Darmowa chmura do zdjęć – które rozwiązanie wybrać?

darmowa chmura zdjęcia

Każdy fotograf powinien mieć internetową chmurę albo dla klientów, albo dla siebie jako backup. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze nawet niż zewnętrzny dysk. Najlepsze usługi często wymagają miesięcznej opłaty, ale nie zawsze warto płacić. W przypadku gdy nie używasz chmury zbyt często i nie potrzebujesz dużej przestrzeni na dane, warto poszukać rozwiązania darmowego. Jaką pojemność mają takie chmury i czym sugerować się, wybierając usługę do przechowywania danych?

Przechowywanie danych w chmurze ma wiele zalet, dlatego to rozwiązanie jest coraz chętniej wybierane przez osoby prywatne oraz firmy. Chmura internetowa zapewnia właściwie nieograniczoną pojemność na pliki, choć w takim przypadku za miejsce trzeba zapłacić. Co więcej, pozwala mieć je pod ręką na każdym urządzeniu i w każdym miejscu oraz ułatwia dzielenie się nimi z innymi.

Darmowe miejsce na zdjęcia

Przechowywanie zdjęć w chmurze to dobry pomysł. Jeśli korzystamy z tej formy przechowywania danych, uszkodzenie telefonu, aparatu, dysku czy karty pamięci nie pozbawi nas fotografii. Poza tym mamy dostęp do wszystkich naszych zdjęć na wszystkich naszych urządzeniach i z każdego miejsca na świecie. Alternatywą dla darmowej chmury jest dysk sieciowy, ale wiąże się do z wydatkiem co najmniej kilkaset złotych na dedykowane urządzenie i dyski twarde, które staną się magazynem danych.

Numerem 1 wśród darmowych chmur na pliki każdego rodzaju jest serwis, gdzie w darmowej wersji otrzymujemy 20 GB na dane, lecz limit można powiększyć przez różne działania, np. polecenie znajomym. Ale maksymalna przestrzeń dyskowa jest tymczasowa i po kilku miesiącach może być zmniejszona do 15 GB. W darmowej wersji musimy liczyć się z limitem 5 GB maksymalnego downloadu na dzień. Interfejs jest podzielony na kilka kategorii. Możemy dodać znajomych do kontaktów, zobaczyć pliki dla nas udostępnione oraz porozmawiać na czacie. Chmura nie stosuje kompresji dla dużych plików, więc zdjęcia i filmy trzymać można w pełnej rozdzielczości.

Darmowa chmura do zdjęć

Inna darmowa chmura do zdjęć zapewnia 10 GB przestrzeni, ale dzięki wykonaniu dodatkowych akcji (np. instalacja aplikacji mobilnej) urosnąć może do 15 GB. Pliki nie są poddawane kompresji. Za pomocą aplikacji można dokonać backupu zdjęć ze smartfona oraz wgrywać duże pliki, w tym filmy o wielkości kilku GB. Zdobyte darmowe miejsce nie maleje, a chmura charakteryzuje się dobrą stabilnością. W razie zapotrzebowania wykupić możemy dożywotnią przestrzeń. Np. zakup 500 GB kosztuje grubo ponad sto euro.

Z kolei powstała cztery lata temu chmura oferuje aż 100 GB darmowego miejsca na dane. Pliki można przesyłać również w formie RAW. Interfejs został skonstruowany tak, że korzystanie z niego jest intuicyjne. Ułatwione jest również tworzenie galerii, które następnie można udostępniać klientom. Aby korzystać z platformy, trzeba logować się co najmniej raz w roku pod groźbą usunięcia plików. Maksymalny rozmiar pojedynczego pliku wynosi 256 MB, co trudne jest do uzyskania w przypadku plików wideo, a nawet audio.

Darmowa chmura pCloud

Atrakcyjną alternatywą dla wymienionych platform jest usługa skierowana przede wszystkim do przedsiębiorstw. Oferuje jednak dwa plany indywidualne. W pierwszym zupełnie za darmo oddaje 10 GB miejsca na pliki i zaawansowane rozwiązania, takie jak dwustopniowa weryfikacja tożsamości czy wygodne udostępnianie zdjęć. Dobrze działa na komputerach i urządzeniach mobilnych. Za drugi plan indywidualny trzeba już opłacić abonament miesięczny lub roczny w zamian za 100 GB miejsca w chmurze. Można przechowywać nawet do dziesięciu wersji każdego pliku.

Ciekawą propozycją jest darmowa usługa adresowana do fotografów. Jest to przestrzeń przeznaczona wyłącznie na zdjęcia w chmurze, do której dostęp można uzyskać z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji na Androida i iOS. Umożliwia wygodne i proste udostępnianie zdjęć publicznie lub znajomym. W wersji bezpłatnej pozwala na wgranie do tysiąca zdjęć, ale korzystając z tej opcji, trzeba zaakceptować wszechobecne reklamy. Opłacając miesięczny lub roczny abonament, mamy nieograniczone miejsce na fotografie i to bez reklam. 

Darmowa chmura Google

Bezpłatną przestrzeń dyskową o objętości 15 GB oferuje firma Google. Dzięki wirtualnemu dyskowi udostępnianemu przez Google treści w niej zamieszczane nie zajmują miejsca na dyskach naszych komputerów czy urządzeń mobilnych. Aby skorzystać z usługi, wystarczy dowolne narzędzie z dostępem do sieci. Google jako dostawca przestrzeni w chmurze oferują narzędzia pozwalające na szersze wykorzystanie tego rozwiązania niż tylko zdalne przechowywanie danych. Nie trzeba korzystać z adresu mailowego w domenie gmail.com, by móc korzystać z Dysk Google zdjęcia. Wystarczy założyć konto Google, aby otrzymać dostęp do wielu aplikacji. Wszystkie są dostępne z poziomu przeglądarki oraz aplikacji na urządzenia mobilne.

Darmowa chmura Android

Większość użytkowników może uzyskać dostęp do pamięci w chmurze ze wszystkich swoich urządzeń, także z systemem Android. Na Androidzie mamy możliwość bezpośredniego przesyłania plików oraz kopii naszych zdjęć do chmury, aby były bezpieczne. Możliwe jest również usunięcie tych plików z urządzenia. W ten sposób możemy mieć pewność, że nie stracimy plików, jeśli np. zostały skasowane w telefonie. Na Androidzie mamy Dysk Google jako główną aplikację w chmurze, która jest domyślnie instalowana na telefonach i tabletach z systemem operacyjnym. Jeżeli użytkownik chce uzyskać dostęp do chmury z Androida, można to zrobić bezpośrednio z telefonu lub tabletu, korzystając z aplikacji Google Drive.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem