Palmtopy, tablety i inne rodzaje komputerów

Palmtopy, tablety, rodzaje komputerów

Trudno dziś o dziedzinę aktywności człowieka, gdzie nie wykorzystuje się możliwości komputerów. Są niezbędnym narzędziem pracy, bez którego trudno o rozwój. Nowe technologie pozwalają na tworzenie coraz to mniejszych i zarazem wydajniejszych komputerów, dzięki czemu można w pełni dostosować je do rosnących potrzeb użytkownika.

Na rynku dostępne są różne rodzaje komputerów, w tym do gier, stacjonarne czy przenośne. Szczególnie te ostatnie zadziwiają przeznaczeniem i możliwościami.

Komputery to maszyny elektroniczne pozwalające na zapisywanie informacji w sposób cyfrowy. Pierwszy „komputer osobisty” wprowadził na rynek w 1981 roku koncern IBM, dlatego dziś urządzenia tego rodzaju określane są mianem PC. IBM odniósł duży sukces, za którym podążyło wielu producentów. Z czasem zaczęto zmniejszać rozmiary sprzętu aż wreszcie można było postawić go na biurku. Dzięki miniaturyzacji pojawiły się różne rodzaje komputerów przenośnych, co przełożyło się na znaczny wzrost ich popularności.

Rodzaje komputerów – klasyfikacja rozmiarowa

Różne typy komputerów można podzielić na sześć głównych kategorii według rozmiaru, przy czym każda kategoria wyróżnia się określonymi funkcjami. Są to superkomputery, komputery mainframe, mini komputery, serwery, komputery osobiste, komputery mobilne (laptopy, smartfony, ultrabooki, netbooki, tablety, smartwatche, palmtopy) oraz systemy wbudowane.

Z pomocą komputerów nie tylko wykonuje się skomplikowane obliczenia, lecz także wykorzystuje je w różnych dziedzinach życia. Znacznie ułatwiają pracę biurową (przygotowywanie dokumentów, raportów, zestawień, prezentacji), służą do sporządzania grafiki, obróbki zdjęć oraz filmów. Dzięki połączeniu z internetem są domowym centrum rozrywki, pozwalając na słuchanie muzyki, oglądanie filmów z serwisów streamingowych, komunikację ze światem czy użytkowanie gier.

Rodzaje komputerów przenośnych – smartfony, tablety i inne urządzenia

Wśród komputerów przenośnych wyróżnia się laptopy do zastosowań ogólnych (klasyczny komputer przenośny), tablety, smartfony, ultrabooki (bardzo cienki, lekki i wydajny komputer przenośny najczęściej o zastosowaniu biznesowym), a także komputery przenośne 2 w 1. Te ostatnie to typ przenośnego komputera połączony z laptopem o zazwyczaj niewielkich wymiarach, który sprawdza się przy pracach graficznych oraz grach. 

Istnieje wiele modeli telefonów komórkowych, które dysponują zaawansowaną technologią w jednym urządzeniu, komunikatorami, internetem, GPS, połączoną z dowolną liczbą aplikacji oraz ekranem dotykowym. Za pomocą smartfona możemy wysyłać e-maile, wchodzić w interakcje przez sieci społecznościowe, korzystać z gier, robić zdjęcia, kręcić filmy, pobierać i słuchać dobrej muzyk, robić zakupy w sklepach online, dokonywać płatności i przelewów. Są urządzenia, które umożliwiają oglądanie telewizji lub jako narzędzie pracy z tekstami i obrazami.  

Komputery przenośne i ich typy

Tablet to komputer mobilny wyposażony w ekran dotykowy lub hybrydowy, który umożliwia użytkownikowi obsługę za pomocą cyfrowego pióra lub opuszków palca bez potrzeby używania myszy. Większość tabletów obsługuje zarówno technologię wielodotykową, jak i wielozadaniową, co umożliwia obsługę wielu palców i wykonywanie wielu zadań jednocześnie. Tablet dysponujący znaczną ilością pamięci posiada funkcje podobne do netbooków, tradycyjnych komputerów i smartfonów. 

Specjalnym typem laptopa są ultrabooki, które zaprojektowano tak, aby były cienkie i lekkie. Zwykle mają trwalsze baterie (minimum pięć godzin), mocny sprzęt i przydatność obliczeniową do obsługi dowolnego oprogramowania. Ultrabooki są również dostarczane z szybszą pamięcią masową SSD zamiast powszechnie używanych wolniejszych dysków twardych. Możesz pisać dokumenty, edytować je, prowadzić dyskusje grupowe, prowadzić telekonferencje i korzystać z podstawowych narzędzi online, takich jak wyszukiwarki i poczta e-mail. Urządzenia te są coraz częściej kierowane do użytkowników, którzy spędzają większość czasu online na działaniach społecznościowych. Zwykle nie mają napędów optycznych.

Typy komputerów – podział ze względu na funkcję

Typem komputera, który jest przeznaczony do świadczenia usług jest serwer zarządzający dużą ilością plików. Serwery przetwarzają strony i aplikacje internetowe. Innym typem komputera są stacje robocze służące do odtwarzania muzyki czy edycji fotografii lub tekstu. Z kolei systemy wbudowane to komputery, które są częścią maszyny lub urządzenia (pralki, samochody, odtwarzacze dvd). Procesory użyte w komputerach wbudowanych dostosowane są często wyłącznie do specyfikacji określonego programu i mogą być wolniejsze i tańsze niż procesory z komputerów osobistych.

Komputer typu all in one – co to znaczy?

To specjalny rodzaj komputera typu desktop, w którym wszystkie główne elementy (jednostka centralna i monitor) są zintegrowane w jednej obudowie. Komputer typu all in one jest łatwiejszy do przenoszenia i zajmuje dużo mniej miejsca niż standardowe urządzenia. Wiele modeli o kompaktowej konstrukcji nie ustępuje klasycznym PC pod względem funkcjonalności i parametrów technicznych. Dzięki temu komputery tego rodzaju mają wielu zwolenników zarówno wśród osób pracujących, jak i wykorzystujących komputer do nauki czy rozrywki. Dobre komputery all in one wyposażone są w tuner TV, ekran dotykowy, napęd optyczny czy w bezprzewodową klawiaturę i myszkę.

Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem