Sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem – jak to zrobić?

Sprawdzenie historii pojazdu

W miarę jak w salonach motoryzacyjnych drożeją samochody, coraz więcej osób rozgląda się za pojazdem z drugiej ręki. Przed zakupem warto jednak sprawdzić informacje podawane przez sprzedającego. Może bowiem okazać się, że auto jest po wypadku, zostało skradzione lub ma przekręcony licznik. Jak sprawdzić historię pojazdu? Do kogo powinniśmy się w tej sprawie zwrócić? Jak wygląda sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN? Czy dotyczy to także samochodów sprowadzanych z Niemiec?

Aby ocenić stan techniczny używanego auta, powinniśmy wybrać się na jazdę próbną oraz wykonać szczegółowy przegląd w zaufanym warsztacie mechaniki pojazdowej. Doświadczony mechanik potrafi rozpoznać pojazd po wypadku na podstawie koloru lakieru lub tapicerki. Ekspert może od razu stwierdzić, czy auto wcześniej nie uczestniczyło w wypadku.

Jak bezpłatnie sprawdzić historię pojazdu?

Gdzie sprawdzić historię pojazdu? Za darmo można to sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to usługa „Historia Pojazdu” realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu czy motocykla zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy.

Usługa wyświetla informacje gromadzone od pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in. pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa, terminy okresowych badań technicznych, które przechodził pojazd albo czy był czasowo wycofany z ruchu. Raport informuje także o dacie zbycia pojazdu, odczycie drogomierza zarejestrowanym podczas badań technicznych i kontroli drogowej, liczbie właścicieli i współwłaścicieli, a także czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC i czy nie jest oznaczony w bazie jako kradziony.  

Sprawdzenie historii pojazdu po numerze rejestracyjnym

Aby sprawdzić historię pojazdu na stronie www.historiapojazdu.gov.pl, trzeba wpisać takie dane, jak numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN pojazdu oraz datę pierwszej rejestracji. Gospodarz strony zwraca jednak uwagę, że uzyskane w ramach raportu informacje nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu, chociaż mogą znacząco pomóc kupującemu w ocenie oferty.

– „Dane do ewidencji przekazywane są od 2004 przez kilka tysięcy niezależnych od Ministra Spraw Wewnętrznych podmiotów, korzystających z różnych narzędzi teleinformatycznych, co w niektórych przypadkach może powodować niezgodności danych” – czytamy na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Prace nad usunięciem możliwych niezgodności danych zawartych w CEPiK są celem projektu CEPiK 2.0 i mają doprowadzić do znacznego ich ograniczenia.

Trzeba także wiedzieć, że w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie drogomierza dopiero od 2014 roku, a informację o wymianie drogomierza od 2020, podobnie jak informacje o szkodzie istotnej.

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany w innym kraju, można sprawdzić zagraniczne ryzyka, oczywiście jeśli są dostępne. Dane są pobierane z systemu zewnętrznego i pochodzą m.in. z USA, Kanady, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Nowej Zelandii, Niemiec, Francji, Włoch, Słowenii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Estonii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Norwegii, Holandii, Czech, Węgier, Rumunii, Danii.

Jeśli pojazdu nie ma w CEP, a chcesz sprawdzić czy pojazd za granicą był kradziony, służył jako taksówka lub był zalany, potrzebujesz profilu zaufanego (eGo), który pozwala potwierdzić twoją tożsamość. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem do usługi Historia Pojazdu. Jeśli sprawdzasz pojazdy zagraniczne, logując się profilem zaufanym, możesz wyszukać maksimum dwadzieścia pojazdów w ciągu godziny.

Niemiecki automobilklub ADAC radzi, aby przy zakupie używanego samochodu sprawdzić książkę serwisową oraz jego historię w TÜV (skrót od Technischer Überwachungsverein). W razie braku książeczki kontrolnej należy wstrzymać się z zakupem.

Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN możliwe jest bezpłatnie za pośrednictwem strony historiapojazdu.gov.pl. W sieci można także spotkać wiele serwisów komercyjnych oferujących sprawdzenie historii samochodu za pomocą numeru VIN. Firmy obiecują darmową usługę, udostępniając próbkę raportu. Pobranie całego dokumentu jest jednak odpłatne.

Raport VIN jest źródłem informacji o pojeździe, które są bardzo ważne z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Zawiera wiele danych na temat marki, modelu czy roku produkcji, a także przebiegu pojazdu, naprawach, zgłoszonych szkodach lub kradzieży. Wydruk z CEP ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest to dokument urzędowy. Sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu np. jako dowodu w sprawie.

Ubezpieczenie samochodu

W Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się także informacje, czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC. W przyszłości każdy kierowca po bezpiecznym zalogowaniu do systemu będzie mógł sprawdzić swoje dane, takie jak rodzaj uprawnień oraz terminy ich ważności, liczbę otrzymanych punktów karnych i przyznane mandaty. Usługi pozwolą na przypomnienie (na e-maila lub smsem) o mijających terminach takich ważnych czynności, jak badanie techniczne oraz ubezpieczenie samochodu.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak połączenia z internetem