W czasach naszych dziadków, a nawet ojców co pewien czas rodzina udawała się do salonu fotograficznego, aby utrwalić ważne dla niej wydarzenia: ślub, narodziny dziecka czy jubileusz. Były to podniosłe chwile, gdy wszyscy zakładali odświętne ubrania i z tremą zasiadali przed obiektywem aparatu fotograficznego. Dziś studio może mieć każdy w domu, żeby realizować sesje fotograficzne czy zdjęcie profilowe do mediów społecznościowych. Jak to zrobić i ile kosztuje wyposażenie domowego studia fotograficznego?
Wraz z upowszechnianiem techniki fotograficznej i coraz większą dostępnością sprzętu fotograficznego wykonywanie zdjęć w domu staje się coraz popularniejszym hobby. Żeby zrobić dobre zdjęcie, nie trzeba kosztownych aparatów czy bogato wyposażonego studia. Czasem wystarczy niedrogi sprzęt, dobre tło do zdjęć, właściwe oświetlenie i ciekawy pomysł, aby wykonać świetną fotografię, z którą można startować w prestiżowych konkursach dla fotografów.
Studio foto w domu
Jeśli nie robisz sesji zdjęciowych regularnie, wystarczy ci małe studio fotograficzne z czystym światłem ściennym i okiennym do prostych portretów. Aby wykonywać portrety studyjne, nie musisz mieć dostępu do miejsca o powierzchni 100 mkw. Możesz przekształcić wolny pokój w domowe studio fotograficzne. Praca na małej przestrzeni wymagać będzie dużej elastyczności, zdolności do kompromisów i dużej kreatywności. Może pojawić się problem z rozstawieniem szerokiego tła czy odejściem od fotografowanej osoby.
W większości przypadków wystarczy pomieszczenie o powierzchni 10-15 mkw., aby zmieścić cały sprzęt do domowego studia fotograficznego. Do portretów jednoosobowych wystarczy kilka metrów kwadratowych. Portrety noworodków i małych dzieci są możliwe niemal wszędzie. Wielkość pomieszczenia może mieć wpływ na oświetlenie na zdjęciach. W dużym studio fotograficznym łatwiej jest kontrolować sztuczne światło. Natomiast w małym wnętrzu z niskim sufitem rozproszone światło może być większym problemem.
Jak zrobić studio fotograficzne
Jeśli nie mamy wolnego pomieszczenia, będziemy musieli za każdym razem adaptować dany pokój na własne studio fotograficzne. Jeżeli chcemy fotografować całe sylwetki ludzi lub duże przedmioty, powinniśmy być w stanie oddalić się od fotografowanej osoby na ok. 5 metrów. W przypadku wykonywania zdjęć niewielkich przedmiotów wielkość pomieszczenia nie ma znaczenia.
Drugą ważną sprawą jest mobilność umeblowania. Niezależnie od tego, czy będziemy wykorzystywali ściany w formie tła, czy rozłożymy gotowy stelaż będziemy potrzebowali przestrzeni. Wiążę się to z koniecznością przesuwania kanapy, stolika, krzeseł i wszystkiego co napotkamy na swojej drodze. Możemy tego uniknąć, stawiając na robienie zdjęć niewielkich przedmiotów lub ustawienie ich na tle aktualnego wystroju wnętrza.
Wyposażenie domowego studia fotograficznego
Gdy zaczynasz przygodę z fotografią w studio, naprawdę niewiele potrzeba. Do wyboru jest mnóstwo sprzętu studyjnego, z którego trudno wybrać ten, który trzeba kupić w pierwszej kolejności. Najlepiej byłoby zainwestować w sprzęt, który jest kompaktowy i łatwy do przechowywania. W ten sposób będziesz mieć możliwość posiadania stałego studia, a także możliwość przemieszczania sprzętu do innych lokalizacji.
Aby stworzyć małe studio fotograficzne w domu, potrzebujesz: światła (np. trzy tanie ręczne lampy błyskowe), flash triggera (narzędzie do zdalnego wyzwalania lamp błyskowych), modyfikatory oświetlenia (m.in. reflektor i parasol), żele (do efektów świetlnych na zdjęciach), flagi (zatrzymują rozproszone światło przed odbijaniem się na planie), stojaki oświetleniowe do lamp) oraz tło (składane, na wsporniku lub szynowo-rolkowe).
Koszt własnego studia fotograficznego
Do niedawna na posiadanie własnego studia stać było tylko zawodowych fotografów. Amatorów ograniczał dostęp do odpowiednich narzędzi oraz ich ceny. Nawet podstawowe wyposażenie studia fotograficznego było poza ich zasięgiem. Obecnie ceny sprzętu studyjnego spadły do poziomu możliwego do zaakceptowania. Część producentów wypuściła na rynek niedrogi sprzęt oświetleniowy dla amatorów.
Warto inwestować w sprzęt, którego elementy możemy skompletować oddzielnie. Trafiając na portalach aukcyjnych na „okazyjny” zestaw oświetlenia błyskowego, sprawdźmy, czy takie same lampy ma w ofercie jakiś dobry sklep fotograficzny. Będzie to dowodem, że mamy do czynienia z poważnym producentem sprzętu oświetleniowego i nasz przyszły zestaw da się rozbudować, a wszystkie jego elementy swobodnie wymieniać.
Sesje zdjęciowe
Sprzęt fotograficzny to nie wszystko, czego potrzebujesz, aby wyposażyć domowe studio fotograficzne. Powinieneś także zaopatrzyć się w akcesoria codziennego użytku, których będziesz potrzebować na swoje sesje zdjęciowe. Będą to m.in. drabiny schodkowe (do zmiany punktu widzenia na model oraz orientacji i ustawień świateł), wiatrak (portrety modeli z rozwianymi włosami), wentylator oraz przedłużacze i listwy zasilające czy odpowiednie meble (np. krzesła). Ze względu na brak miejsca budowanie skomplikowanych zestawów oświetleniowych może być trudniejsze do wykonania w małych studiach. Dlatego wyposażając małe domowe studio fotograficzne, gdzie chciałbyś wykonywać zdjęcia profilowe do mediów społecznościowych lepiej zainwestuj w obiektywy o krótszych ogniskowych.