Zdjęcia sfer niebieskich to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografii krajobrazowej. Przez całe niebo ciągnie się Droga Mleczna z miliardami gwiazd, które aż proszą się o uwiecznienie. Nocne obrazy z wyraźnie wyeksponowanym rozgwieżdżonym niebem zawsze robią wielkie wrażenie na obserwatorach. Jak zrobić zdjęcie nieba nocą? Jakie powinny być ustawienia aparatu do zdjęć gwiazd? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście. Jeśli ich dotąd bezskutecznie szukałeś, można powiedzieć, że spadliśmy ci jak z nieba.
Czy można komórką zdobić cudne zdjęcie nieba? Tak, ale wymaga to odpowiedniego przygotowania teoretycznego, sprzętowego i praktycznego. Fotografia nieba wymaga też odpowiedniego otoczenia. W dużych miastach nocne niebo jest zasłonięte przez sztuczne oświetlenie, które utrudnia obserwację gwiazd. Dużym utrudnieniem dla fotografów jest również światło odbijane przez księżyc.
Zdjęcia nieba z gwiazdami
Przed wyjazdem na sesję zdjęciową warto sprawdzić prognozę pogody. Doświadczeni fotograficy twierdzą, że najlepsze zdjęcia gwiazd można zrobić przy bezchmurnym niebie, ale jest to tylko część prawdy. Wartość zdjęcia podniesie umiejętność wykorzystania aktualnych warunków pogodowych. Aby zrobić zapierające dech w piersiach zdjęcia, najlepiej udać w wysokie miejsce, gdzie niebo jest czyste. Można fotografować w parku, gdzie nie widać latarni miejskich. Najlepiej w czasie nowiu lub po zachodzie księżyca.
Na półkuli północnej fotografowanie Drogi Mlecznej daje najlepsze efekty między marcem a wrześniem. Droga Mleczna jest wtedy widoczna w najwyższym punkcie nieba. Na półkuli południowej sezon na fotografowanie Drogi Mlecznej trwa od lutego do drugiej połowy października. W Polsce doświadczeni fotografowie wybierają czas między północą a godz. 5.00.
Fotografia nocnego nieba
Omijaj księżyc w pełni lub w pierwszej kwadrze. Dostępne są specjalne programy astronomiczne, które umożliwiają sprawdzenie, jak będzie wyglądało niebo o danej porze i jak będą układały się sfery niebieskie w konkretnym miejscu na ziemi. Zadanie ułatwi ci dobry aparat fotograficzny, choć nawet komórka potrafi ciekawie przedstawić obraz nieba. W przeszłości fotografia analogowa nie dawała nawet największym mistrzom takich możliwości twórczych, jak współczesna fotografia cyfrowa oraz własne studio fotograficzne.
Fotografia gwiazd nocą
Głównym punktem zainteresowania wielu fotografów są księżyc oraz planety odbijające światło słoneczne. Ciekawym urozmaiceniem mogą być zdjęcia gwiezdnych śladów, których uchwycenie umożliwia tzw. technika star trails. Okazyjnie można sfotografować przeloty satelitów Starlink oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Inną ciekawą alternatywą jest fotografowanie konkretnych gwiazdozbiorów, ale wymaga to podstawowej wiedzy na temat astronomii. Bardziej zaawansowani miłośnicy astrofotografii z dobrym sprzętem i szeroką wiedzą astronomiczną robią ciekawe zdjęcia głębokiej przestrzeni kosmicznej. Co roku między 17 lipca a 24 sierpnia pojawia się na firmamencie rój meteorów zwanych Perseidami. Maksimum przypada na 12 i 13 sierpnia, kiedy na nocnym niebie widać najwięcej spadających gwiazd.
Jak zrobić zdjęcie gwiazd?
Aby wykonać udane nocne zdjęcie gwiazd, konieczne jest ciemne niebo. Dlatego powinieneś znać aktualne położenie księżyca na niebie. Nawet mały sierp potrafi zmniejszyć jasność gwiazd widzianych przez aparat. Fazę księżyca można bardzo łatwo określić na podstawie obliczeń lub korzystając z odpowiedniej aplikacji w telefonie lub komputerze. Dzięki nim poznasz dokładne godziny wschodu i zachodu słońca oraz zmierzchu, a także znajdziesz położenie Drogi Mlecznej i innych gwiazd na niebie.
W większości przypadków najlepszy czas na robienie zdjęć to pięć dni przed i po nowiu. Zmienia się to nieznacznie w zależności od tego, gdzie mieszkasz oraz od pory roku. W zasadzie 1-2 godziny po zachodzie księżyca niebo jest wystarczająco ciemne do fotografowania gwiazd. Ta ciemność zacznie zanikać 1-2 godziny przed wschodem księżyca.
Zdjęcia gwiazd – ustawienia
Gwiazdy są bardzo daleko w stosunku do miejsca, gdzie stoimy. Dlatego ustawienie ostrości w nieskończoność lub blisko niej zapewni idealnie ostre zdjęcia gwiazd, Drogi Mlecznej i nocnego nieba. Większość obiektywów ma oznaczony symbol nieskończoności, ale to, że ustawisz obiektyw w tym miejscu nie oznacza, że aparat zrobi idealnie ostre zdjęcie.
Jeżeli używasz lustrzanki cyfrowej, włącz podgląd na żywo lub spójrz przez wizjer w aparacie bezlusterkowym. Trzymając aparat na statywie, skieruj obiektyw na najjaśniejszą gwiazdę, którą widzisz na niebie. Powiększ ten obiekt do maksimum, a następnie ostrożnie przesuń pierścień ostrości na nieskończoność.
Ustawienia aparatu do zdjęć gwiazd
Jeśli chcesz wykonać interesujące zdjęcie gwiazd, doświadczony fotograf podpowiada, abyś ustawił:
- tryb ręczny fotografowania – umożliwia niezależną i ręczną regulację ISO, przysłony i czasu ekspozycji,
- format obrazu RAW – zapewni najmniej szumów i najlepszą możliwość edycji plików obrazu po powrocie z sesji,
- balans bieli w zakresie 4000 K-5500 K – wyższe wartości zabarwiają zdjęcie na żółto, a niższe na niebiesko,
- przysłonę f/2,8,
- czas ekspozycji/szybkość migawki – od 10 do 40 sekund, a ISO w zakresie 1000-4000.