Efekt bokeh – co to jest i jak go uzyskać na zdjęciu?

efekt bokeh na fotografii

Boheh jest efektem uzyskiwanym na zdjęciach. Warto dowiedzieć się co to jest boheh w fotografii i jak go uzyskać.

Czym jest bokeh – najważniejsze informacje

Bokeh – czyli rozmycie, to słowo o japońskim rodowodzie. Jak widać, żaden inny język nie wymyślił określenia, które lepiej oddaje ten niezwykły fotograficzny efekt. Jak uzyskać bokeh na zdjęciach i jak właściwie powinien on wyglądać?

Efekt bokeh można określić jako nieostre tło fotografii powstające poza płaszczyzną ostrości. Najczęściej pojęcie to zawęża się do charakterystycznych plamek, kółeczek czy gwiazdek, które tworzą się w tle fotografii. Wśród tematów najczęściej wykorzystującym efekt bokeh portret z pewnością znajduje się w czołówce. Przyjemne rozmycie tła pozwala skupić uwagę na portretowanej osobie. Wzrok widza przyciąga bowiem nie tylko to co ostre – nieostrości mają w fotografii ogromne znaczenie.

Jak uzyskać bokeh – praktyczne wskazówki

Efekt bokeh można uzyskać w przypadku fotografii o małej głębi ostrości. W zależności od ogniskowej i obiektywu jakiego użyjemy – boheh może wyglądać zgoła inaczej. Często jest to ciekawa gra światła na drugim planie, której szczegółów nie da się zaplanować. Warto jednak znać najlepsze wskazówki dotyczące uzyskania efektu bokeh, aby wiedzieć w jaki sposób uzyskać ten ciekawy efekt na własnych zdjęciach.

Najważniejsza jest taka, że bokeh łatwiej osiągnąć używając jasnego obiektywu, czyli takiego, w którym możliwe jest duże otwarcie przesłony. Najkorzystniejsza wartość przesłony dla efektu bokeh to od f/1,4 do f/3,5. Dzięki szerokiemu otwarciu przesłony obiektywu możemy uzyskać małą głębię ostrości. Na takiej fotografii praktycznie wszystko, poza głównym planem jest rozmyte – to idealne warunki do tego, aby powstał ciekawy efekt bokeh.

Warto wiedzieć, jak zrobić bokeh lustrzanką. Wprowadza on na fotografii wyjątkowy klimat i nutę tajemnicy. Ten efekt, jak żaden inny, pozwala zbudować atmosferę nie do podrobienia. Nawet przy dwóch bardzo zbliżonych ujęciach, bokeh i gra świateł w tle może znacznie się różnić. Warto poznawać w praktyce możliwości własnych obiektywów. Każdy z nich pozwoli osiągnąć inny efekt.

Obiektyw do portretów, a efekt bokeh

Parametry obiektywu są tym co decyduje jak będzie wyglądał efekt bokeh. Użyty obiektyw określa kształt poszczególnych plamek składających się na wspomniany efekt. Nic innego jak kształt segmentów przysłony danego obiektywu wpływa na formę jaką na danej fotografii będzie miał bokeh. Może być on bardziej zbliżony do koła lub do wielokąta o zróżnicowanej ilości boków.

Bokeh pojawia się zwykle w obszarach tła z dużą ilością światła, lub nawet tam, gdzie fotografia jest prześwietlona. Dlatego tak ważne jest, aby chcąc uzyskać efekt bokeh posiadać jasny obiektyw, pozwalający na szerokie otwarcie przesłony. Czy łatwo zatem zdecydować jaki obiektyw do efektu bokeh będzie najlepszy?

Najłatwiej efekt bokeh uzyskać z pomocą obiektywu z wartościami f/1,4, f/1,8 czy f/2. Obiektywy z takimi wartościami przesłony to zwykle obiektywy stałogniskowe. Niektóre z nich są bardzo drobie, szczególnie te z f/1,4. Obiektyw f/1,8 wiele marek ma już jednak w ofercie w przystępnych cenach. Przy braku obiektywu z możliwością szerokiego otwarcia przesłony, także da się uzyskać efekt bokeh. W tym celu należy zwiększyć odległość między tłem, a obiektem. Będzie to efekt nieco inny, może jednak być równie atrakcyjny wizualnie.

Efekt bokeh na smartfonie i w postprodukcji

Dzięki efektowi bokeh fotografia zyskuje niepowtarzalny klimat. Co ciekawe dzisiejsza technologia pozwala uzyskać efekt bokeh na smatrfonie, a także w postprodukcji. Nie zawsze niezbędna jest aplikacja, aby dodać efekt bokeh. Można spróbować zrobić smartfonem zdjęcia z bliska, najlepiej przy wykorzystaniu funkcji marko. Chcąc korzystać z aplikacji lub programów do postprodukcji warto uważać, aby uzyskany efekt bokeh wyglądał naturalnie.

Wiedząc jak zrobić bokeh można wejść na nowy poziom fotografowania. Warto pamiętać, że im mniejsza głębia ostrości, a także im bardziej oddalone tło, tym większa szansa na uzyskanie ciekawych rozmyć. Efekt rozmycia uwydatniają obszary prześwietlone. Szczególnie atrakcyjne rezultaty można uzyskać robiąc zdjęcie pod światło. Warto próbować i sprawdzać efekty swoich prac. Nic tak nie wpływa na jakość fotografii jak praktyka i własne doświadczenia.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem