Jak przetwarzać i przechowywać duże zbiory danych?

Współcześnie przedsiębiorstwa na co dzień mają do czynienia z tzw. Big Data. Oznacza to, że praktycznie przez cały czas tworzą setki gigabajtów cennych informacji, nad którymi trzeba odpowiednio zapanować. Wyjaśniamy, jak przetwarza i przechowuje się duże zbiory danych!

Czym są duże zbiory danych?

Duże zbiory danych (z angielskiego nazywane „Big Data”), są ogromne, złożone, różnorodne i nieustrukturyzowane, a do tego szybko się rozrastają. Przez to bardzo trudno jest je przechowywać oraz przetwarzać. Tradycyjne oprogramowania nie znajdują w tym przypadku zastosowania, dlatego konieczne jest wdrażanie specjalistycznych rozwiązań.

Nowoczesne przedsiębiorstwa muszą zarządzać m.in. danymi handlowymi, ale też rozbudowanym Internetem Rzeczy (siecią urządzeń, systemów, aplikacji), zdjęciami satelitarnymi, nagraniami wideo itp. Tylko wtedy, gdy są w stanie odpowiednio je wykorzystać, mogą osiągać ustalone cele biznesowe. Dane te są bowiem potrzebne nie tylko do świadczenia konkretnych usług i/lub tworzenia produktów, ale też na ich podstawie można świadomiej prowadzić działalność, podejmując strategiczne decyzje.

Przedsiębiorstwami, które muszą być w stanie zapanować nad Big Data są m.in. firmy wykorzystujące zdjęcia VHR (obrazy satelitarne o bardzo wysokiej rozdzielczości), np. do analiz przestrzennych czy opracowywaniu cyfrowych ortofotomap. Więcej informacji o zdjęciach VHR oraz tym, jak się je przechowuje i przetwarza, można znaleźć na: https://cloudferro.com/chmura-eo/zdjecia-vhr/.

Jak przetwarzać i przechowywać Big Data?

Zbiory Big Data mogą być zarządzane za pomocą specjalnej infrastruktury chmurowej. Technologie cloud computing i cloud storagedoskonale nadążają za dużymi zbiorami danych, ponieważ oferują odpowiednie zasoby pamięci i mocy obliczeniowej, a do tego są skalowalne – rozwijają się wraz z nimi. Chmura nie tylko gromadzi dane, ale też strukturyzuje je za pomocą specjalnego oprogramowania, które dzieli je na bloki, a następnie odpowiednio oznacza i porządkuje w tzw. klastry. Dzięki temu można o wiele łatwiej nimi zarządzać oraz poddawać analizie, by zyskać cenne informacje.

Dużą popularnością cieszy się współpraca z dostawcami usług chmurowych i rozwiązań Big Data, ponieważ nie każde przedsiębiorstwo może pozwolić sobie na stworzenie oraz prowadzenie własnej, niezwykle zaawansowanej infrastruktury.

Profesjonalne, kompleksowe wsparcie w zakresie usług chmurowych zapewnia CloudFerro. Daje dostęp do nowoczesnej platformy, odpowiednio dostosowanej do potrzeb danej firmy. W ramach takiej współpracy płaci się wyłącznie za wykorzystane zasoby, dlatego rozwiązanie to jest niezwykle opłacalne. Przy tym przez cały czas ma się zapewnione wsparcie specjalistów oraz nadzór techniczny, co minimalizuje ryzyko awarii, które mogą prowadzić do problemów z dostępnością czy utraty danych.

Pełną ofertę CloudFerro można sprawdzić na: https://cloudferro.com/.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem