Obecnie na rynku dostępna jest ogromna liczba różnych modeli słuchawek. Producenci reklamują walory swoich towarów na szeroką skalę. Czasami po zakupie okazuje się jednak, że produkt wcale nie zachwyca brzmieniem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, lecz najczęściej jest to spowodowane niewystarczającym zapasem mocy układu odpowiedzialnego za wzmocnienie. W takiej sytuacji przydatny może się okazać wzmacniacz słuchawkowy.
Czym jest wzmacniacz słuchawkowy?
Wzmacniacz słuchawkowy to odrębny układ elektroniczny odpowiedzialny za wzmocnienie sygnału pochodzącego ze źródła. Może on być częścią urządzenia bądź samodzielnym sprzętem w oddzielnej obudowie. Produkty z tej drugiej grupy posiadają odpowiednio zaprojektowaną ścieżkę sygnałową oraz komponenty wysokiej jakości, dzięki czemu wyróżniają się wyższą mocą wyjściową i niższymi zniekształceniami.
Impedancja i skuteczność słuchawek
Słuchawki dzielą się na niskoimpedancyjne i wysokoimpedancyjne. Do pierwszej grupy należą te posiadające impedancję 16 ohm lub 32 ohmy. Do ich napędzenia nie potrzeba dużej mocy. W drugiej grupie znajdują się przede wszystkim modele nauszne. Im większa impedancja, tym większa moc będzie potrzebna do wysterowania słuchawek. Należy ją rozpatrywać wraz ze skutecznością sprzętu – może się okazać, iż jedna słuchawka posiada niższą skuteczność niż druga. Najczęstszym wskazaniem do zakupu wzmacniacza jest niedostateczny poziom głośności oraz niedobór niskich tonów. Dotyczy to na ogół właśnie modeli o wyższej impedancji.
Jakie są typy wzmacniaczy słuchawkowych?
Wzmacniacze słuchawkowe można podzielić na kilka typów. Pierwszy z nich to wzmacniacze tranzystorowe. Cieszą się one największą popularnością. Ich specyfikacja jest zależna od rozwiązań zastosowanych przez producenta. Na cenę przekłada się rodzaj zastosowanych komponentów, moc wyjściowa oraz funkcjonalność.
Drugi typ to wzmacniacze słuchawkowe lampowe. Wykorzystują one lampy elektronowe i nadają słuchawkom ciepłe, subtelne brzmienie.
Wzmacniacze słuchawkowe hybrydowe stanowią połączenie tranzystora i lampy. Lampa może być zastosowana w stopniu wejściowym lub wyjściowym. Te modele nie są spotykane często, lecz mają sporo zalet. Wynika to z faktu połączenia najlepszych cech lamp i tranzystorów, co przekłada się na satysfakcjonujące brzmienie. Do takich urządzeń należy m.in. wzmacniacz Taga Harmony THDA-500T v2. Może on być też wykorzystywany jako przedwzmacniacz.
Osobną, dość szeroką kategorię stanowią wzmacniacze przenośne. Zapewniają one pełną mobilność użytkowania. Ich źródłem zasilania jest bateria. Umożliwiają odsłuch praktycznie w każdych warunkach, np. w pociągu, autobusie czy poczekalni u lekarza. Wśród takich urządzeń można wymienić TOPPING NX4 DSD, który oferuje czas odtwarzania wynoszący 28 godzin na jednym ładowaniu w trybie wzmacniacza oraz 7,5 godziny dla trybu DAC.
Dodatkowe funkcje wzmacniaczy słuchawkowych
Popularnością cieszy się łączenie w jednej obudowie funkcji wzmacniacza słuchawkowego i przetwornika DAC, tak jak w przypadku modelu opisywanego wyżej. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie wydatków i ilości miejsca zajmowanego przez system. Niektóre konstrukcje należą do tych bardziej nietypowych i łączą w sobie np. wzmacniacz słuchawkowy oraz przedwzmacniacz gramofonowy. Przed zakupem konkretnego modelu należy jednak upewnić się, że jego dodatkowe funkcje będą faktycznie wykorzystywane. W przeciwnym razie korzystniejszy jest wybór prostszego i tańszego urządzenia.
Czytaj więcej: Open LMS – nowoczesny sposób na naukę dla studentów