Jak zrobić dobre zdjęcie profilowe? Mamy dla Ciebie kilka porad

jak zrobić dobre zdjęcie profilowe

Fotografia analogowa nie dawała nawet największym mistrzom takich możliwości twórczych, jak współczesna fotografia cyfrowa. W oparciu o własne studio fotograficzne i wiedzę o fotografii nawet na średnim poziomie zaawansowania wyjdzie nam każda sesja zdjęciowa, które celem jest udane zdjęcie profilowe na portal społecznościowy. Jak zrobić zdjęcie profilowe telefonem? Na czym polega efekt bokeh? Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak zrobić ciekawe zdjęcie profilowe, żeby wprawić w zachwyt swoich znajomych na profilu.

Era aparatów cyfrowych otworzyła nieograniczone możliwości zatrzymywania czasu na fotografiach. Przeglądając portale społecznościowe, często ulegamy urokom pierwszego wrażenia. Dlatego staramy się dopracować swoje zdjęcie profilowe, aby sporządzić najładniejszą wizytówkę, którą zainteresuje się jak największa grupa użytkowników portalu. Dobry aparat fotograficzny jest niezbędny.

Dobre zdjęcie profilowe

Dobre zdjęcie profilowe to co najmniej połowa sukcesu. Wiadomo przecież, że pierwszego wrażenia nigdy nie zrobimy za drugim razem. Już w kilku sekund od spojrzenia na twoje zdjęcie profilowe potencjalny odbiorca podejmuje decyzję czy nawiązać z tobą znajomość i kontakt. Zdjęcie musi być czytelne nawet wtedy, gdy jest małe. Wyświetla się jako miniaturka przy postach lub komentarzach, dlatego odbiorca już na pierwszy rzut oka powinien zrozumieć, co starasz się mu przedstawić.

W trakcie wykonywania zdjęć profilowych musisz pamiętać, że powinno ono obejmować twoją sylwetkę od klatki piersiowej w górę. Istotny jest także kontakt wzrokowy, czyli to, by twój wzrok nakierowany był przed siebie. Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie oraz aby zdjęcie odwzorowywało twoją osobowość i atmosferę, którą chcesz oddać. Warto zaprezentować szeroki uśmiech, najlepiej taki, który ukazuje zęby.

Jak zrobić ciekawe zdjęcie profilowe?

Na zdjęciu profilowym najważniejsze są twarz osoby fotografowanej oraz tło, które ją otacza. Jak tłumaczy ekspert, miejsce wykonania zdjęcia powinno być odpowiednio uprzątnięte i dobrze oświetlone. Najlepiej jako tło sprawdzi się czysta ściana naprzeciwko okna. Swego rodzaju elementem tła jest ubranie, które nie powinno odbiegać od tego, które nosimy na co dzień. Warto założyć do zdjęcia coś w czym czujemy się najlepiej.

Każdy fotograf powinien pamiętać o grze cieni. Zacieniona twarz nabiera dramatycznego wyrazu, tymczasem większość z nas chce na zdjęciu profilowym wyglądać ładnie. Dlatego oświetlenie powinno być równomierne. Gdy korzystamy z okna, trzeba ustawić się bezpośrednio przed nim w niedużej odległości. Stosując oświetlenie sztuczne, najlepiej postawić na dwa, symetrycznie rozmieszczone źródła światła. Przy fotografowaniu na zewnątrz cała twarz powinna znaleźć się w cieniu. 

Jak zrobić zdjęcie profilowe telefonem?

Przygotowując się do sesji telefonem, warto zadbać o odpowiednie tło i oświetlenie. Trzeba upewnić się wcześniej, czy telefon dysponuje odpowiednią ilością pamięci, gdyż niezbędne może okazać się wykonanie kilkudziesięciu czy setki zdjęć. Być może przydatne będzie pobranie aplikacji do retuszowania kadrów. Jeśli wykonujemy zdjęcie samodzielnie, musimy właściwie ustawić telefon względem twarzy.

Obiektyw aparatu powinien znajdować się mniej więcej na wysokości oczu i to na niego należy kierować spojrzenie. Dzięki temu twarz nie będzie zniekształcona przez optyczne powiększenie nosa czy brody. Następnie z wielu ujęć wybieramy najlepsze i przepuszczamy przez filtr. Lepiej nie publikować zdjęcia natychmiast i poprosić bliską osobę o opinię. Jeśli ma to być niespodzianka dla wszystkich, warto z publikacją odczekać do następnego dnia, aby przemyśleć wybór. Jak to się mówi, co nagle, to po diable!

Idealne zdjęcie profilowe

Dobre zdjęcie profilowe może być wykonane selfie. Ma tę przewagę nad innymi, że jest naturalne. Ale żeby zrobić selfie, które nadaje się na profilowe, trzeba przemyśleć sprawę. Jeżeli nie potrafimy zapanować nad kadrem lub nad tym, co znajduje się za naszymi plecami, lepiej jest poprosić kogoś o pomoc lub skorzystać ze statywu.

Idealne zdjęcie profilowe powinno być czytelne, by bez wątpliwości przedstawiało właściciela konta i unikatowe, aby podkreślać indywidualne cechy. Powinniśmy pamiętać, aby pozy były naturalne, bez sztuczności. Nade wszystko jednak fotografia musi być estetyczna, żeby nie naruszać regulaminu portalu.

Efekt bokeh

Nawet przy pomocy smartfonu można uatrakcyjnić zdjęcie przy pomocy specjalnych trików. Służy do tego efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła za fotografowanym obiektem, czyli przestrzeni znajdującej się za głębią ostrości. Efekt powstaje w sposób naturalny dzięki przysłonie aparatu fotograficznego. Słowo bokeh pochodzi od japońskiego wyrażenia boke oznaczającego „rozmycie”.  

Jest to obecnie jeden z najbardziej popularnych trendów wykorzystywanych tak przez profesjonalistów, jak i amatorów robiących zdjęcia do celów prywatnych. Fotografie tego rodzaju widać często w galeriach zdjęć w mediach społecznościowych. Dzięki efektowi bokeh zdjęcia prezentują się atrakcyjne i skupiają wzrok na najważniejszych elementach ujęcia. Fotografia wygląda prawie jak trójwymiarowa!

Bokeh jest stosowany w fotografii artystycznej, w portretach, podczas kulinarnych sesji zdjęciowych. Nie jest właściwy w fotografii przyrodniczej, architektonicznej czy reportażowej. Efekt można uzyskać w smartfonie dzięki dedykowanym programom do edycji zdjęć, ale niektóre telefony z podwójnymi aparatami pozwalają rozmyć tło za fotografowanym obiektem.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem