Fotografia analogowa – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

fotografia analogowa

Aparaty na klisze powróciły do łask miłośników fotografii, którzy dzięki nim otrzymują wyjątkową szansę na uzyskanie efektów, jakich nie są w stanie dostarczyć nowoczesne aparaty cyfrowe. Fotografia analogowa to sztuka, magia i świetna zabawa. Wiele młodych osób nawet nie wie, jak wyglądają zdjęcia ze starego aparatu. Niniejszym przedstawiamy krótki kurs fotografii analogowej. Zaczarowane pudełko i papierowe odbitki, które nigdy się nie zestarzeją!

Klasyczny aparat fotograficzny jest wyjątkowym magicznym pudełkiem. Obraz na zdjęciu utrwalany jest dzięki materiałowi światłoczułemu, na który po otwarciu migawki wpada światło. Niezależnie od tego, czy materiałem światłoczułym jest matryca cyfrowa, czy analogowy film, mechanizm działania w aparatach oparty jest na tym samym zjawisku fizycznym.

Czym charakteryzuje się fotografia analogowa?

Fotografia analogowa ma wyjątkowy klimat. Gdy się ogląda zdjęcia z tradycyjnego aparatu od razu widać, że są inne niż te z monitora komputera lub telefonu. Klisza fotograficzna utrwala obraz zupełnie inaczej niż aparat cyfrowy. Tej klimatycznej głębi nie uzyskasz na zdjęciu z cyfrówki, których setki i tysiące oglądamy codziennie w mediach społecznościowych i natychmiast o nich zapominamy.

Jak twierdzi doświadczony zawodowy fotograf, analogowych zdjęć praktycznie nie trzeba retuszować. Klisza fotograficzna doskonale radzi sobie praktycznie z każdą paletą kolorów. Barwy nie wymagają cyfrowej obróbki, a przy tym fotografia analogowa lubi duże ilości światła. Dlatego aparat na kliszę dobrze sprawdza się na ślubach i przejęciach plenerowych oraz w jasnych i słonecznych wnętrzach.

O co chodzi w fotografii analogowej?

W fotografii analogowej zdjęcia robi się na błonie światłoczułej rejestrującej obrazy dzięki fotochemii. Rolka filmu jest wewnątrz światłoszczelnego korpusu przewijana z jednej szpuli na drugą za pomocą specjalnego mechanizmu. Po zrobieniu 24 lub 36 zdjęć trzeba ją z powrotem zwinąć do kasetki, zwalniając odpowiedni przycisk. Promienie światła wpadają do aparatu przez jego obiektyw. Światło trafia w kliszę i wprowadza w ruch miliony mikroskopijnych kryształków srebra, które są zawieszone na jej powierzchni. To urządzenie rejestruje na błonie obraz, który nie jest widoczny gołym okiem.

W zależności od wykorzystanego materiału światłoczułego może powstać obraz negatywowy (odwrócony) lub pozytywowy (slajd). Gdybyśmy teraz chcieli otworzyć aparat, stracimy film na zawsze w wyniku prześwietlenia. Aby wywołać kliszę, trzeba udać się do specjalnego pomieszczenia (ciemni). Po wyjęciu filmu z kasetki umieszczamy go na specjalnej spiralce, a następnie wkładamy do koreksu fotograficznego, czyli niewielkiego pojemnika z zakrętką.

Kurs fotografii analogowej

Obraz utrwalony przez aparat na kliszy wywoływany jest w specjalnym procesie chemicznym. W tym celu do koreksu wlewa się̨ wywoływacz, który powinien być́ mieszany co minutę̨ przez około 10 sekund aż̇ do momentu, gdy upłynie wskazany na kliszy czas. Następnie usuwamy substancję i wlewamy do pojemnika wodę, po czym kilkukrotnie potrząsamy koreksem, co przerywa proces wywoływania filmu. Do utrwalenia zdjęć́ potrzebna jest kolejna substancja chemiczna, która musi pozostawać́ w pojemniku przez około 15-30 minut.

Po usunięciu substancji chemicznej z koreksu przystępujemy do ostatecznego utrwalenia obrazu. W tym celu do pojemnika wlewamy wodę̨, po czym usuwamy ją określoną̨ ilość́ razy, aby dobrze utrwalić́ materiał światłoczuły. Na końcu do pojemnika wlewamy płyn przeciwko zaciekom, czekamy kilku minut, a następnie suszymy kliszę. Wywołany negatyw trafia do powiększalnika, skąd obraz rzucany jest na papier światłoczuły, który trzeba wywołać́, utrwalić́ oraz wysuszyć́. W taki skomplikowany sposób powstają̨ odbitki. Jeśli cię to pociąga, polecamy kurs fotografii analogowej.

Jak wyglądają zdjęcia ze starego aparatu?

Aparat na kliszę umożliwia uzyskiwanie niepowtarzalnych efektów. Zdjęcia wykonane tą techniką wyróżniają się ziarnem, teksturą i charakterystycznym klimatem. Analogowy aparat kompaktowy automatycznie mierzy światło i dobiera czas naświetlania kliszy do panujących warunków oświetleniowych. Wiele aparatów kompaktowych ma wbudowaną lampę błyskową, którą w razie potrzeby doświetlimy plan.

Razem z wywołaniem filmu w zakładzie fotograficznym możemy poprosić o wykonanie odbitek w formie papierowej lub o skan cyfrowy. Odbitki są̨ doskonałym pomysłem na oryginalny prezent dla bliskiej osoby. Ze zdjęć w formie papierowej można stworzyć fotoksiążkę lub album. Zdjęcia analogowe prezentują się szczególnie dostojnie w drewnianym pudełku z dedykacją.

Zdjęcia nieba i gwiazd

Wielu fotografów próbuje z różnym skutkiem wykonywać zdjęcia księżyca oraz planet odbijających światło słoneczne. Zdjęcia sfer niebieskich to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografii krajobrazowej. Ciekawym urozmaiceniem mogą być zdjęcia gwiezdnych śladów, których uchwycenie umożliwia tzw. technika star trails. Okazyjnie można sfotografować przeloty satelitów Starlink oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.Inną ciekawą alternatywą jest fotografowanie konkretnych gwiazdozbiorów, ale wymaga to podstawowej wiedzy na temat astronomii. Bardziej zaawansowani miłośnicy astrofotografii z dobrym sprzętem i szeroką wiedzą astronomiczną robią ciekawe zdjęcia głębokiej przestrzeni kosmicznej. Co roku między 17 lipca a 24 sierpnia pojawia się na firmamencie rój meteorów zwanych Perseidami.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem