Pupil to nie tylko radość, ale także obowiązek. Poza zabawami ze zwierzakiem konieczne jest podawanie mu zbilansowanej diety, dbanie o jego zdrowie, a także po nim sprzątanie. To ostatnie może być szczególnie uciążliwe, jeśli w mieszkaniu non stop pojawiają się drobne kłaczki, kurz i pyłki. Na szczęście istnieją sposoby, aby z nimi walczyć.
Oczyszczanie powietrza — jak to zrobić?
Najłatwiejszym sposobem, który pozwolić Ci na usunięcie drobnych zanieczyszczeń po swoim zwierzaku, jest oczyszczacz powietrza. To sprzęt, który usuwa kurz z wnętrza mieszkania lub domu. Jak to dokładnie działa? Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, które następnie przechodzi przez filtry. Następnie jest z powrotem wydmuchiwane — już bez pyłków, drobinek i rozwijających się w nich drobnoustrojów. Jednym ze sprzętów tego typu jest oczyszczacz powietrza Dyson. Jego wykorzystanie nie tylko pomoże zadbać Ci o czystość, ale także wesprze w walce o zdrowie — zarówno Twoje, jak i Twojego pupila. Ponadto takie urządzenia mają także dodatkowe funkcje, np. nawilżanie powietrze. A co najważniejsze, zazwyczaj są na tyle ciche, że nawet płochliwy zwierzak nie będzie się ich bał.
Regularne odkurzanie i mycie podłóg
Kolejny sposób na usuwanie zanieczyszczeń po pupilu to po prostu częste sprzątanie podłogi. Choć mogłoby się wydawać, że jest to oczywiste, to wiele osób szuka magicznych metod, zapominając o podstawach. Niestety takowe nie istnieją, dlatego decydując się na zwierzaka, musisz pogodzić się z koniecznością częstego używania odkurzacza i mopa. Za ich pomocą należy dokładnie oczyszczać przede wszystkim dywany, ponieważ to właśnie tutaj najczęściej osiadają się kurz, pył i sierść. Niemniej istotne jest także wycieranie podłogi na mokro. W tym celu można użyć mopa parowego, który znacznie skuteczniej radzi sobie z zabrudzeniami niż jego klasyczny odpowiednik.
Wietrzenie mieszkania
Kolejna istotna kwestia w walce z zanieczyszczeniami po pupilu to wietrzenie. Pomaga ono usunąć roztocza z powietrza. Jak często to robić? Co najmniej dwa razy dziennie po dziesięć minut. Jeśli jednak masz tylko taką możliwość, otwieraj okna na jak najdłużej to tylko możliwe. Problemem jednak może okazać się sezon grzewczy, kiedy w powietrzu znajduje się smog. Alergicy mają także ograniczone pole manewru wiosną, kiedy drzew i łąki pylą. Alternatywą dla klasycznego wietrzenia może być wówczas wcześniej wspomniany oczyszczacz powietrza, który znajdziesz w Internecie pod różnymi nazwami, np. “Dyson oczyszczacz“.
Szczotkowanie pupila — jak często?
Pupil nie będzie roznosił zanieczyszczeń po mieszkaniu, jeśli… nie będzie ich miał. Dlatego tak ważne jest to, aby regularnie szczotkować swojego pupila. Jak często? To zależy od jego rodzaju i gatunku. Świnka morska z pewnością nie będzie roznosić tak dużej ilości sierści i kurzu, co długowłosy pies. W skrajnych przypadkach zaleca się, aby szczotkowanie przeprowadzać nawet codziennie. Zazwyczaj jednak dostrzeżesz znaczącą różnicę, jeśli znajdziesz czas dla swojego pupila dwa lub trzy razy w tygodniu.