Niezbędne wyposażenie samochodu. O czym każdy kierowca powinien pamiętać?

W każdym samochodzie zarejestrowanym w Polsce muszą znajdować się określone akcesoria, bez których pojazd nie może poruszać się po drodze. Obowiązek ich skompletowania ciąży na kierowcy. Mając już zakupione tzw. obowiązkowe wyposażenie samochodu warto nabyć jeszcze kilka elementów, które – choć nie są uznawane przez prawo za obowiązkowe – zwiększają bezpieczeństwo i komfort z korzystania z auta.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

W żadnym samochodzie nie może zabraknąć gaśnicy. Gaśnica taka powinna być sprawna, mieć wagę co najmniej 1 kg, posiadać ważną gwarancję, aktualne badania techniczne i znak homologacji. Ważne też, by znajdowała się w łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu, w razie nagłej potrzeby jej wykorzystania – a tutaj po pierwsze liczą się dosłownie minuty, czy wręcz nawet sekundy, a po drugie człowiek działa wtedy w stresie – nie będzie problemu z jej odnalezieniem.

Drugim koniecznym elementem wyposażenia samochodu jest trójkąt ostrzegawczy. Wybierając go szczególną wagę trzeba przywiązać do trwałości materiału, z którego jest on zrobiony. Warto poza tym sprawdzić czy trójkąt ostrzegawczy dostatecznie łatwo się rozkłada. Poza tym powinien on mieć odpowiednią wielkość oraz posiadać znak homologacji podobnie jak wspomniana wcześniej gaśnica.

Przydatne wyposażenie samochodu

Zajmiemy się teraz nieobligatoryjnym wyposażeniem samochodu, które można zaliczyć do podstawowego. Choć za jego brak nie spotka kierowcy żadna kara, warto je mieć w swoim aucie. Należy do niego np. koło zapasowe, środek do uszczelniana opon czy nawet cały zestaw naprawczy do opon. W pojeździe na pewno przydadzą się także zapasowe żarówki samochodowe. Oświetlenie zewnętrzne samochodu tak naprawdę może przestać działać w najmniej spodziewanym momencie. Nie zawsze jest tak, że w trasie kierowca będzie miał gdzieś pod ręką sklep, w którym uda się je kupić Dobrym pomysłem jest zatem zakup gotowego zestawu żarówek.

Kolejnymi przydatnymi rzeczami w aucie są linka holownicza i kamizelka odblaskowa. Poza tym warto mieć w aucie pod ręką bezpieczniki oraz przewody rozruchowe. Niejeden raz może Ci się też przydać zestaw podstawowych narzędzi, za pomocą których poradzisz sobie z prostymi usterkami podczas trasy. Mowa tu m.in. o kluczach nasadowych, kluczu do odkręcania kół czy lewarku. Pomocna może być również taśma izolacyjna.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego pojazdu uczestniczącego w ruchu drogowym jest apteczka samochodowa. Pomimo tego, że nie widnieje ona na liście obowiązkowego wyposażenia samochodu i nie posiadając jej kierowca nie naraża się na żadne obciążenia w postaci mandatu czy punktów karnych, w wielu sytuacjach może ona uratować zdrowie lub nawet życie. Podstawowa apteczka pierwszej pomocy zajmuje w aucie naprawdę niewiele miejsca, jej cena jest niewielka, a może okazać się, że w jakimś momencie stanie się bezcenna.

Wyposażenie samochodu poprawiające komfort jazdy

Narzędzia, elementy zapasowe oraz takie, które poprawiają bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów to jedno. Są jednak jeszcze produkty, które zdecydowanie zwiększają komfort korzystania z samochodu i sprawiają, że nawet długa trasa upływa w lepszej atmosferze. Dym papierosowy czy inne nieprzyjemne dla nosa aromaty, mogą mocno uprzykrzyć podróż autem. A jest na nie łatwy i tani sposób – zawieszka zapachowa. Utrzymanie porządku w aucie będzie prostsze z organizerami do bagażnika, na oparcie fotela czy też na przednie siedzenie. W samochodzie dobrze mieć też uchwyt na telefon oraz zapasową baterię do kluczyków.

Podsumowując, kompletując niezbędne wyposażenie samochodu warto pójść o krok dalej i nie zatrzymywać się jedynie na kupnie tych elementów, za których brak grożą punkty karne i mandat. Dobrym rozwiązaniem jest zakup nieobligatoryjnego wyposażenia pozytywnie wpływającego na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem