Po pewnym czasie użytkowania komputera lub laptopa może się okazać, że nie działa on już tak dobrze jak niegdyś. Na przykład zaczyna się zacinać, aplikacje same się wyłączają bądź nie działają prawidłowo, lub wczytywanie danych w grach bardzo długo trwa. Jest wiele sposobów, które można wykorzystać, aby zaradzić temu stanowi rzeczy.
My poniżej przedstawimy dwa, dotyczące modernizacji hardware’u, a więcej rozwiązań można znaleźć np. na portalu TechPolska, w tym opcje związane z oprogramowaniem. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas wskazówki okażą się pomocne!
Wymień pamięć RAM (lub dołóż kolejną kość)
Wymiana lub dołożenie pamięci RAM to skuteczny sposób na zwiększenie wydajności komputera. Pamięć RAM odpowiada za tymczasowe przechowywanie danych, które są aktualnie wykorzystywane przez system operacyjny i aplikacje. Najprościej ujmując, im więcej RAM-u, tym więcej danych można przechowywać tymczasowo, co wpływa na szybkość działania systemu.
Jeśli korzystamy z wielu aplikacji jednocześnie lub z gier i programów, które wymagają dużo zasobów systemowych, to warto zainwestować w większą ilość pamięci RAM. Jeśli nasza płyta główna obsługuje więcej niż jedną kość pamięci i mamy wolne miejsce, to warto rozważyć dołożenie kolejnej kości, zamiast wymiany istniejącej. Dzięki temu osiągniemy większą wydajność przy mniejszych kosztach.
Wcześniej jednak trzeba się upewnić, z jakimi kośćmi jest kompatybilna płyta główna, zarówno pod względem pojemności, jak i innych parametrów. Wymiana RAM-u nie należy do skomplikowanych zadań, czy to w laptopie, czy komputerze osobistym, więc wiele osób poradzi sobie z tym zadaniem na własną rękę. Jeśli jednak ktoś nie czuje się pewny w tego typu operacjach, zawsze można udać się do serwisu.
Zainwestuj w dysk SSD
Zastosowanie dysku SSD (Solid State Drive) to kolejny skuteczny sposób na przyspieszenie pracy sprzętu, który obecnie nie wiąże się z ogromnymi kosztami, jako że dyski SSD już znacznie staniały.
W porównaniu do tradycyjnego dysku twardego (HDD), dysk SSD charakteryzuje się znacznie krótszym czasem oczekiwania na dostęp do danych. W praktyce oznacza to, że aplikacje, system operacyjny oraz inne pliki są wczytywane i uruchamiane dużo szybciej, co zwiększa ogólną wydajność komputera.
Przed zakupem dysku SSD warto jednak sprawdzić, czy płyta główna obsługuje ten rodzaj dysku, a także jaki format dysku jest nam potrzebny. Dyski SSD występują w różnych rozmiarach i formatach – trzeba wybrać odpowiedni dla swojego sprzętu, inaczej nie będzie można ich podłączyć.
Gdy już wybierzemy odpowiedni dysk, trzeba dokładnie przeanalizować, jakie dane i aplikacje przeniesiemy na nowy dysk, zwłaszcza jeśli nie mamy do dyspozycji dużego budżetu i postawiliśmy na dysk SSD o małej pojemności. Najlepiej przenieść system operacyjny i aplikacje, które najczęściej wykorzystujemy, a mniej używane pliki, które nie wymagają dużej wydajności dysku (np. zdjęcia, dokumenty) przenieść na tradycyjny dysk twardy lub dysk zewnętrzny.
Wpis sponsorowany.