Pandemia COVID-19 stanowiła prawdziwy kamień milowy dla rozwoju pracy zdalnej i przyczyniła się do gwałtownego wzrostu jej popularności. Coś, co jeszcze niedawno pozostawało dla wielu pracowników jedynie marzeniem dostępnym dla wybranych, dziś stało się powszechne i najpewniej pozostanie z nami już na zawsze. Jak jednak prawdziwie efektywnie pracować z domu, tak aby wady pracy zdalnej nie przysłoniły jej znaczących zalet?
Przede wszystkim: zastanów się, czy praca z domu jest dla Ciebie
Praca zdalna ma wiele zalet, jednak nie jest to rozwiązanie sprawdzające się u każdego. Choć na początku niemal zawsze wydaje się błogosławieństwem, niekiedy już po kilku miesiącach potrafi prowadzić do wypalenia, zmęczenia, samotności i poczucia czasu przeciekającego przez palce.
Przed rozpoczęciem pracy z domu warto więc upewnić się, że w Twoim konkretnym przypadku zalety przeważają wady, a z tymi ostatnimi jesteś sobie w stanie sobie bezproblemowo poradzić.
Zalety pracy z domu
- Oszczędność czasu – pracując zdalnie nie trzeba dojeżdżać do miejsca wykonywania pracy, co pozwala zaoszczędzić czas i wykorzystać go na inne zadania lub równie ważny odpoczynek.
- Oszczędność pieniędzy – brak konieczności dojazdów to także oszczędność pieniędzy, które inaczej zostałyby wydane na paliwo lub bilety. W skali kilku miesięcy potrafią to być całkiem znaczne kwoty.
- Praca skądkolwiek – z domu, z kawiarni, z parku… Pracować zdalnie można praktycznie wszędzie, gdzie tylko sięga Internet. Ty wybierasz!
- Własny harmonogram – praca zdalna umożliwia ułożenie swojego własnego harmonogramu. Nikt bowiem nie patrzy i nie kontroluje jak pracujesz, liczy się przede wszystkim efekt, czyli wykonanie zadania w terminie. Choć niestety nie zawsze i nie wszędzie.
- Potencjalnie mniejszy stres i mniej rozpraszaczy uwagi – praca w biurze potrafi być stresująca, szczególnie gdy ktoś zagląda przez ramię, a hałas, taki jak np. rozmowy współpracowników, mogą skutecznie rozpraszać uwagę.
Wady pracy z domu
- Samotność – dotyczy szczególnie osób mieszkających w pojedynkę. Nie ma bowiem do kogo się odezwać, z kim porozmawiać, nawet niekoniecznie o pracy. Wszelkie internetowe komunikatory nie zastąpią natomiast fizycznej interakcji międzyludzkiej. Dlatego dbanie o relacje społeczne jest dla zdalnych pracowników niezmiernie ważne. Inaczej samotność niemal zawsze prowadzić będzie do poczucia smutku i wypalenia, nawet u osób określających siebie jako introwertycy.
- Przepracowanie – praca zdalna, szczególnie ta wykonywana z domu, może powodować zlewanie się zadań służbowych i życia prywatnego, brak wyraźnego podziału między nimi, notoryczne nadgodziny. To prosta droga do wypalenia zawodowego.
- Niska efektywność – brak nadzoru ze strony przełożonego, odwracacze uwagi, więcej czasu dzięki brakowi dojazdów, mogą wpływać na spadek motywacji i w efekcie obniżać efektywność.
Jak pracować efektywnie?
Wymienione wady pracy zdalnej można próbować minimalizować lub wręcz całkowicie ich się wyzbyć. W jaki sposób? Oto kilka porad, które pozwolą podnieść efektywność pracy zdalnej bez nieprzyjemnych skutków ubocznych.
Pracuj regularnie przez określoną liczbę godzin
Warto ustalić sobie konkretne godziny pracy i próbować się ich trzymać. Przykładowo: rozpoczynam pracę o 9, o 17 zamykam laptopa, wyciszam powiadomienia z komunikatora w telefonie i zajmuję się innymi sprawami lub odpoczywam. Oczywiście, mogą zdarzyć się sytuacje, gdy praca zajmie mniej lub więcej czasu, mają to jednak być w założeniu sytuacje wyjątkowe, nie codzienność. Pomocne będzie również rozplanowanie zadań na konkretne godziny. Dzięki stosowaniu ustalonego harmonogramu pracy unikniesz odkładania zadań na później i przepracowania – czynników wpływających na demotywację i spadek efektywności.
Ustal zasady z domownikami
Jeśli mieszkasz z partnerem lub partnerką, rodziną lub współlokatorami, warto umówić się z nimi, by w określonych godzinach – tych, które zostały ustalone we wspomnianym wcześniej harmonogramie – zminimalizowali wszelkie interakcje z Tobą do niezbędnego minimum. Po prostu traktowali Cię tak, jakbyś znajdował się w biurze. Pozwoli to uniknąć notorycznego rozpraszania uwagi z błahych powodów – niekiedy można się bowiem spotkać z niezrozumieniem pracy zdalnej i traktowania jej jako czegoś mniej ważnego lub wręcz pewnej formy wolnego czasu.
Stwórz miejsce do pracy
Pracując z domu ważne jest wyznaczenie pomieszczenia lub chociażby biurka, na którym będziesz pracować. Poczynając od wygodnego i ergonomicznego biurka i krzesła, przez odpowiedni sprzęt, taki jak komputer, monitor, klawiatura, po czystość i porządek – to wszystko przełoży się na zwiększoną efektywność, a także zapewni wyraźne oddzielenie miejsca pracy od reszty domu lub mieszkania, wpływając korzystnie na odpowiedni work-life balance.
Dowiedz się więcej, jak stworzyć swoje własne domowe biuro.
Dbaj o relacje społeczne
Relacje społeczne są kluczowe dla dobrego samopoczucia psychicznego. Pracując zdalnie nie porozmawiasz z kolegami i koleżankami z pracy inaczej niż poprzez telefon lub komunikator, co stanowi bardzo wątpliwą alternatywę dla interakcji twarzą w twarz. Dlatego konieczne jest dbanie o relacje społeczne, wychodzenie z domu na miasto, do parku, restauracji, kina, kawiarni, baru… Gdziekolwiek, gdzie akurat lubicie wychodzić. I nie dotyczy to jedynie znajomych, przyjaciół i rodziny, ale także współpracowników.
Rób przerwy
Nie oszukujmy się – zdecydowana większość ludzi nie jest w stanie efektywnie pracować umysłowo przez długi czas. Dobrym pomysłem jest robienie sobie krótkich przerw, czy to na odpoczynek, czy też wykonanie innych zadań niezwiązanych z pracą, np. wyprowadzenie psa lub nastawienie prania. Pozwoli to zregenerować siły i nabrać motywacji do dalszej pracy. Może jednak potencjalnie stanowić rozproszenie uwagi – dlatego też warto wyznaczyć sobie konkretny czas na przerwę i wrócić do pracy natychmiast po jego minięciu.
Wykorzystaj dodatkowy czas
Czas zaoszczędzony na dojazdach i powrotach z pracy warto odpowiednio spożytkować. Wszystko zależy od Twoich preferencji: mogą to być dodatkowe kursy lub szkolenia, nauka języka, samorozwój, rozwijanie pasji, czas z rodziną.
Jeśli jesteś na etacie, poszukujesz dodatkowej pracy i potrafisz zaoferować poszukowane aktualnie umiejętności, ciekawym pomysłem jest rozpoczęcie relizowania zleceń jako freelancer. Po pewnym czasie taka forma pracy często staje się jedyną, zapewnia bowiem niezależność i samodzielność, a w przyszłości może także stanowić wstęp do budowy własnej firmy.
W Internecie istnieją strony agregujące zlecenia dla freelancerów, a jednym z polecanych jest odfreelancera.pl – serwis łączący zleceniodawców z freelancerami i pozwalający zdobywać zlecenia w takich kategoriach, jak m.in. technologie i programowanie, grafika, dźwięk i muzyka, wideo, tłumaczenia i copywriting, biznes, marketing, lifestyle.