Stary aparat na klisze – czym się wyróżnia i czy jego zakup ma sens?

stary aparat na klisze

Czy ktoś z państwa zachował jeszcze swój stary aparat fotograficzny? Ten pierwszy, gdy ludzkość nie znała jeszcze innych technik robienia zdjęć niż fotografia analogowa? Jeśli tak, to gratulacje! Ogromna część młodych ludzi nie ma pojęcia, że wcześniej istniały aparaty na klisze, a tym bardziej nie wie, jak robić zdjęcia aparatem na klisze. W tym artykule poruszamy sentymentalny temat dla starszych amatorów fotografii. Czy starym aparatem można robić zdjęcia nieba i gwiazd?

Fotografia analogowa nie odeszła do lamusa. W dzisiejszych czasach, gdy wykonujemy setki zdjęć cyfrowych dziennie, aparat analogowy i fizycznie wywoływane fotografie mają wyjątkową wartość i magię. Powrót do mody na aparaty na kliszę to szansa na uzyskanie niepowtarzalnych efektów i prawdziwa pasję do robienia zdjęć!

Aparat fotograficzny na klisze

Klasyczny aparat fotograficzny jest wyjątkowym magicznym pudełkiem. Obraz na zdjęciu utrwalany jest dzięki materiałowi światłoczułemu, na który po otwarciu migawki wpada światło. Niezależnie od tego, czy materiałem światłoczułym jest matryca cyfrowa, czy analogowy film mechanizm działania w aparatach oparty jest na tym samym zjawisku fizycznym.

Wszystko z powodu otrzymywanego dzięki niemu materiału, który utrwala niepowtarzalny moment na kliszy. Fotografie cyfrowe tworzymy w setkach ujęć, a analogowe

na pojedynczych klatkach. Dlatego szanujemy kliszę, wykonując zdjęcia przemyślane, odpowiednio wymierzone i wartościowe. Fotografia analogowa to sztuka, magia i świetna zabawa!

Stary aparat na klisze

Stare aparaty fotograficzne poza wartością sentymentalną są kosztowne, a ich cena jest jeszcze wyższa, jeśli pochodzą od znanego producenta i są sprawne. Cenne są szczególnie aparaty kultowych marek japońskich, natomiast niższe ceny na portalach aukcyjnych uzyskują egzemplarze wyprodukowane w ZSRR i NRD. Np. za popularne w czasach PRL urządzenie do robienia zdjęć, które nasi ojcowie i dziadkowie otrzymywali często w prezencie na pierwszą komunię trzeba zapłacić… kilkanaście złotych.

Nawet w najmniejszych miastach działają komisy starych aparatów fotograficznych, gdzie nie tylko kupisz nowy, ale będziesz mógł w rozliczeniu zostawić stary, których służył twojej rodzinie przez kilkadziesiąt lat. W skupie możesz pozbyć się używanego sprzętu fotograficznego, w tym m.in. lustrzanek analogowych, klasycznych aparatów kompaktowych, aparatów dalmierzowych, analogowych aparatów średnioformatowych oraz aparatów wielkoformatowych – wszystkich marek.

Nowy aparat na klisze

Obecnie obserwujemy powrót do aparatów na kliszę, które umożliwiają uzyskiwanie niepowtarzalnych efektów. Wśród aparatów analogowych znajdziemy – podobnie jak w kategorii sprzętów cyfrowych – lustrzanki i aparaty kompaktowe. Zdjęcia wykonane tą techniką wyróżniają się ziarnem, teksturą i charakterystycznym klimatem. Co ciekawe, obiektywy od lustrzanek cyfrowych można zastosować do lustrzanki analogowej. Dlatego wiele osób wykorzystuje klasyczne obiektywy aparatów analogowych do pracy na lustrzance cyfrowej.

Analogowy aparat kompaktowy umożliwia robienie zdjęć z duszą utrwalonych na kliszy 35 mm za jednym kliknięciem. Aparat automatycznie mierzy światło i dobiera czas otwarcia migawki, czyli naświetlania kliszy, do panujących warunków oświetleniowych. Wiele aparatów kompaktowych ma wbudowaną lampę błyskową, którą w razie potrzeby doświetlimy plan.

Ta prosta konstrukcja z obiektywem szerokokątnym pozwala na objęcie kadru odpowiedniego zarówno do portretu, jak i rodzinnego zdjęcia na wakacjach. Bardziej zaawansowane aparaty kompaktowe mogą być wyposażone w wysuwany obiektyw z funkcją zoom, czyli opcję odpowiedniego przybliżenia fotografowanego obrazu. Zdjęcia analogowe zeskanowane do formatu cyfrowego nie tracą magii i wielu twórców publikuje je na swoich profilach artystycznych.

Aparat na klisze Kodak

Jaki aparat na klisze? W stacjonarnych sklepach ze sprzętem fotograficznym oraz internetowych dostępne są kompaktowe aparaty wielokrotnego użytku na klisze firmy Kodak. Jak zachwala ich dystrybutor, aparaty na filmy fotograficzne służą do uwieczniania ważnych chwil. Idealne na każdą okazję: zrobisz zdjęcia na imprezie i na wakacjach. Idealne na prezent dla dziecka czy dla osoby interesującej się fotografią analogową.

Eksperci polecają aparat na klisze Nikon. Firma produkuje m.in. aparat bezlusterkowy, który łączy klasyczny wygląd z zaawansowaną technologią do robienia zdjęć i nagrywania filmów. Bezlusterkowce Nikon oferują doskonałą jakość przy niewielkich rozmiarach. Aparaty cyfrowe z wymienną optyką mają coraz więcej zwolenników. Warto rozważyć ich zakup zamiast lustrzanki cyfrowej.

Aparat na klisze jednorazowy

Specyficznym sprzętem fotograficznym są aparaty przeznaczony do jednorazowego wykorzystania. Wewnątrz aparatfu znajduje się klisza, na której utrwalane są zdjęcia. Gdy wykorzystamy wszystkie miejsca na filmie, należy udać się do fotografa, który wywoła zdjęcia w ciemni. Nie wolno samemu otwierać aparatu i wyciągać kliszy, gdyż może to spowodować naświetlenie filmu i jego uszkodzenie. Razem z wywołaniem można poprosić o wykonanie odbitek w formie papierowej lub o skan cyfrowy.

Jak robić zdjęcia aparatem na klisze?

Gdy założysz kliszę i ustawisz ISO, możesz rozpocząć fotografowanie. Pamiętaj, że czułość filmu jest stała dla całej rolki. Nie da się jej zmieniać jak w cyfrówce. Podstawowe negatywy mają 100/200/400 ISO, co sprawdzi się przy zdjęciach  świetle dziennym. W ciemniejszych wnętrzach powinieneś użyć lampy błyskowej.

    Total
    0
    Shares
    Dodaj komentarz

    Brak połączenia z internetem