Powstawanie strony internetowej obejmuje wiele etapów, w czasie których udoskonala się realizowany projekt i wprowadza rozwiązania zapewniające jej kompatybilność. Jeżeli jednak chcesz, żeby Twoja strona WWW mogła w ogóle funkcjonować, potrzebujesz czegoś więcej niż projektu i domeny. Kluczowy okazuje się hosting, który umożliwia jej istnienie w Internecie.
Czym jest hosting?
Choć wielu uważa Internet za odskocznie od codziennego życia, jest on przede wszystkim potężnym narzędziem, które umożliwia przekazywanie informacji i zdobywanie milionów odbiorców. W praktyce wykorzystuje to część społeczeństwa, która z jakiegoś powodu szuka swojego miejsca w sieci. Często wiąże się to z celami zawodowymi lub chęcią promowania pewnych idei. Decydując się na profesjonalne wejście do Internetu, na samym początku wybierają środki przekazu, przez które będą trafiać do innych użytkowników. Zazwyczaj są to media społecznościowe i blogi, chociaż niektórzy są bardziej wymagający i wybierają założenie własnej strony internetowej.
Jeżeli Ty również wybrałeś ostatnią opcję, a później udało Ci się stworzyć projekt i domenę, przyszedł czas na wybranie hostingu. Tylko co to jest i dlaczego jest to tak ważne? Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć, spoglądając na inne strony internetowe. Przecież są dostępne cały czas, prawda? Nie ma znaczenia, czy odwiedzisz je po porannej kawie, czy chwilę przed snem. Z jakiegoś powodu jednak tak jest i masz do nich nieograniczony dostęp (no, chyba że akurat nie jesteś podłączony do Internetu). Jeżeli strona internetowa zostanie stworzona na Twoim komputerze i na nim też ją umieścisz, będziesz musiał zadbać o to, żeby urządzenie pracowało całą dobę. Dzięki temu odbiorcy treści, jakie tworzysz, będą mogli zapoznać się z nimi o każdej porze.
Takie rozwiązanie, mimo że możliwe, wcale nie jest wygodne dla właściciela komputera. W takim razie co zrobić, aby nie nadwyrężać swojego urządzenia całą dobę? Najlepiej wynająć przestrzeń dyskową na komputerze, który działa cały czas. Gdzie znaleźć taki komputer? Oczywiście w Internecie. Na rynku jest wiele firm, które wynajmują na swoich serwerach miejsce na utrzymywanie stron internetowych, a więc świadczą usługi hostingowe. Jako ich klient dzierżawisz określone zasoby serwera (moc obliczeniową, przestrzeń na dysku), a firma hostingowa zobowiązuje się do utrzymywania infrastruktury, dzięki której Twoja strona (a nawet cała witryna) będzie dostępna 24 godziny na dobę.

O serwerze
Jeśli szukasz odpowiedniego hostingu, wiele razy spotkasz się z pojęciem serwera. To urządzenie lub oprogramowanie, które umożliwia udostępnianie danych i zasobów przesłanych przez klienta. Dzięki serwerom uzyskujesz dostęp do milionów stron internetowych oraz możesz udostępniać swoje treści innym użytkownikom. Te z kolei będą dostępne w Internecie przez cały czas. Praktycznie każdy komputer może pełnić rolę serwera, ale potrzebne jest do tego dobre łącze internetowe i nieustanny dostęp do prądu. Serwery, które udostępniają firmy hostingowe, charakteryzują się większą wydajnością. Takie urządzenia mają rozbudowane systemy chłodzenia, wielordzeniowe procesory i mocne pamięci operacyjne. Co ważne, wyposażone są w dodatkowe zasilanie, dzięki któremu w razie awarii sieci serwer będzie wciąż pracować. Hosting i serwer bardzo ściśle się ze sobą łączą. Ten pierwszy stanowi po prostu wydzieloną część serwera, która udostępniana jest osobom trzecim w celu przechowywania ich treści.
Rodzaje hostingu
Jak już wiesz, przy udostępnianiu strony internetowej bardzo ważną rolę odgrywa hosting. To popularna usługa, co sprawia, że oferujących ją dostawców wciąż przybywa. Zanim dokonasz jednak wyboru, którego dostawcę usług hostingowych wybrać, powinieneś poznać rodzaje hostingu i przemyśleć, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Darmowy hosting
„Za wszystko trzeba płacić”, ale nie za hosting (przynajmniej, jeżeli masz małe wymagania). Bezpłatny hosting pozwala na założenie małej strony internetowej, ponieważ posiada bardzo ograniczoną pojemność przestrzeni dyskowej. Często ma niski transfer, który sprawia, że Twoja strona ładuje się wolniej albo ma problem z wyświetleniem. Ta opcja sprawdzi się, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z budowaniem stron WWW i zamieszczasz je do sieci w celach naukowych, hobbystycznych lub czysto prywatnych.
Hosting współdzielony
To bardzo popularny rodzaj hostingu, który polega na udostępnieniu zasobów serwera wielu osobom. Oznacza to, że serwer obsługujący Twoją stronę będzie obsługiwać również treści innych klientów. Z tego powodu firmy hostingowe przeciwdziałają nadmiernej eksploatacji zasobów serwera przez jedną osobę i wprowadzają ograniczenia obejmujące między innymi pamięć. Firmy, które zapewniają ten rodzaj hostingu często nie udostępniają panelu administracyjnego, co może być denerwujące, jeśli posiadasz bardziej zaawansowaną wiedzę techniczną i chcesz ją wykorzystać. Jeżeli jednak jesteś osobą, która z komputerem nie ma wiele wspólnego, ten rodzaj hostingu może okazać się w zupełności wystarczający. Dodatkowym atutem jest jego niska cena.
VPS
Virtual Private Server zapewnia Ci określoną część serwera. Współdzielisz go z innymi klientami, ale posiadasz osobne zasoby, jak pamięć RAM albo pamięć na dysku. Każdemu użytkownikowi udostępnia się panel administracyjny, dzięki któremu wprowadzisz swoje poprawki bez konieczności angażowania w to osób trzecich. Ten rodzaj hostingu często rekomendowany jest dla stron firmowych z większą ilością odwiedzin.
Serwer dedykowany
Serwer dedykowany to Twój własny serwer. Zapewnia największe bezpieczeństwo przy przechowywaniu danych i oferuje pełną kontrolę nad stroną internetową. Są to duże zalety tego rodzaju hostingu, chociaż wiążą się z potrzebą posiadania niemałych umiejętności technicznych. To dobry wybór dla firm bardzo wymagających, które nie chcą dzielić serwera z innymi użytkownikami i ze względów bezpieczeństwa cenią sobie posiadanie własnego serwera.
Który hosting wybrać?
Na to pytanie zdążyłeś już pewnie sobie odpowiedzieć, przyglądając się specyfice poszczególnych rodzajów hostingu. Jeśli jednak dalej masz wątpliwości, który z nich sprawdzi się najlepiej, możesz sugerować się kosztem poszczególnych usług, Twoimi planami związanymi ze stroną albo konkretnymi parametrami. Jeżeli nie jesteś pewien, czy prowadzenie strony internetowej jest zajęciem dla Ciebie lub nie spodziewasz się wielu jej wyświetleń, wtedy możesz spróbować bezpłatnych usług hostingowych.
Hosting współdzielony to natomiast stosunkowo niewielka cena i większa wydajność. To rozwiązanie, na które decyduje się wiele małych firm i początkujących przedsiębiorców. W przypadku, gdy prowadzisz już swoją działalność i chciałbyś przenieść swoje usługi do Internetu albo po prostu spodziewasz się bardzo dużej ilości odwiedzin, warto zastanowić się nad VPS. Jego cena jest wyższa, ale zapewnia większe bezpieczeństwo danych i wyższą wydajność. Serwer dedykowany to specjalistyczne narzędzie idealne dla wielkich firm, które funkcjonalność, wydajność oraz bezpieczeństwo traktują priorytetowo. Jego cena jest jednak relatywnie. wysoka
To, które rozwiązanie wybierzesz, zależy tylko od Ciebie i Twoich potrzeb.
Czytaj więcej: hosting współdzielony, VPS, serwer dedykowany, a może chmura? Jaki hosting wybrać?