Pierwsza dłuższa wyprawa motocyklowa? Porady dla początkujących

wyprawa motocyklowa

Daleka motocyklowa wyprawa to ekscytująca przygoda, na którą czeka każdy zapalony fan jednośladów. Do takiej podróży należy się jednak odpowiednio przygotować i uwzględnić kilka kwestii, które mogą pojawić się w trakcie jazdy. Jak zabrać się za przygotowania do pierwszej w życiu dłuższej wyprawy motocyklem? Co warto wiedzieć przed wyruszeniem w drogę? Podpowiadamy!

Emocje związane z daleką wyprawą motocyklową nie powinny przysłonić kompleksowego podejścia do takiego wyjazdu. Dłuższy wyjazd jest zdecydowanie bardziej wymagającym wyzwaniem pod względem fizycznym. To jednak niejedyny powód, dla którego warto zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie się do dalekich podróży jednośladem.

Dlaczego odpowiednie przygotowanie do wyprawy motocyklowej jest tak istotne?

Przede wszystkim kilkaset kilometrów na motocyklu potrafi zmęczyć. Kierowca jednośladu musi utrzymywać pełną koncentrację i napięcie mięśni przez kilka godzin. Nie ma możliwości rozluźnienia się czy chwili roztargnienia. Oczywiście zasada ta powinna odnosić się także do kierujących samochodem, jednak w przypadku poruszania się zamkniętym pojazdem – chwila nieuwagi nie będzie skutkowała bolesnym upadkiem.

Wraz z fizycznym znużeniem przychodzi głód i zmęczenie psychiczne. Konieczne są więc regularne przerwy, które należy odpowiednio zaplanować.

Druga kwestia to pogoda. Dalekie podróże narażają nas na ciągłe zmiany warunków atmosferycznych. W czasie kilkuset kilometrowego przejazdu możesz napotkać na świecące słońce, opady deszczu, zamglenia, a nawet gołoledź (jeżeli wyruszasz wczesną wiosną, z samego rana). Do tego zdarzają się podmuchy zimnego, mocnego wiatru.

Przed trudnymi warunkami atmosferycznymi można się chronić, zabierając ze sobą odpowiednio dopasowaną odzież dla motocyklistów. Przykładem może być ciepła kurtka Shima.

Poza tym odpowiednie przygotowanie do wyprawy motocyklowej pozwoli zminimalizować ryzyko uszkodzenia pojazdu w czasie jazdy, a nawet jeżeli dojdzie do usterki – jej skutki nie powinny bardzo utrudniać dalszej podróży.

Jak przygotować się do dalekiej wyprawy motocyklowej?

Przede wszystkim zwróć uwagę na wyposażenie. Na głowie musisz mieć wysokiej jakości kask motocyklowy. Pełen komfort i odpowiedni poziom ochrony zapewniają modele w wersji turystycznej, które posiadają otwieraną część szczękową.

Skompletuj zestaw odzieży dla motocyklistów z dedykowanymi protektorami. Kurtka z podpinką osłaniającą przed wiatrem, spodnie, buty (np. buty Shima) czy rękawice to obowiązek. Na dłuższą wyprawę warto zabrać też bieliznę termoaktywną i warstwę ubrań przeciwdeszczowych (na wypadek zmiany pogody). Ubrania powinny być wykonane z tkanin oddychających (np. tekstylnych). Dobrze, jeżeli posiadają kieszenie, gdzie bezpiecznie możesz trzymać portfel, klucze i telefon.

Nie zapomnij o kompletnym ekwipunku dostosowanym do miejsca i czasu wyprawy. W torbę lub kufer włóż też latarkę, zestaw zapasowych żarówek, naładowany powerbank i mapę w fizycznej formie. Dobrze mieć też gotówkę w portfelu, listę adresów warsztatów na trasie (z numerami telefonów), a także numerów do najbliższych osób. Jeżeli chcesz kontaktować się z bliskimi telefonicznie albo jedziesz z innymi motocyklistami – zainwestuj w interkom. Zaplanuj dokładnie trasę, a także potencjalne miejsca postojów.

Ostatni etap przygotowania podróży to kontrola stanu technicznego motocykla. Zmierz ciśnienie w oponach i sprawdź stan ogumienia oraz działanie wszystkich świateł. Skontroluj poziom oleju, płynu chłodniczego i hamulcowego. Zweryfikuj, jak pracują hamulce, amortyzatory czy silnik, a także zobacz naciągnięcie łańcucha. Możesz udać się na stację kontroli pojazdów, gdzie diagnosta dokładnie zbada stan techniczny pojazdu.

O czym pamiętać w trakcie jazdy?

Na koniec kilka porad związanych z samą jazdą. Pamiętaj, że daleka droga jest bardzo wymagająca. Nie forsuj się, jedź ostrożnie i rozważnie. Rób regularne przerwy, a na postojach staraj się rozciągać ciało. Lekka gimnastyka pomoże w zachowaniu koncentracji i dobrej formy fizycznej. Jedz lekkostrawne posiłki i pij wodę.

Unikaj ryzykownych manewrów. Nie przeciskaj się przez korki „na siłę”. Jeżeli masz dużo czasu i nie chcesz się stresować, zjedź z autostrady czy innej drogi szybkiego ruchu. Trasy wojewódzkie czy powiatowe pełne są dodatkowych atrakcji, które warto zobaczyć. Zachowaj rozwagę, umiar i pełną koncentrację w trakcie takich manewrów, jak omijanie czy wyprzedzanie. Pamiętaj, że droga ma być dla Ciebie przyjemnością, a nie utrapieniem.

Artykuł gościnny.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem