Chcesz założyć stronę internetową lub uruchomić swoją aplikację w sieci? Tuż po wyborze domeny (co wcale nie jest łatwym zadaniem) pojawi się kolejne pytanie: jaki hosting wybrać? Współdzielony, VPS, serwer dedykowany, a może hosting typu chmura? Czym różnią się rodzaje hostingów internetowych, dla kogo są przeznaczone, jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań – tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest hosting i jak działa?
W największym możliwym uproszczeniu: hosting to zdalny komputer, który przechowuje udostępnia Twoją stronę internetową lub aplikację w internecie. Jest dla niej – w pewnym sensie – domem. Komputer w takiej roli nazywany jest serwerem. Źródło: [Co to jest hosting stron WWW?]
Gdy użytkownik wpisuje w pasek adresu przeglądarki domenę Twojej strony, jest on tłumaczony na adres IP serwera za pomocą systemu DNS. Adres IP identyfikuje serwer w sieci internet i wskazuje w ten sposób, gdzie nakierować zapytanie o wyświetlenie strony lub aplikacji. W odpowiedzi, serwer przesyła na komputer użytkownika pliki, z których przeglądarka buduje w pełni funkcjonalny interfejs strony lub aplikacji internetowej. Część przetwarzania może zachodzić na serwerze – wówczas przesyłane są jedynie jego wyniki.
Rodzaje hostingów internetowych. Jaki hosting wybrać 2019?
Hosting współdzielony – tanie i proste rozwiązanie na początek
Hosting współdzielony to jeden z rodzajów hostingów, w którym wiele stron lub aplikacji internetowych jest udostępniane z tego samego fizycznego serwera lub klastra takich serwerów. Żaden z nich nie ma zarezerwowanych prywatnych zasobów, przez co duże obciążenie pojedynczych stron wpływa na wszystkie pozostałe. Można to przyrównać do mieszkania ze współlokatorami – jeden będzie chciał w ciszy poczytać książkę, drugi zjeść, trzeci porozmawiać przez telefon, a czwarty potańczyć przy maksymalnie rozkręconych głośnikach. Hałaśliwe sąsiedztwo (od angielskiego określenia noisy neighbourhood) na serwerze może przeszkadzać naszemu projektowi, sprawiać, że jego wydajność będzie nieoczekiwanie spadać. Z uwagi na oszczędności finansowe, dostawcy tego typu usług mają tendencję do umieszczania na serwerze bardzo dużych ilości kont użytkowników, nie dbając o to, aby wszystkie mogły działać jednocześnie nawet przy średnim obciążeniu ruchem.
Hostingi współdzielone rzadko pozwalają na jakiekolwiek możliwości skalowania, czyli rozszerzenia zasobów w miarę zwiększenia się popularności i wymagań sprzętowych naszego projektu. Zresztą jedynym gwarantowanym na typowym hostingu współdzielonym zasobem jest pojemność dysku – cała reszta, czyli wydajność CPU, ilość pamięci RAM, przepustowość łącza, są dynamicznie przydzielane i zależą od tego, jak hałaśliwe trafi się nam sąsiedztwo. Wszystko to z biegiem czasu może prowadzić do konieczności przeniesienia się na inny rodzaj hostingu.
Niewątpliwą zaletą hostingu współdzielonego jest natomiast niska cena oraz prosta konfiguracja, z którą powinna sobie poradzić dowolna osoba mająca minimalne podstawy wiedzy o funkcjonowaniu stron internetowych oraz hostingów lub też chcąca tę wiedzę nabyć za pomocą oferowanych przez usługodawców poradników. Ta ostatnia cecha – prostota – może jednak być bardzo ograniczająca dla użytkowników bardziej zaawansowanych lub też tych, których projekty z czasem zyskały popularność i wymagają optymalizacji oraz bardziej skomplikowanych opcji konfiguracyjnych.
Zalety hostingu współdzielonego
- Niska cena
- Bardzo prosta konfiguracja
Wady hostingu współdzielonego
- Niska wydajność
- Możliwe nieoczekiwane spadki wydajności poprzez zjawisko hałaśliwego sąsiedztwa
- Brak możliwości skalowania potrzebnych zasobów
- Brak dostępu do zaawansowanych opcji konfiguracyjnych, w tym dostępu do konta root
- Potencjalnie mniejsze bezpieczeństwo z uwagi na współdzielenie plików i baz danych z innymi użytkownikami serwera
- Współdzielenie adresu IP
Hosting współdzielony – kiedy wybrać?
Ten typ hostingu sprawdzi się bardzo dobrze wówczas, gdy nasza strona lub aplikacja internetowa znajduje się na początkowym etapie rozwoju, a my nie przewidujemy, by miała ona w najbliższym czasie radykalnie zwiększyć zapotrzebowanie na zasoby. Jeśli postanowimy zakończyć projekt, cała zabawa nie będzie nas dużo kosztować z uwagi na niskie ceny hostingów współdzielonych. Hosting taki sprawdzi się także u osób, które nie czują się pewnie i oczekują możliwie najmniej skomplikowanych rozwiązań
VPS – Twoja własna część serwera
Virtual Private Server, w skrócie VPS, w swym działaniu przypomina hosting współdzielony – również tu wielu użytkowników korzysta z zasobów tego samego sprzętu. Tym, co wyróżnia VPS jest jednak gwarancja dostępności zasobów oraz zaawansowane możliwości, których nie uświadczymy na hostingu współdzielonym, i która przybliża tego typu hosting do opisanych niżej serwerów dedykowanych.
W przypadku VPS, na fizycznym sprzęcie umieszczona jest warstwa tzw. wirtualizacji, za pomocą której każdy użytkownik dostaje przydzielone zasoby – określoną wydajność CPU, ilość pamięci RAM, pojemność dysku twardego. Z tych zasobów może korzystać tylko jeden użytkownik, a żaden inny nie będzie miał na nie wpływu. Odpada więc zjawisko hałaśliwego towarzystwa. Nawiązując do wspomnianego w przypadku hostingu współdzielonego mieszkania ze współlokatorami, VPS to mieszkanie w na własność w bloku, gdzie blokiem jest fizyczny serwer, mieszkaniami zaś – serwery zwirtualizowane.
W przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, serwery VPS pozwalają zazwyczaj na dostęp do linuksowego konta root poprzez SSH, co przekłada się na znacząco wyższe możliwości konfiguracji. Wymaga to jednak posiadania zaawansowanej wiedzy z zakresu administracji serwerem, przez co obsługa serwera VPS może być dla wielu osób bardzo skomplikowana. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup tzw. serwera zarządzanego, który jest wyposażony w przystępny graficzny panel oraz usługę wsparcia od techników usługodawcy – serwer tego typu będzie jednak wielokrotnie droższy od VPS wyłącznie z dostępem do konta root oraz – w szczególności – hostingu współdzielonego.
Serwery VPS umożliwiają zazwyczaj przynajmniej podstawowe skalowanie i rozbudowę o dodatkowe usługi – np. zmiana oferty na taką o wyższej mocy obliczeniowej, większej ilości pamięci RAM, dopięcie dodatkowego dysku na kopie zapasowe, przypisanie dodatkowych adresów IP.
Zalety VPS
- Wysoka wydajność
- Gwarantowane zasoby
- Brak zjawiska hałaśliwego sąsiedztwa
- Szerokie opcje konfiguracyjne, w tym dostęp root
- Możliwości skalowania zasobów
Wady VPS
- Wyższa od hostingu współdzielonego cena – szczególnie w przypadku serwerów zarządzanych
- Konieczność posiadania umiejętności administracji serwerem, szczególnie w przypadku serwerów VPS niezarządzanych
VPS – kiedy wybrać?
Serwer VPS jest świetnym konsensusem pomiędzy najwydajniejszym i posiadającym największe możliwości, ale kosztownym i trudnym w administracji serwerem dedykowanym, a najtańszym, ale często zawodnym i pozbawionym zaawansowanych funkcji konfiguracyjnych hostingiem współdzielonym.
Serwer dedykowany – cała moc serwera tylko na Twoje potrzeby
O tym, czym jest serwer dedykowany, mówi właściwie sama nazwa. Serwer tego typu to cała fizyczna maszyna, która jest jedynie do nasz dyspozycji. Przekłada się to na ogromną wydajność w porównaniu do VPS-ów, czy już w szczególności hostingu współdzielonego, oraz możliwość wykorzystania pełnej mocy jedynie do naszych potrzeb – jakiekolwiek by one nie były.
Serwer dedykowany możemy przyrównać do domu jednorodzinnego – mamy najwięcej miejsca, najwięcej swobody, a od sąsiadów dzieli nas solidne ogrodzenie. Sami musimy jednak opiekować się znacznie większą powierzchnią, co może być czasochłonne i kosztowne. W przypadku serwera dedykowanego, dostajemy właściwie wyłącznie dostęp root oraz jakąś formę prostego panelu pozwalającego m.in. na reset serwera lub wgranie wybranego systemu operacyjnego – niekiedy z preinstalowanym dodatkowym oprogramowaniem, np. LAMP (podobne możliwości udostępniają także VPS-y i chmury). Do nas należy pełny zakres administracji, także warstwą sprzętową, od której w przypadku serwera dedykowanego nie dzieli nas warstwa wirtualizacyjna.
Zalety serwera dedykowanego
- Najwyższa wydajność
- Brak sąsiedztwa na tym samym fizycznym serwerze
- Pełna kontrola nad sprzętem i oprogramowaniem
- Wyższe bezpieczeństwo dzięki fizycznej separacji od innych użytkowników
- Wysoka skalowalność i elastyczność
Wady serwera dedykowanego
- Wysoka cena
- Konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy w zakresie zarządzania serwerami
Serwer dedykowany – kiedy wybrać?
Fizyczny serwer dedykowany to świetne rozwiązanie, gdy nasze usługi są dla sprzętu bardzo obciążające, a VPS-y i hostingi współdzielone dawno już przestały dawać sobie z nimi radę. Sprawdzi się także wówczas, gdy z musimy mieć największe możliwości kontroli oraz zapewnione dodatkowe bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że w zamian za możliwości i wydajność serwer dedykowany jest trudnym w administracji oraz kosztownym rozwiązaniem.
Hosting typu chmura – moc możliwości
W przeciągu ostatnich lat chmura stała się niewątpliwie jednym z najpopularniejszych słów w branży technologicznej i nie tylko. Dyski w chmurze (przeczytaj, jaki dysk w chmurze wybrać), cloud computing, infrastruktura, platforma lub oprogramowanie jako chmurowa usługa… Chmura stała się podstawą działania dzisiejszego świata technologii.
Najwięksi dostawcy chmury obliczeniowej, tacy jak Amazon Web Services, mają w swojej ofercie prawie dwieście różnych usług – od zwykłych instancji obliczeniowych, przez bazy danych i różne rodzaje pamięci masowej, po zaawansowane narzędzia analityczne, big data i uczenia maszynowego. Dziś jednak zajmiemy się tymi pierwszymi, które mogą stanowić alternatywę dla hostingu współdzielonego, VPS-ów lub serwerów dedykowanych i mogą stanowić dobrą odpowiedź na pytanie, jaki hosting wybrać.
Często można spotkać się ze stwierdzeniem:
nie ma chmury, są jedynie zdalne komputery
…które jest oczywiście prawdą, bo za chmurą, jak na powyższym humorystycznym obrazku, stoją potężne farmy fizycznych serwerów, na które nałożono warstwę wirtualizacyjną. W warstwie tej wyodrębniono wirtualne zasoby infrastrukturalne, z których, niczym z klocków, budowane są aplikacje udostępniane następnie klientom. Taką aplikacją może być np. popularny Dropbox, który korzysta ze storage’u obiektowego Amazon S3.
W celu uruchamiania stron lub aplikacji internetowych w chmurze stosuje się zazwyczaj tzw. instancje obliczeniowe, czyli zwirtualizowane, określone zasoby sprzętowe. Do nich dołączyć można storage blokowy pełniący rolę dysków, storage obiektowy, prywatne sieci, DNS, firewall, serwisy bazodanowe, skalować poszczególne instancje i łączyć je w grupy z wykorzystaniem auto balancingu w miarę rozwoju naszej aplikacji… Możliwości oferowane przez chmurę zdecydowanie przerastają to, co możemy zrobić na jakimkolwiek innym rodzaju hostingu.
Jednocześnie jednak chmura stawia bardzo wysokie wymagania odnośnie wiedzy użytkownika. Nie chodzi już tylko o samo zarządzanie serwerem: należy znać także usługi oferowane przez dostawcę oraz najlepsze sposoby ich wykorzystania, metody zabezpieczeń, podstawy sieci, a także umieć przewidywać finalny koszt – ten bowiem zależy często od wielu różnych czynników. Osoby, które nie chcą od razu rzucać się na głęboką wodę, mogą być zainteresowane “chmurowymi VPS-ami”, czyli specjalnymi instancjami chmurowymi dla stron i aplikacji internetowych ze znacznie uproszczoną funkcjonalnością, w tym możliwością szybkiego instalowania WordPressa, Node.js, LAMP, Magento i innego oprogramowania tego typu dokładnie tak, jak bywa to w przypadku popularnych VPS-ów. Tego typu usługą jest AWS Lightsail, który pozwala szybko zmigrować ku pełnoprawnym instancjom chmurowym AWS EC2.
Czy chmura to inna nazwa na VPS?
Często można napotkać opinię, że instancje w chmurze to takie VPS-y, ale z marketingową nazwą. Winą za tego typu twierdzenia należy obarczyć nie tylko osoby, które nie posiadają większej wiedzy na temat chmur obliczeniowych, lecz także – a może przede wszystkim – niektórych dostawców tradycyjnego hostingu. Słowo “chmura” jest dziś modne, więc dostawcy tacy próbują podpiąć się pod tę modę zmieniając nazwy zwyczajnych VPS-ów w ten sposób, aby określenie “cloud” się w nich pojawiło. VPS jest jednak wciąż tylko VPS-em, a nie chmurową instancją.
Zgodnie z definicją National Institute of Standards and Technology, amerykańskiego odpowiednika Głównego Urzędu Miar, chmura musi spełniać następujące warunki:
- Dostępność na żądanie i możliwość samodzielnego zarządzania
- Możliwość dostępu przez internet
- Dynamiczna alokacja zasobów
- Elastyczność na żądanie
- Pełna mierzalność parametrów
Usługa spełniająca jednocześnie wszystkie pięć warunków staje się chmurą. Jeśli nie spełnia żadnych lub spełnia tylko niektóre, to chmurą nie jest. VPS-y są w stanie spełnić dwa lub ewentualnie trzy pierwsze warunki, co właściwie zamyka temat podpinania VPS-ów pod chmurę obliczeniową.
Zalety hostingu w chmurze
- Wysoka gwarantowana dostępność i odporność na awarie (SLA)
- Niemalże nieskończone możliwości skalowania
- Bardzo szerokie możliwości konfiguracji
- Płatność za realne zużycie (czas + wykorzystane zasoby)
Wady hostingu w chmurze
- Trudne do wyznaczenia koszty, które mogą okazać się wysokie
- Konieczność posiadania wiedzy z zakresu administracji serwerami, niekiedy także sieci komputerowych oraz bezpieczeństwa
Podsumowanie – jaki hosting wybrać? Na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu?
Jaki hosting wybrać? Cóż… to zależy. Przed wybraniem właściwego rozwiązania, zastanów się:
- Jakie wymagania sprzętowe będzie miała Twoja strona lub aplikacja internetowa? Jak wiele osób będzie ją odwiedzać?
- Czy jesteś w stanie samodzielnie skonfigurować oraz administrować serwerem?
- Ile pieniędzy możesz przeznaczyć?
- Jaki jest przewidywany wzrost popularności?
Każdy przypadek jest inny, można jednak spisać ogólne zalecenia:
- Jeśli liczy się najniższa cena i najprostsza obsługa:
Hosting współdzielony - Jeśli oczekujesz niskiej ceny, większej wydajności i umiesz zarządzać serwerem lub jesteś w stanie kogoś do tego zatrudnić:
Niezarządzany VPS - Jeśli ważna jest wydajność, ale jednocześnie oczekujesz prostoty znanej z hostingu współdzielonego:
VPS zarządzany przez dostawcę usługi - Jeśli oczekujesz najlepszej wydajności i cenisz sobie wydzielone jedynie na swoje potrzeby zasoby sprzętowe, a jednocześnie masz możliwość i umiejętności zarządzania serwerem:
Serwer dedykowany - Jeśli wiesz, że Twoja aplikacja będzie wymagała coraz większych zasobów sprzętowych oraz dodatkowych usług:
Chmura obliczeniowa
Pamiętaj także, że jeśli Twoja aplikacja korzysta z czegoś więcej, niż HTML, JavaScript, PHP i silnik baz danych MySQL lub też ma co do tych technologii szczególne wymagania (np. odnośnie pamięci zajmowanej przez jeden proces PHP), należy zwrócić szczególną uwagę, czy wybrane rozwiązanie jest w stanie je obsłużyć – dotyczy to hostingów współdzielonych i zarządzanych, bowiem niezarządzane VPS-y, serwery dedykowane oraz chmurę można skonfigurować wedle własnych potrzeb dzięki dostępowi root.
Wybierając dostawcę usług hostingowych, zwróć szczególną uwagę na:
- Przejrzystość cennika oraz ukryte opłaty – bo zawsze lepiej zapłacić mniej, niż więcej oraz móc przewidzieć wydatki.
- Jakość wsparcia technicznego – niezależnie, jak wielką posiadasz wiedzę, obecność wykwalifikowanego personelu świadczącego wsparcie techniczne może okazać się nieoceniona.
- Wydajność i dostępność – poszukaj informacji o częstotliwości awarii danego dostawcy, przejrzyj zasoby sprzętowe oferowane w danym segmencie usług przez różnych dostawców, zastanów się, czy Twoja aplikacja potrzebuje więcej RAM-u, rdzeni procesora, a może przepustowości łącza.
- Skalowalność – publikując swoją stronę lub aplikację w internecie, chcesz zapewne aby jej popularność rosła. Serwer musi więc mieć możliwość skalowania, aby za nią nadążać.
- Opinie – opinie innych użytkowników są ważne, niezależnie od tego, jaką usługę lub produkt kupujesz. Pamiętaj jednak, że osoby niezadowolone są zawsze bardziej skore do wystawienia negatywa, niż inni.
I na koniec pamiętaj: jakość hostingu jest sprawą krytyczną dla Twojej strony internetowej lub aplikacji. Nie podejmuj pochopnych decyzji, lecz rozważ, co będzie dla Ciebie najlepsze.