Rastrowa, wektorowa, czyli rodzaje grafiki komputerowej

rodzaje grafiki komputerowej

Grafika komputerowa jest częścią informatyki. Polega na wykorzystaniu komputerów do generowania obrazów i wizualizacji różnych treści, np. plakatów czy obrazów. Komputery są w stanie tworzyć wiele skomplikowanych grafik, ale że są pozbawione wyobraźni i kreatywności, pomóc im musi utalentowany człowiek, który pokieruje ich wielkimi możliwościami technologicznymi. Grafika dzieli się na rastrową oraz wektorową. Powinieneś o tym wiedzieć, przesyłając pliki w formacje jpg czy pdf.

Co to jest grafika? Pojęcie grafiki komputerowej pojawiło się w latach 60. XX wieku wraz z początkiem ery komputerów cyfrowych. Sprzęt był wtedy bardzo kosztowny, dlatego dostęp do grafiki komputerowej mieli tylko nieliczni. Komputery cyfrowe początkowo wykorzystywane były głównie w instytucjach państwowych, m.in. w wojsku i jednostkach badawczo-naukowych. Pionierem wysokiej technologii były Stany Zjednoczone Ameryki. 

Grafika komputerowa definicja

Za twórcę pojęcia „grafika komputerowa” uważa się Williama Fettera, artystę zatrudnionego w fabryce samolotów. W 1963 Ivan Sutherland stworzył pierwszy program do grafiki komputerowej (Sketchpad), który do dziś umożliwia tworzenie wizualizacji. W latach 70. XX wieku Frederick Parke zaprezentował pierwszą trójwymiarową wizualizację ludzkiej twarzy. Nieco później powstało oprogramowanie do projektowania 3D Core Graphics System. W latach 80. pojawiło się wiele nowych programów graficznych, m.in. MacDraw, Adobe Illustrator czy Photon Paint, a w latach 90. zaczęto wykorzystywać technikę 3D do tworzenia gier i filmów animowanych.

Co to jest grafika komputerowa? Według Słownika Języka Polskiego, grafika komputerowa jest działem informatyki zajmującym się tworzeniem za pomocą komputera rysunków, a także realistycznych obrazów obiektów rzeczywistych i wyimaginowanych. Jednak są źródła, które wskazują, że grafika komputerowa jest obszarem na styku kilku innych dziedzin. Dlatego niektórzy definiują ją jako zupełnie odrębną dyscyplinę.

Przetwarzanie obrazów

Grafika porusza się po obszarach charakterystycznych dla informatyki, sztuki oraz matematyki, zajmując się generowaniem i przetwarzaniem obrazów przy pomocy systemów komputerowych. W praktyce oznacza to, że niemal każda kreacja graficzna, taka jak logotyp, plakat, etykiety wody mineralnej czy batonika, nadruk na opakowaniu czy torbie reklamowej lub baner reklamowy przy drodze musiała przejść obróbkę grafika komputerowego. Różne rodzaje grafiki, czyli technikę wizualizacji wykorzystuje diagnostyka medyczna USG i RTG.

Gdy tworzysz wykresy lub opracowujesz prezentacje, znów wykorzystywana jest grafika komputerowa. W sektorze gier kolejne nowe tytuły zapewniają graczom wysoką jakość wrażeń z gry, gdy stworzona rzeczywistość jest coraz bardziej podobna do świata realnego. Zasługą grafiki komputerowej są różne efekty specjalne w filmach.

Rodzaje grafiki komputerowej

Grafika komputerowa to pojemna dziedzina. Jest wszędzie wśród nas, otacza nas z każdej strony. Obrazy przez nią generowane różnią się m.in. techniką tworzenia oraz produkcji. Ze względu na te różnice definiowane są dwa rodzaje grafiki: rastrowa i wektorowa. W grafice rastrowej obraz zbudowany jest z prostokątnej siatki, która nazywana jest matrycą. Siatkę wypełniają małe, kwadratowe punkciki, czyli piksele. Taką grafikę tworzysz, korzystając z programu Paint zainstalowanego w każdym komputerze z systemem Windows.

Zaletą grafiki rastrowej jest duże bogactwo barw oraz płynne przejścia kolorystyczne. Ten typ grafiki dobrze sprawdza się w fotografii, ilustracjach i wideo, ale rastry nie nadają się do tworzenia logo. Wśród cech grafiki  rastrowej wymienia się ograniczone skalowanie i możliwości edycji oraz szczegółowość obrazu. Najczęstsze formaty plików to psd, tiff, jpg, png oraz gif.

Jakość takiej grafiki jest różna, w zasadzie im większy obraz, tym grafika jest lepsza. Gdy grafika jest bardzo słabej jakości i widoczne są poszczególne kwadraciki, mówimy o tzw. rozpikselowaniu. Często efekt taki otrzymujemy na skutek zbyt dużego przybliżenia.

Grafika wektorowa różni się od rastrowej głównie sposobem tworzenia treści. Ten typ grafiki komputerowej opiera się na formułach matematycznych. Obraz składa się z punktów, linii i krzywych (tzw. krzywe Beziera) rozmieszczonych w układzie współrzędnych. Niezależnie od tego, jak bardzo przybliżasz dany obraz, jego jakość pozostanie niezmienna. Użytkownik nie widzi pojedynczych pikseli, przez co rysunek nie może być „rozpikselowany”.

Co jest lepsze?

Ten rodzaj grafiki stosowany jest przy tworzeniu logotypów, reklam, banerów, ikon, map i schematów, materiałów do druku oraz ilustracji, które w procesie projektowania często poddawane są przeróbce. Ze względu na powiększanie, pomniejszanie i różne zmiany kształtu grafiki muszą mieć na tyle elastyczny format, aby nie ulec zniekształceniu.

Obraz wektorowy tworzony jest za pomocą elementów edytowalnych, dzięki czemu można w prosty sposób zrobić w grafice większe wgłębienie lub zmienić zarys dowolnego elementu. Cechami grafiki wektorowej są pełna skalowalność i edytowalność, ograniczone detale oraz efekty. Najczęstsze formaty plików to ai, cdr, svg, eps oraz pdf.

Nie ma wiążącej odpowiedzi na pytanie co jest lepsze: grafika rastrowa czy wektorowa? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb realizacyjnych.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem