Fundusze inwestycyjne to popularny temat w świecie finansów, ale czy wiesz jak dokładnie działają? Wyjaśnimy to krok po kroku. Dowiedz się, jak fundusze inwestycyjne pomagają budować portfele inwestycyjne oraz jak możesz skorzystać z ich potencjału.
Co to jest fundusz inwestycyjny?
Fundusz inwestycyjny jest instytucją finansową, która gromadzi środki pieniężne od wielu inwestorów i inwestuje je w różnorodne aktywa finansowe, takie jak akcje, obligacje, instrumenty rynku pieniężnego czy inne prawa majątkowe. Celem funduszu jest osiągnięcie maksymalnych zysków dla uczestników poprzez profesjonalne zarządzanie portfelem inwestycyjnym.
W Polsce, fundusze inwestycyjne tworzone są przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). TFI działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i jest odpowiedzialne za podejmowanie decyzji inwestycyjnych oraz dbanie o interesy uczestników funduszu. Nad działalnością TFI nadzór sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego oraz niezależny bank depozytariusz, który sprawuje pieczę nad aktywami funduszu.
Fundusze inwestycyjne w Polsce
Definicja funduszy inwestycyjnych w Polsce znajduje się w Ustawie z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Fragment tej ustawy z definicją brzmi następująco:
Fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w pierwszej połowie 2023 roku wartość aktywów ogółem funduszy inwestycyjnych wynosiła 329,0 mld zł. Stanowi to wzrost o 9,8% w porównaniu z końcem czerwca poprzedniego roku. Wśród największych funduszy inwestycyjnych w Polsce można wymienić: Goldman Sachs Obligacji, PKO Spokojna Inwestycja, PKO Obligacji Długoterminowych, PKO Obligacji Skarbowych i Santander Dłużny Krótkoterminowy.
Rodzaje funduszy inwestycyjnych
Fundusz Inwestycyjny Otwarty (FIO) jest dostępny dla każdego inwestora, umożliwiając dołączenie lub wycofanie się z niego w każdym dniu roboczym. Aby otrzymać tytuł uczestnictwa, wystarczy zadeklarować określoną kwotę do inwestycji. Fundusze tego rodzaju emitują dowolną liczbę jednostek, co oznacza, że ich kapitał stale się zmienia.
Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (FIZ) emituje tylko określoną liczbę certyfikatów, co oznacza, że nie jest dostępny dla każdego inwestora. Liczba uczestników jest teoretycznie nieograniczona, jednak tego rodzaju inwestycje są z reguły przeznaczone dla zamożnych inwestorów indywidualnych. Certyfikaty inwestycyjne są papierami wartościowymi – mogą być imienne lub na okaziciela. Podsumowując, FIZ jest skierowany głównie do doświadczonych inwestorów z większym kapitałem (minimalna wpłata osoby fizycznej to 40.000 Euro).
Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty (SFIO) charakteryzuje się ograniczoną możliwością odkupu jednostek uczestnictwa. Statut funduszu określa, kto może być jego uczestnikiem – np. tylko osoby prawne. Polityka inwestycyjna może przypominać tę stosowaną w przypadku FIZ. SFIO łączy cechy FIO i FIZ, stanowiąc alternatywę dla inwestorów o specyficznych potrzebach.
Uwaga! Tylko Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO) spełniają unijną dyrektywę UCITS, co sprawia, że są one bardziej standaryzowane i bezpieczne dla inwestorów. Fundusze typu FIZ i SFIO są klasyfikowane jako Alternatywne Fundusze Inwestycyjne (AFI) i często kierowane są do bardziej doświadczonych inwestorów.
Jak działają fundusze inwestycyjne?
Proces działania funduszy inwestycyjnych jest dość prosty. Najpierw inwestorzy wpłacają swoje pieniądze do funduszu, a te środki są następnie przeliczane na jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne. Te jednostki reprezentują udział inwestora w funduszu.
Fundusz, z kolei, używa zgromadzonych środków do dokonywania różnego rodzaju inwestycji na rynkach finansowych. Mogą to być akcje, obligacje, nieruchomości, prawa pochodne czy inne instrumenty finansowe. Celem tych inwestycji jest zazwyczaj generowanie zysków dla uczestników funduszu poprzez wzrost wartości aktywów, dywidendy, czy odsetki.
Korzyścią z inwestowania w fundusze jest to, że inwestorzy nie muszą angażować się w samodzielne poszukiwanie inwestycji, analizowanie ryzyka czy monitorowanie rynków.
Pomimo, że funduszami zarządzają profesjonaliści, inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z pewnym ryzykiem. Wyniki inwestycji funduszu zależą od skuteczności decyzji inwestycyjnych zarządzających oraz ogólnego kształtu rynków finansowych. Dlatego ważne jest, aby inwestorzy mieli świadomość swojego profilu ryzyka i celów inwestycyjnych przed zainwestowaniem swoich pieniędzy w fundusze. Fundusz nie jest tym samym co lokata bankowa!
Jak inwestować w fundusze inwestycyjne?
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne może być skutecznym sposobem budowania swojego portfela inwestycyjnego, ale wymaga pewnej staranności i analizy. Oto kilka kroków, które warto podjąć:
- Określenie celu inwestycyjnego i horyzontu czasowego – przed zainwestowaniem środków, koniecznie określ swój cel inwestycyjny oraz jak czas utrzymania.
- Ocena własnego poziomu ryzyka – fundusze inwestycyjne różnią się poziomem ryzyka, dlatego ważne jest, abyś świadomie zdecydował, na jakie ryzyko inwestycyjne możesz sobie pozwolić. Im wyższe ryzyko, tym potencjalnie większe zyski, ale również większe straty.
- Dywersyfikacja portfela – inwestowanie w typy funduszy o różnym profilu ryzyka oraz inne instrumenty finansowe, pozwoli ograniczyć ryzyko utraty kapitału.
- Analiza wyników i wybór odpowiedniego TFI – przed wpłatą środków warto porównać różne fundusze pod względem historii wyników, opłat, strategii inwestycyjnych oraz reputacji zarządzających.
Chcesz wiedzieć więcej o funduszach inwestycyjnymi w teorii lub poznać część tego środowiska w praktyce? Ava Trade nie oferuje bezpośrednich inwestycji w fundusze, ale możesz spekulować na cenach jednostek uczestnictwa funduszy zagranicznych za pomocą instrumentów pochodnych. Sprawdź, dzięki jakim instrumentom możesz skutecznie budować swoje portfolio inwestycyjne.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.
Artykuł partnera.