Sanna Marin i jej błyskawiczna droga na szczyty władzy

Sanna Marin - kariera, polityka, życiorys.
Źródło: Instagram @sannamarin

Sanna Marin ekspresowo przeniosła się z lokalnej sceny politycznej na krajową. Obecnie jest najmłodszą szefową rządu na świecie, a jej kariera i życie prywatne wzbudzają niesłabnące zainteresowanie mediów. Światowy rozgłos dosięgnął Marin wkrótce po zajęciu stołka premiera. Kobieta doskonale radziła sobie z kryzysem w czasie pandemii. Szerokim echem odbiło się również wyzwanie, które Sanna Marin rzuciła Putinowi, wprowadzając Finlandię do NATO oraz skandal związany z wyciekiem prywatnych nagrań.

Młodość fińskiej premier

Sanna Marin urodziła się w 1985 roku w Helsinkach. Dzieciństwo spędziła jednak w Tampere – jednym z nielicznych ośrodków miejskich w Finlandii, które nie leżą nad morzem. Młodość kobiety nie należała do najlżejszych. Wraz z matką zmagały się z kłopotami finansowymi, w których znaczącą rolę odegrał alkoholizm ojca przyszłej premier. Większość problemów rozwiązał rozwód jej rodziców, natomiast życie młodej Sanny uspokoiło się całkowicie, gdy jej matka związała się z inną kobietą. Od tej chwili Marin dorastała w otoczeniu pełnym równowagi i wyrozumiałości. Szczęśliwy dom, który zapewniły kobiecie obie matki, był czynnikiem naturalnie kształtującym jej postawę społeczną i kręgosłup moralny.

“Pochodzę z tęczowej rodziny, a to, oczywiście, wpływa na fakt, że równość płci i ogólnie kwestie równouprawnienia oraz prawa człowieka są dla mnie ważne

– powiedziała, udzielając wywiadu fińskim mediom.

Wychowanie wywarło głęboki wpływ na prowadzoną przez panią premier politykę. Marin wielokrotnie podkreślała, że wszystkich ludzi uważa za równych. Kobieta publicznie sprzeciwia się dyskryminacji, biorąc czynny udział w debacie publicznej związanej z prawami mniejszości. Sama podkreśla przy tym, że gdy dorastała, czuła się niewidzialna, ponieważ jej rodzina nie była rozpoznawana jako ta “prawdziwa”. Problemy, z którymi na co dzień mierzą się osoby LGBT, są pani polityk szczególnie bliskie. Sanna otwarcie angażuje się w marsze i manifestacje, które mają służyć walce o prawa mniejszości.

Sanna Marin jako pierwsza kobieta w rodzinie ukończyła studia wyższe. W czasach szkolnych nie była jednak pewna, czy w przyszłości uda jej się rozwinąć karierę w polityce. Kiedy chodziłam do liceum to widziałam, że u władzy są ludzie o innym backgroundzie niż ja. Wówczas wydawało mi się, że nie mam szanswspominała w jednym z wywiadów. Kobieta od 2004 roku kształciła się na Uniwersytecie Tampere, na którym ukończyła prawo administracyjne, a w 2017 roku uzyskała magisterium. Młoda Sanna była również bardzo przedsiębiorcza – pracowała jako pakowaczka, sprzedawczyni oraz przy doręczaniu czasopism. W tym czasie nauczyła się również trzech języków obcych.

Początki kariery politycznej

Zanim Sanna Marin stanęła na czele fińskiego rządu, kobieta konsekwentnie pracowała nad rozwojem kariery politycznej, stawiając pierwsze kroki w lokalnych wyborach i młodzieżowych organizacjach. W 2008 roku wystartowała w wyborach samorządowych, jednak nie została wybrana. Kariera Marin nabrała tempa cztery lata później, gdy uzyskała mandat radnej Tampere, a następnie została przewodniczącą rady tego miasta. W między czasie początkująca polityk zaangażowała się w działalność polityczną w ramach Socjaldemokratycznej Partii Finlandii, a w latach 2010-2012 była wiceprzewodniczącą młodzieżówki partyjnej. W 2014 wybrano ją na drugą wiceprzewodniczącą partii, a w 2017 roku na pierwszą wiceprzewodniczącą tego ugrupowania.

Sanna Marin to najmłodsza premier w historii Finlandii.
Źródło: Instagram @sannamarin

2015 rok był przełomowym okresem w karierze Marin. Kobieta została wybrana do Eduskunty, czyli jednoizbowego parlamentu w Finlandii. W wyborach w 2019 odniosła kolejny sukces i ponownie została posłanką. Działalność polityczna Sanny nabrała tempa – 6 czerwca objęła stanowisko ministra transportu i komunikacji rządzie koalicyjnym Anttiego Rinne. Pod koniec roku Socjaldemokratyczna Partia Finlandii wybrała ją jako swoją kandydatkę na nowego premiera. 10 grudnia parlament zatwierdził ją na stanowisku szefowej rządu, a o Sannie Marin usłyszała cała Europa.

Sanna Marin – najmłodsza premier w historii Finlandii, która prowadzi kraj do NATO

Gdy Sanna Marin objęła urząd, oczy całego kontynentu zwróciły się ku Finlandii. Tak oto najmłodszym premierem w historii kraju została 34-letnia kobieta, o czym chętnie pisała światowa prasa. Chociaż kobieta na tak wysokim stanowisku wciąż budzi w niektórych kręgach zdziwienie, należy podkreślić, że Finlandia to jedno z pierwszych europejskich państw, w którym kobietom przyznano prawa wyborcze. Od 1906 roku biorą czynny udział w życiu politycznym kraju, czego dowodem może być struktura koalicji rządzącej. Gdy Marin wygrała wybory, liderkami partii wchodzących w jej skład były same kobiety.

Sanna Marin zyskała globalny rozgłos nie tylko przez wiek oraz fakt bycia kobietą. Po objęciu teki premiera Marin musiała zmierzyć się z ogólnoświatowym problemem pandemii COVID-19. Szybko okazało się, że prowadzona przez panią premier polityka wewnętrzna oraz podejmowane doraźne działania pomogły społeczeństwu zmierzyć się z kryzysem. Najszerszym echem odbiła się jednak tegoroczna decyzja fińskich władz związana z wojną na Ukrainie. Rosyjska agresja spowodowała szereg niespodziewanych zdarzeń, a największe neutralne europejskie kraje rozpoczęły redefiniować politykę bezpieczeństwa. W ten sposób pod przywództwem Sanny Marin Finlandia postanowiła dołączyć do NATO.

“Oto Finlandia, która stoczyła z Rosją słynną wojnę zimową, której Rosja zabrała duży kawałek terytorium i której narzuciła w dużej mierze politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, dokonuje zwrotu o 180 stopni, a za sterem rządu stoi nie kto inny, ale Sanna Marin – młoda i dynamiczna kobieta”

– Mike Urbaniak, Vogue Polska.

W realizacji decyzji przeszkadzała jedynie Turcja, która jest liczącym się państwem sojuszu, jednak nigdy nie była zwolennikiem wejścia do niego Finlandii. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, uważa, że Finlandia nie powinna się w nim znaleźć, bowiem jest ona “domem dla wielu organizacji terrorystycznych”. Należy podkreślić, że samo oświadczenie prezydent i premier Finlandii o zamiarze przystąpienia do sojuszu było przełomowym momentem w neutralnej historii tego kraju.

Marin zapowiadała, że taki ruch znacząco wpłynie na bezpieczeństwo państwa, które ma ponad 1300-kilometrową granicę z Rosją. Wyzwanie rzucone Putinowi przez fiński rząd z Sanną Marin na czele spowodował prawdziwe “geopolityczne trzęsienie ziemi”. Na początku lipca przedstawiciele państw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego podpisali protokoły akcesyjne z Finlandią i Szwecją.

“Skandal” z udziałem pani premier

W sierpniu 2022 roku w mediach udostępniono prywatne nagrania, na których pojawiła się imprezująca ze znajomymi Sanna Marin. Gdy fińska prasa po raz pierwszy opublikowała informacje o tańczącej pani premier, opozycja ruszyła do ataku. Konserwatywne ugrupowania nie pozostawiły na kobiecie suchej nitki. To jest premierka Finlandii Sanna Marin. Niektórzy mówią, że jest fajna… może wśród innych nastolatków. Ale czy jest odpowiedzialną przywódczynią kraju w kryzysie? Jest najbardziej niekompetentnym premierem, jakiego kiedykolwiek mieliśmy. Nie zna się na niczym. Proszę wziąć swoją skórzaną kurtkę i podać się do dymisji – napisał na Twitterze dziennikarz Aleksi Valavuori.

Przez większość zagranicznych polityków doniesienia o zakrapianym wieczorze fińskiej premier zostały uznane jednak za aferę należącą do tych absurdalnych. W obronie kobiety stanęło wiele ugrupowań centro-lewicowych oraz niezależnych platform, które podkreślały, że Sanna nie zrobiła niczego odbiegającego od normy. Marin została również porównana do Borisa Johnsona dla przykładu dużej niesprawiedliwości wobec działających publicznie kobiet. Media zwróciły uwagę na podwójne standardy, które dotyczą imprezujących polityków.

“Zaskakuje mnie, że według hipokrytów w polityce coś wypada, bo jest się u władzy, albo dlatego, że jest się facetem. Ja tego kompletnie nie rozumiem. Widziałem tak brzydkie zdjęcia tańczących facetów, trzymających się za ręce u księdza Rydzyka. W sensie estetycznym jest to nie do porównania”

– stwierdził na antenie TVN24 Donald Tusk.

Sanna Marin była wielokrotnie krytykowana ze względu na swój wygląd lub ubiór, jednak tym razem postanowiła odnieść się do medialnych doniesień, broniąc siebie i swojego prawa do prywatności. Jestem rozczarowana, że nagrania wyciekły do sieci. Spędziłam wieczór z przyjaciółmi. Imprezowałam, całkiem mocno. Tańczyłam i śpiewałam – powiedziała w jednym z wywiadów.

Po zarzutach internautów, oskarżających ją o zażycie narkotyków, Sanna postanowiła poddać się testom narkotykowym. Zgodnie z oświadczeniem fińskiego rządu test na substancje psychoaktywne miał wynik negatywny. Kobieta zdecydowała się jednak na publiczne przeprosiny dotyczące fotografii, na której dwie z uczestniczek imprezy pozują topless, zasłaniając się tabliczką jakiej używa się podczas oficjalnych wystąpień władz. Takich zdjęć nie powinno się robić. Przepraszam za to – powiedziała fińska premier.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem