Nowy system operacyjny Microsoftu, Windows 11, właśnie zadebiutował. Nie wszyscy będą mogli jednak z niego korzystać, przynajmniej oficjalnie, a to z uwagi na dość wyśrubowane wymagania sprzętowe, szczególnie te odnoszące się do obsługiwanych CPU oraz obsługi modułu TPM. Windows 11 – wymagania sprzętowe.
Więcej o Windows 11 możesz dowiedzieć się w naszym dziale “Wszystko o Windows 11”
Windows 11 – minimalne wymagania sprzętowe
Minimalne wymagania Windows 11 rosną znacząco w porównaniu do poprzednika. Częstotliwość procesora wciąż musi wynosić co najmniej 1 GHz, jednak od teraz jednordzeniowe procesory nie są już obsługiwane. Nie byłaby to szczególnie radykalna zmiana, spełniałaby je zdecydowana większość PC, ale obsługiwane są jedynie określone, nowoczesne CPU, o których więcej piszemy poniżej. Komputer powinien być wyposażony w co najmniej 4 GB pamięci RAM, co oznacza czterokrotny wzrost wymagań względem Windows 10 dla procesorów 32-bitowych i dwukrotny w przypadku procesorów 64-bitowych. Do tego pojawiły się znacznie wyższe wymagania odnoszące się do monitora i karty graficznej, a także – to co z pewnością zmartwi wielu potencjalnych użytkowników – konieczność posiadania modułu TPM 2.0.
Procesor | 1 GHz, 64-bitowy, dwurdzeniowy |
RAM | 4 GB |
Dysk | 64 GB |
Karta graficzna | Z obsługą DirectX 12 oraz WDDM 2.0 |
Oprogramowanie układowe | UEFI z obsługą Secure Boot |
Moduł TPM | TPM 2.0 |
Monitor | O rozdzielczości 720p, przekątnej 9 cali, głębi kolorów 8-bitów na kanał |
Łączność z Internetem | Zalecana do aktualizacji i pobierania funkcji, a także wymagana do zalogowania się na Konto Microsoft w Windows 11 Home |
Aktualizacja z zachowaniem danych z poziomu Windows 10 możliwa jest jedynie dla wersji 2004 (20H1) i nowszych. Starsze wersje Dziesiątki mogą być aktualizowane do Windows 11 jedynie “na czysto”, tj. z usunięciem danych.
Windows 11 – wspierane CPU
Oprócz wymienionego w tabelce minimalnego wymogu dwurdzeniowego, 64-bitowego procesora o częstotliwości 1 GHz, Windows 11 nakłada również ograniczenie obsługiwanych modeli procesorów.
Windows 11 – obsługiwane procesory Intel
Nowy system Microsoftu wspiera jedynie procesory Intela 8 generacji i nowsze. Oznacza to, że nawet użytkownicy Surface Pro z 2017 roku mogą obejść się smakiem, ten bowiem wyposażany był w procesory siódmej generacji. Windows 11 uruchomi się na układach z serii Atom, Celeron, Pentium, Core i Xeon.
Oficjalna lista wszystkich wspieranych procesorów Intela
Windows 11 – obsługiwane procesory AMD
Lista obsługiwanych procesorów AMD jest jeszcze bardziej ograniczona niż ma to miejsce w przypadku Intela. Wymagana jest obecność pochodzących z 2018 roku układów Ryzen drugiej generacji (Zen+) lub nowszych. Do obsługiwanych CPU należą serie Athlon, Ryzen, Ryzen Threadripper, EPYC.
Oficjalna lista wszystkich wspieranych procesorów AMD
Windows 11 – obsługiwane procesory Qualcomm
Windows 11, podobnie jak poprzednik, występuje również w wersji na procesory w architekturze ARM powstałe przy współpracy Microsoftu i Qualcomma. Do urządzeń wyposażonych w takie układy należy m.in. niezbyt popularny Surface X.
Oficjalna lista wszystkich wspieranych procesorów Qualcomma
Wymagania dla niektórych funkcji
Niektóre funkcje zaszyte w Windows 11 mają swoje dodatkowe wymagania, niezależnie od spełniania przez posiadany komputer tych przedstawionych w powyższej tabeli. Należą do nich między innymi:
- Komunikacja 5G – wymaga modemu 5G
- Automatyczny HDR – wymaga monitora z obsługą HDR
- Klient wirtualizacji Hyper-V – wymaga procesora z obsługą translacji adresów drugiego poziomu (SLAT). Ta funkcja jest dostępna jedynie w edycji Windows 11 Pro i wyższych.
- Cortana – wymaga dostępu do mikrofonu i głośnika. Ta funkcja jest dostępna jedynie w Australii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Indii, Włoszech, Japonii, Meksyku, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz USA.
- DirectStorage – wymaga dysku SSD NVMe oraz obsługi DirectX 12 wraz z Shader Model 6.0 przez kartę graficzną.
- DirectX 12 Ultimate – wymaga obsługującej go karty graficznej.
- Wykrywanie obecności człowieka (Presence) – wymaga odpowiedniego sprzętowego sensora.
- Snap – układy okien złożone z trzech kolumn wymagają monitora o minimalnej rozdzielczości 1920 pikseli w poziomie lub więcej.
- Dźwięk przestrzenny (Spatial Sound) – wymaga obsługującego go urządzenia i oprogramowania.
- Dotyk – wymaga dotykowego monitora z obsługą multi-touch
- Weryfikacja dwuetapowa – wymaga użycia PIN-u, zabezpieczenia biometrycznego (np. czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy), ewentualnie telefonu z obsługą Wi-Fi lub Bluetooth.
- Budzenie głosem (Wake on Voice) – wymaga obsługi trybu Model Standby oraz mikrofonu.
- Wi-Fi 6E – wymaga sprzętu z obsługą WLAN IHV, odpowiedniego sterownika oraz routera.
- Windows Hello – wymaga obecności kamery działającej w podczerwieni do rozpoznawania twarzy lub czytnika linii papilarnych. Urządzenia ich pozbawione mogą używać Windows Hello z kodem PIN lub kluczem zabezpieczeń.
- Wyświetlanie bezprzewodowe (Windows Projection) – wymaga adaptera z obsługą WDDM 2.0 oraz adaptera Wi-Fi z obsługą Wi-Fi Direct.
- Aplikacja Xbox – wymaga konta Xbox Live, które nie jest dostępne w niektórych regionach.
Windows 11 – wymagania sprzętowe dla maszyn wirtualnych
Windows 11 jest dostosowany do pracy w maszynach wirtualnych, te jednak muszą spełniać określone wymagania sprzętowe, podobnie jak podczas pracy na fizycznym sprzęcie. Konieczna jest zgodność z Secure Boot oraz włączenie wirtualnego modułu TPM – ta funkcja nie jest w chwili obecnej dostępna w darmowym VMware Workstation Player oraz Oracle VirtualBox, w przeciwieństwie do płatnego VMware Workstation Pro. Wcześniejsze wersje testowe Windows 11 nie miały takiego wymogu i mogły pracować w maszynach wirtualnych bez TPM. Użytkownicy Hyper-V muszą korzystać z drugiej generacji maszyn wirtualnych. Naturalnie, niezależnie od wybranego wirtualizatora, tryby VT-x (Intel) lub VT-d (AMD) muszą być włączone w BIOSie.
Czytaj więcej: Porównanie technik wirtualizacji – pełna wirtualizacja, wirtualizacja na poziomie systemu operacyjnego i parawirtualizacja
Ponieważ Windows 11 wymaga co najmniej 4 GB pamięci RAM oraz 2-rdzeniowego procesora, zaleca się, by komputer, na którym uruchamiana jest maszyna wirtualna z tym systemem, był wyposażony w co najmniej 8 GB pamięci RAM oraz czterordzeniowy procesor.
Dowiedz się więcej o Windows 11 w poświęconym mu dziale “Wszystko o Windows 11”