Każdy pragnie mieć pamiątkę z wakacji, zwłaszcza gdy urlop jest udany i chciałoby się zatrzymać czas, aby go wspominać w długie zimowe wieczory. Dzięki ogromnej popularności telefonów komórkowych wyposażonych w dobrej klasy aparaty fotograficzne możemy zachować od zapomnienia miejsca wakacyjnego odpoczynku. Fotografia krajobrazowa jest jednym z najważniejszych gatunków fotografii. Dobre zdjęcie bywa efektem szczęścia, ale najlepiej liczyć na własne umiejętności. Co robić, aby nie utracić piękna bezpowrotnie?
Ludzie zapisują obrazy otaczającego ich świata odkąd wynaleziono fotografię. Oprócz dobrego sprzętu zdjęcia krajobrazów wymagają cierpliwości, szczęścia i umiejętność połączenia precyzyjnej kompozycji z klimatem utrwalanego miejsca. Ale żeby było jasno, zazwyczaj szczęście sprzyja fotografom, którzy znają swój fach.
Fotografia krajobrazu – definicja
Najogólniej rzecz ujmując, fotografia krajobrazu to praktyka polegająca na uchwyceniu naturalnej lub plenerowej sceny w pomysłowy i przekonujący sposób, aby przyciągnąć uwagę widza. Podobnie jak w przypadku każdego innego gatunku fotografii robienie zdjęć krajobrazowych wymaga zastanowienia się nad ujęciem, ustawieniem aparatu i techniką uzyskania ciekawego kadru. W ten sposób możemy zamienić niezapomniane przeżycie w dzieło sztuki.
Odwiedzając piękne miejsca, jesteśmy nimi oczarowani i staramy się utrwalić zapierający dech w piersiach pejzaż. Odpowiednio wykonane zdjęcie potrafi ukazać obraz ładniejszy niż jest w rzeczywistości. Fotograf powinien jednak dobrze dopasować się do fotografowanego miejsca, bo inaczej robi się zdjęcia nad morzem, a inaczej w górach. Np. podczas fotografowania nad morzem w słoneczny dzień konieczna może się okazać blenda, która łagodzi padające światło.
Fotografia krajobrazu – garść trików, aby zrobić super zdjęcia
Fotografując krajobraz, trzeba zwrócić uwagę na kompozycję obrazu. Ten sam obraz może się drastycznie zmienić, gdy zostanie sfotografowany z innych punktów obserwacyjnych. Aby uzyskać obraz, który wzbudzi zainteresowanie widzów i przekaże pożądany efekt, powinieneś pamiętać o zasadzie trójpodziału. Gdy zdjęcie jest skomponowane według tej zasady, oczy widza będą wędrować po kadrze, a zdjęcie będzie przyjemniejsze dla oka.
Np. wyobraź sobie cztery linie: dwie leżące poziomo w poprzek obrazu i dwie pionowe, które tworzą dziewięć kwadratów. Fotografia będzie efektowniejsza, gdy obiekt umieścimy nie w centrum, lecz w jednym z punktów mocnych przecinających wyimaginowane linie.
Krajobrazy kreatywna fotografia
Kiedy robisz zdjęcie krajobrazu, spróbuj stworzyć wrażenie głębi, utrzymując ostrość wszystkich elementów obrazu. Dzięki temu jest on interesujący wizualnie, gdyż pozwala widzowi wyraźnie zobaczyć wszystko na fotografii. Aby to zrobić, musisz użyć małej przysłony od f/16 – f/22, bo utrzymuje ona ostre obiekty na pierwszym planie i w tle. Dzięki wykorzystaniu różnych trików twoje fotografie będą atrakcyjniejsze od wykonanych przez innych fotografów.
Zanim przejdziesz do fotografii krajobrazowej poznaj podstawy ręcznej ekspozycji. Gdy aparat będzie ustawiony w trybie ręcznym, zapoznaj się z trójkątem ekspozycji, który wpływa na ilość światła wpadającego do obiektywu. Są to migawka (określa, jak szybko zamyka się migawka), przysłona (reguluje ilość światła wpadającego do obiektywu i wpływa na głębię ostrości) oraz poziom ISO (mierzy czułość aparatu na światło zastane).
Obiektyw do fotografii krajobrazu i inne potrzebne sprzęty
Dobrymi aparatami do zdjęć krajobrazowych są lustrzanka cyfrowa i bezlusterkowiec, gdyż można w nich wymieniać optykę. Przygotowując się do wyjścia w plener, zwróć uwagę na obiektyw do fotografii krajobrazu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wybierz pełnoklatkowy aparat z matrycą 35 mm, dzięki któremu uzyskasz najszerszy możliwy widok za pomocą odpowiednich do krajobrazów obiektywów.
Właściwy do tego typu fotografii jest obiektyw szerokokątny, który zapewnia głębię obrazu i obejmuje sceny w najszerszym możliwym rozmiarze. Maksymalnie rozwarta przysłona wpuszcza do obiektywu dużo światła, więc zdjęcia są jasne i wyraźne. Swoich zwolenników mają także ogniskowa 50 mm oraz teleobiektywy zmiennoogniskowe.
Fotografowanie pejzażu wymaga często długich wędrówek. Warto więc korzystać z lekkich obiektywów, które zwykle mają stosunkowo mały otwór względny. Maksymalna przysłona powinna osiągać co najmniej f/16 dla obiektywów małoobrazkowych, f/22 dla obiektywów średnioformatowych i f/45 dla wielkiego formatu. Mały otwór przysłony jest niezbędny, by uzyskać jak największą głębię ostrości.
Krajobrazy – kreatywna fotografia wie, jak świetnie je ująć
Podczas fotografowania krajobrazu przydatne są filtry polaryzacyjny (zmniejsza refleksy świetlne, poprawia nasycenie kolorów nieba, wody, trawy, zarządza odbiciami, tłumi odblaski) oraz filtr ND (odfiltrowuje pewną ilość światła przed wejściem do obiektywu, aby umożliwić stosowanie dłuższych czasów otwarcia migawki, szerszych przysłon lub wyższych poziomów ISO bez prześwietlania obrazu).
Innym ważnym akcesorium jest wyzwalacz migawki (spust lub pilot), dzięki któremu nie trzeba dotykać aparatu, przez co wykluczasz ryzyko poruszenia zdjęć. W pewnych sytuacjach, szczególnie przy zdjęciach wykonywanych z długim czasem naświetlania bądź w nieidealnych warunkach oświetleniowych niezbędny jest statyw, który odciąży cię podczas wielogodzinnej sesji.