Photoshop to popularne oprogramowanie służące do edycji grafiki rastrowej. Za jego dojrzałością i mnogością funkcji idzie jednak także wysoka cena abonamentu, który jest jedyną możliwą formą zakupu dostępu produktu Adobe. Jeśli nie chcemy kupować abonamentu, być może zadowalające okażą się przedstawione w dzisiejszym artykule alternatywy Photoshopa. Photoshop za darmo, a przynajmniej program, który nie odstaje od niego znacząco? Sprawdźmy, czy to możliwe!
Ile kosztuje Photoshop? Czy można używać Photoshop za darmo?
Zanim jednak przejdziemy do naszego zestawienia, sprawdźmy, ile kosztuje Photoshop i czy można używać go za darmo.
Bez innych, dodatkowych programów, Photoshop w abonamencie dla użytkowników indywidualnych kosztuje 24,59 euro miesięcznie razem z podatkiem VAT. Cena dla firm w planie Creative Cloud dla zespołów wynosi 31,49 euro miesięcznie bez podatku VAT. Uczniowie, studenci, nauczyciele i wykładowcy mogą uzyskać dostęp do wszystkich programów wchodzących w skład usługi Creative Cloud (a więc także do Photoshopa) w cenie 19,99 euro miesięcznie na pierwszy rok, a następnie 30,74 euro / mies, razem z podatkiem VAT.
Najbardziej korzystną opcją zakupu abonamentu na Adobe Photoshopa wydaje się być natomiast tzw. “Plan fotograficzny”. Składa się on z Photoshopa, Lightrooma, 20 GB przestrzeni na dane w chmurze Adobe oraz kilku innych dodatków. Cena? 9,83 euro miesięcznie (w tym VAT) z wliczoną 20% zniżką na pierwszy zakup. W ten sposób, w ponad dwukrotnie niższej taniej niż cena abonamentu na samego Photoshopa, można uzyskać dostęp nie tylko do wspomnianego edytora grafiki, ale również do Lightrooma oraz dodatkowych programów, w tym Adobe Premiere Rush, czyli prostego edytora wideo.
Co jednak jeśli chcemy mieć program Photoshop zupełnie za darmo? Cóż, pomijając pobranie go z nielegalnych źródeł, np. torrentów, skorzystać można jedynie z darmowej, siedmiodniowej wersji próbnej.
Warto pamiętać, że Photoshop nie jest już sprzedawany w wersji “pudełkowej”. Jedynym sposobem uzyskania dostępu do programu jest obecnie opłacanie abonamentu.
Sprawdź darmowe alternatywy dla Lightrooma
Photoshop – darmowe alternatywy
Na szczęście Photoshop nie jest jedynym oprogramowaniem służącym do edycji grafiki. Rynek wręcz obfituje w przeróżne programy graficzne, w tym takie, które mogą stanowić zastępstwo dla Photoshopa zupełnie za darmo.
GIMP
GIMP (GNU Image Manipulation Program) to dobrze znane i popularne oprogramowanie służące – podobnie jak Photoshop – do edycji grafiki rastrowej. Można je pobrać i używać zupełnie za darmo. Program jest również przykładem oprogramowania typu open-source, stąd mając odpowiednie umiejętności programistyczne można także próbować brać czynny udział w rozwoju projektu.
GIMP oferuje możliwości bardzo podobne do Photoshopa, w tym warstwy, maski, korekcję kolorów, klonowanie, liczne narzędzia służące do malowania, a także obsługę plików PSD. Możliwości programu można także rozbudować przy pomocy wtyczek. Interfejs GIMP-a nie należy do najbardziej intuicyjnych, istnieje jednak specjalny tryb upodabniający go do programu Adobe.
Krita
Krita, podobnie jak omówiony powyżej GIMP, jest darmowym i otwartoźródłowym edytorem graficznym. Twórcy kładą szczególny nacisk na możliwości związane ze szkicowaniem i malowaniem, nazywając program “cyfrowym studiem artystycznym“. Nic więc dziwnego, że poza innymi możliwościami (a tych jest sporo), Krita oferuje ponad sto różnych rodzajów pędzli, a także wbudowane specjalne narzędzie służące do stabilizacji podczas rysowania.
Interfejs programu Krita przypomina ten znany z Photoshopa i jest dosyć prosty w obsłudze. Dodatkowe pakiety pędzli i tekstur można pobrać z dedykowanego repozytorium. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, liczyć można na wsparcie innych użytkowników na forach programu. Tam też znajdują się inspiracje tworzone przez artystów korzystających z Krity.
Paint.NET
Paint.NET został pierwotnie opracowany jako nieco bardziej rozbudowana alternatywa dla znanego chyba wszystkim użytkownikom systemu Windows programu Microsoft Paint. Przez lata twórcom Paint.NET udało się jednak tak rozwinąć program, że dziś może on stanowić darmową alternatywę także dla o wiele bardziej zaawansowanych edytorów, w tym oczywiście Photoshopa.
Paint.NET kładzie silny nacisk na wykorzystanie paneli z narzędziami i okien wewnątrz głównego okna programu, co ma docelowo uprościć pracę z programem i umożliwić wysoki poziom personalizacji interfejsu. Pomimo rozbudowanych możliwości, Paint.NET pozostaje oprogramowaniem lekkim i szybko działającym, sprawdzi się więc również u użytkowników nieco mniej wydajnych komputerów.
Photo Pos Pro
Photo Pos Pro to nieco mniej znana, ale dynamicznie rozwijająca się i oferujące spore możliwości darmowa alternatywa dla Photoshopa. Umożliwia edycję grafiki, tworzenie układów stron internetowych, pracę z dokumentami.
Program oferuje prosty w użyciu i całkiem atrakcyjny dla oka interfejs graficzny, ale jego wadą są dosyć niskie możliwości personalizacji, na której często polegają zaawansowani graficy. Ci początkujący ucieszą się natomiast z dostępnego w Photo Pos Pro uproszczonego trybu “Novice”, poświęcającego niektóre rzadziej używane funkcje na rzecz wyższej łatwości użytkowania.
Photopea – Photoshop w przeglądarce?
Rozbudowany program graficzny dostępny poprzez przeglądarkę internetową? Nic trudnego – powiedzieli twórcy Photopea.
Stworzona przez nich aplikacja webowa jest dedykowana wykonywaniu prostych czynności, do których zbyteczne byłoby uruchamianie ciężkiego, długo wczytującego się Photoshopa, a także pracy z grafiką z dowolnego komputera, na którym zainstalowana jest nowoczesna przeglądarka. Nie oznacza to jednak, że Photopea nie oferuje szerokich funkcjonalności – znajdziemy tam m.in. rozbudowane narzędzia do rysowania, możliwość pracy z warstwami maskami, tryby mieszania, różne możliwości manipulacji obrazem, a także obsługę plików PSD.
PhotoWorks
PhotoWorks to edytor zdjęć na komputery PC stworzony z myślą zarówno o początkujących, jak i profesjonalistach. Oprogramowanie oferuje minimalistyczny interfejs graficzny, wygodną pracę oraz szeroki zakres podstawowych i zaawansowanych funkcji. Należą do nich m.in. narzędzia do korekcji kolorów, rozpiętości tonalnej oraz ostrości, a także inteligentny moduł do retuszu portretów, funkcja przetwarzania grupowego i bogata kolekcja filtrów.
Początkującym użytkownikom z pewnością do gustu przypadnie zaawansowane AI wbudowane w PhotoWorks, którego zadaniem jest uproszczenie procesu edycji zdjęć. Do zautomatyzowanych funkcji należą m.in. korekty z uwzględnieniem zawartości (typu content-aware), usuwanie lub zmiana tła, modyfikacje twarzy oraz ciała i wiele, wiele więcej.
PhotoWorks jest relatywnie tanim programem, szczególnie jak na oferowany zestaw narzędzi. Jego największą wadą jest obecnie brak możliwości pracy z warstwami.