Samochody marki Tesla – co je wyróżnia i gdzie je kupić?

Samochody marki Tesla

Wymieniając najpopularniejsze samochody elektryczne w Polsce, trzeba koniecznie wspomnieć o Tesli. To bezapelacyjnie numer jeden na naszym rynku w sektorze BEV, czyli aut w pełni elektrycznych. Jakie modele Tesli najchętniej kupują Polacy, a ile kosztuje ładowanie Tesli? W tle każdej transakcji kupna samochodu tej marki jest wszechmocny wizjoner Elon Musk, najbogatszy człowiek na świecie. Jak kupić akcje Tesli? Te papiery uzyskują niesłychaną stopę zwrotu!

Według ustawy z roku 2018, samochód elektryczny to pojazd wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania. Z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że liczba pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych przekroczyła na całym świecie 10 mln sztuk. W Polsce w 2022 zarejestrowano ponad 11 tys. nowych aut typu BEV.

Co to jest Tesla?

Ogromną część samochodów elektrycznych poruszających się wszystkim drogami świata stanowią różne modele Tesli. Amerykańska firma motoryzacyjna zdobywa rynek niedrogimi pojazdami oraz ich możliwościami technicznymi – dużym zasięgiem na jednym ładowaniu i szybkim ładowaniem. Dyrektorem generalnym i architektem w korporacji Tesla jest Elon Musk, który w 2021 został uznany przez magazyn „Forbes” najbogatszym człowiekiem na świecie.

Budujemy świat zasilany energią słoneczną, pracujący na akumulatorach i transportowany pojazdami elektrycznymi. Poznaj najnowszy wpływ naszych produktów, ludzi i łańcucha dostaw” – czytamy na stronie internetowej korporacji założonej w 2003 w Kalifornii.

Modele Tesli

Jeśli chodzi o najpopularniejsze samochody elektryczne w Polsce, to bezapelacyjnie na pierwszym miejscu są samochody marki Tesla. Pierwszym modelem był sportowy Tesla Roadster, wprowadzony na rynek w 2008 roku. Obecnie jeden z czołowych warszawskich salonów tej marki ma w ofercie trzy warianty aut z napędem elektrycznym: Tesla model S, Tesla model X i Tesla model 3. 

Tesla model S

To produkowany od 2012 roku luksusowy model napędzany silnikiem elektrycznym, pierwszy seryjnie produkowany elektryczny sedan klasy premium. Samochód okazał się pierwszym globalnym sukcesem Tesli, gdyż dotychczas sprzedano blisko 50 tys. egzemplarzy. Model był wielokrotnie nagradzany, m.in. jako World Green Car of the Year 2013 i Motor Trend Car of the Year 2013.

Tesla model X

To napędzany silnikiem elektrycznym samochód osobowy typu crossover produkowany pod 2015 roku. Pojazd został po raz pierwszy zaprezentowany podczas Tesla Design Studio w Los Angeles w lutym 2012. Auto bazujące na modelu S w zależności od mocy dostępnych silników (265-505 KM) rozwija prędkość 210-250 km/godz., z przyspieszeniem rzędu 3,1-6,3 s na dystansie 0-100. Tesla SUV jest dostępna w trzech wersjach 75D, 90D i P90D z pakietami 75 kWh i 90 kWh. Napęd trakcyjny zawsze składa się z dwóch silników – po jednym na oś.

Tesla truck

Pod koniec 2019 roku Elon Musk zaprezentował w Los Angeles w pełni elektrycznego pickupa o nazwie Cybertruck. Produkcja seryjna ma ruszyć latem br., ale już od dawna osoby zainteresowane kupnem zapisują się na listy rezerwacyjne. Pojazd ma być wyposażony w cztery silniki – po jednym na każde koło. Elektryczny pickup będzie dostępny z układem skrętnych czterech kół, podobnie jak Hummer.

Nadwozie Cybertrucka będzie wykonane z hartowanej stali nierdzewnej. To wielkie auto o długości 5,86 m, 2,03 m szerokości i 1,90 m wysokości ma sześć miejsc siedzących i zadaszoną skrzynię ładunkową o długości prawie dwóch metrów. Pojazdy w trzech wariantach mają mieć zasięg 402 km, 483 km i 805 km z możliwością zamontowania paneli słonecznych wydłużających zasięg.

Ile kosztuje Tesla?

W ostatnich miesiącach koncern zaktualizował cennik swoich pojazdów, przez co w USA spadły one nawet o 20 proc. W Polsce za najtańszy model 3 trzeba zapłacić ok. 220 tys. zł (poprzednio ponad 240 tys. zł. Najpopularniejsza odmiana Long Range kosztuje ponad 250 tys. zł (było 284 tys. zł). Ceny spadły też dla modelu Y, który w najtańszej opcji kosztuje ok. 230 tys. zł (wcześniej 274 tys. zł). Znacznie potaniała też wersja Long Range, której cena z niedawnych 315 tys. zł spadła do ok. 260 tys. zł

Ile kosztuje ładowanie Tesli?

Jak twierdzą eksperci, ładowanie opłaca się przede wszystkim właścicielom domów z warunkami do szybkiego ładowania. Ceny prądu za ładowanie samochodu elektrycznego różnią się w zależności od źródła jego poboru. Sieci stacji ładowania elektryków mają cenniki, które dopasowane są do rodzajów ładowarek i mocy. Pojazd Tesla najlepiej ładować nocą. Poza godzinami szczytu można korzystać z niższych cen prądu, aby oszczędzić czas i pieniądze.

Ile ładuje się Tesla? Producent zaleca podłączanie pojazdu co wieczór w celu doładowania akumulatora. Aby przyspieszyć prędkość ładowania w domu, można wykorzystać Wall Connector. Pojazd Tesla można również ładować za pomocą złącza mobilnego lub na uniwersalnych stacjach ładowania. 

Stacje szybkiego ładowania pozwalają na ładowanie z mocą wynoszącą nawet 150 kW. Teoretycznie bateria modelu S powinna być pełna po jakiś 40 minutach, ale po osiągnięciu 80 proc. stanu ładowarka zwalnia, dlatego realny czas wyniesie ok. godzinę.

Samochód elektryczny – czy zastąpi transport kolejowy?

Mimo że motoryzacja bardzo się rozwija, a podróżowanie samochodem staje się bardzo eko, to jednak transport kolejowy wciąż jest jedną z najchętniej wybieranych opcji. Ma wiele zalet, które sprawiają, że jest on atrakcyjny nie tylko dla podróżnych, ale i dla przewoźników.

  • Przede wszystkim jest bardzo wydajny. Może przewozić duże ilości ludzi i towarów na długie dystanse, zużywając przy tym mniej paliwa i energii niż inne środki transportu. Umożliwia dotarcie do dalszych rejonów i kontynentów, takich jak Azja czy Afryka. Przykładem jest Jedwabny Szlak, który łączy Chiny z Europą i Bliskim Wschodem, a także z Afryką i Ameryką Łacińską. Jest to najdłuższa i najbardziej złożona trasa kolejowa na świecie, która przyczynia się do rozwoju handlu i współpracy między krajami. Transport kolejowy jest więc przyjazny dla środowiska i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych.
  • Jest także bardzo komfortowy. Podróżujący mogą cieszyć się z przestronnych i klimatyzowanych wagonów, które zapewniają im wygodne siedzenia, dostęp do internetu, prądu i innych udogodnień. Transport kolejowy jest też mniej podatny na korki i opóźnienia niż transport drogowy czy lotniczy, co zwiększa satysfakcję z podróży.
  • Transport kolejowy jest bardzo bezpieczny. Wypadki kolejowe zdarzają się znacznie rzadziej niż wypadki drogowe czy lotnicze, a ich skutki są zwykle mniej tragiczne. Transport kolejowy jest też poddawany regularnym kontrolom i nadzorom, co zapobiega awariom i zagrożeniom. Dlatego jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów podróżowania i przewożenia towarów nawet na bardzo duże odległości.

Jak kupić akcje Tesli?

Akcje Tesli możesz kupić u największych brokerów obsługujących giełdy zagraniczne. Wybrane polskie domy maklerskie umożliwiają także transakcję nabycia akcji z USA lub z Niemiec. Aktywa koncernu osiągają zawrotne stopy zwrotu. W październiku 2011 za akcję Tesli płacono 4,73 USD, podczas gdy dziesięć lat później 785,98 USD!

Materiał sponsorowany.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak połączenia z internetem