Jak przygotować samodzielnie filmik, czyli darmowe programy do montowania

darmowe programy do montowania

Przez wiele lat do montażu filmów potrzebny był drogi sprzęt i kosztowne oprogramowanie. Wraz z dostępnością smartfonów i darmowych programów zmieniło się wszystko. Niezależnie od tego, czy używasz Mac, Windows, Linuksa, czy telefonu z Androidem lub iOS nie musisz wydawać pieniędzy na oprogramowanie do edycji wideo. W sieci znajdziesz dużo ciekawych narzędzi także po polsku, które sprawdzą się również przy profesjonalnej produkcji. Które są najlepsze i dlaczego?

Wybierając darmowy program do montowania wideo, musisz wziąć pod uwagę system operacyjny, którego używasz, transfer plików wejścia, funkcje edycji, takie jak filtry, przejścia, ustawienia wideo i audio oraz renderowanie plików wideo wyjścia. Ważny jest język oprogramowania i jego prostota. Na szczęście, wiele narzędzi jest teraz dostępnych w polskiej wersji językowej.

Darmowe programy do montowania filmów

Jeśli nagraliście film z pomocą telefonu lub aparatu fotograficznego i chcielibyście go opublikować w mediach społecznościowych, to odpowiednie funkcjonalności edycyjne znajdziecie w aplikacjach do publikacji wideorelacji. Problem robi się, gdy mamy do czynienia z kilkoma filmami, gdyż ich obróbka wymaga odpowiedniego przygotowania, czyli edycji.

Edycja to nic innego jak przycinanie, łączenie i wzbogacanie filmu o ścieżkę dźwiękową, efekty, spersonalizowane przejścia czy korektę barwną. W sieci dostępnych jest sporo darmowych aplikacji, dzięki którym nawet skomplikowane czynności można opanować do perfekcji. W gąszczu publikacji zachwalających nadzwyczajne możliwości wskazanego software wybranie darmowego programu do edycji wideo nie jest łatwe. Tym bardziej, że na początkujących użytkowników czeka w sieci sporo niespodzianek. Może się więc okazać, że program darmowy jest tylko z nazwy.

Czasem wystarczy zainstalować taką aplikację, aby przekonać się, że program ma ograniczenia, których nie znajdziemy w oficjalnym opisie na stronie dystrybutora lub są w przemyślny sposób ukryte. Ograniczenia takie najczęściej dotyczą rozdzielczości zapisywanego materiału (bywa, że to tylko HD lub FHD z klatkarzem 30 kl/s) czy czasu edytowanego wideo lub liczby wykonanych operacji. 

Darmowy program do montowania filmów po polsku

Niekiedy darmowe programy do montowania to tak naprawdę darmowe wersje demo lub aplikacje, gdzie nie trzeba płacić wyłącznie za kilka pierwszych filmów. Czasem na edytowanym filmie pojawia się znak wodny z logotypem aplikacji, które można co prawda usunąć, ale pod warunkiem, że za to zapłacimy. Znawcy rynku wskazują też na workflow zaplanowany pod konkretne efekty, co nie daje swobody działań.

Z drugiej strony warto sobie uświadomić, że produkt otrzymujemy gratis, więc trzeba się pogodzić z tym, że nie wszystkie funkcje są dostępne. Często można spotkać się z rozumowaniem, że darmowe programy do obróbki filmów pozwalają na to, aby zapoznać się bez kosztów z każdym programem i wybrać ten, który będzie odpowiadał klientowi najbardziej. Tego rodzaju filozofia jest zwykle udziałem pośredników czy sprzedawców tzw. darmowych aplikacji z płatnymi dodatkami.

Najlepsze darmowe programy do montowania

W sieci spotkać można setki stron reklamujących najlepsze darmowe programy do montowania filmów. Na czele wielu zestawień jest program, na którym montowano filmy w Hollywood. Jest to zaawansowane narzędzie do kompleksowej obróbki filmów dostępne w wersji darmowej, zawierającej wszystkie najważniejsze funkcje. Software obsługuje większość popularnych formatów filmowych, a wraz z nim instalują się potrzebne kodeki. Na dysku można zapisać jednak tylko filmy w rozdzielczości 720p. Projekty w wyższej rozdzielczości można eksportować bezpośrednio na YouTube lub Vimeo.

Rekomendowany jest również darmowy program do montowania filmików z akceleracją procesora. Wersja bezpłatna pozbawiona jest m.in. niektórych przydatnych pluginów. Program działający zarówno na Macu, jak i PC posiada silny interfejs umożliwiający łatwą pracę i dostosowanie do potrzeb konkretnego użytkownika. Obsługuje rozdzielczości do 4K, dekodowanie z akceleracją GPU na kartach graficznych Nvidia, AMD i Intel (tylko na komputerach PC), zmiany w interfejsie oraz natywną obsługę dźwięku Dolby AC3. W wersji darmowej posiada jasny interfejs, a za ciemny trzeba zapłacić.

Najważniejszymi cechami, jakie powinien mieć darmowy program do montowania filmów są konfigurowalny interfejs, łatwe do zastosowania efekty typu „przeciągnij i upuść”, wieloplatformowość, biblioteka z instruktażowymi filmami, autostabilizator, który odpowiada za wygładzanie trzęsącego się obrazu, a także funkcję śledzenia ruchu, narzędzia do selektywnego dobierania kolorów oraz do kadrowania i przesuwania. Jest to darmowy program do montowania filmów po polsku, którego producent udostępnia płatne dodatki, do których należą m.in. edycja VR 360 stopni, dodawanie napisów 3D, zaawansowana gradacja kolorów, efekty dźwiękowe, takie jak Efekt Dopplera czy redukcja szumu.

Darmowy program do montowania filmów na telefon

Wybierając darmowy program do montażu wideo na telefon, trzeba pamiętać, że ekran smarfonu jest niewielki i może przeinaczać rzeczywistość, dlatego aplikując różne filtry lepiej nie przesadzać z ich liczbą. W aplikacji mobilnej ograniczona jest często liczba ustawień eksportu plików, które dotyczą optymalizacji zapisu.

Aplikacje mobilne bywają dostosowane do konkretnego charakteru wyjściowego wideo. Telefon bez pojemnej karty pamięci może utrudnić rozbudowaną edycję dużych projektów wideo. Edytując wideo, trzeba obserwować poziom naładowania baterii lub pamiętać o zasilaniu sieciowym.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem