Światła pozycyjne, a postojowe – czym się różnią?

światła pozycyjne postojowe

Każdy kierowca doskonale wie, że światła w samochodach odgrywają bardzo ważną rolę i są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu silnikowego. Różnego typu światła, jakie obecne są w samochodach, pozwalają na utrzymanie bezpieczeństwa na drodze, ponadto są też bardzo ważną informacją dla pozostałych kierowców.

Co to są światła pozycyjne pojazdu?

Jeżeli zastanawiasz się co to są światła pozycyjne, to należy tu podkreślić, że są to lampy, które włączane są po zapadnięciu zmierzchu, a wszystko to w celu zasygnalizowania innym użytkownikom dróg naszego położenia. Każdy samochód powinien być wyposażony w dwie lampy przednie pozycyjne oraz dwie lampy pozycyjne tylne. Światła pozycyjne należy stosować w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, które to ograniczają widoczność. Tu też należy pamiętać, że światła pozycyjne wykorzystywane są także w przypadku postoju i zatrzymania. Jeżeli zastanawiasz się do czego służą światła pozycyjne pojazdu to odpowiedź jest bardzo prosta, mają one wskazywać miejsce położenia danego pojazdu podczas ruchu drogowego. Właśnie dzięki tym światłom pojazd jest lepiej widoczny, a co za tym idzie też bezpieczniejszy. Szeroki wybór części do świateł znajdziesz na Deler.pl

Do czego służą światła postojowe?

Światła postojowe nie należą do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu, jednak coraz częściej pojawiają się w nowych samochodach, co też wskazuje, że kierowcy chętnie z nich korzystają. Działanie świateł postojowych jest podobne do kierunkowskazów, ponieważ można je uruchomić po prawej lub po lewej stronie samochodu, lub też wszystkie naraz. Światła postojowe są szczególnie przydatne po zmroku, czy też w sytuacjach niedostatecznej widoczności. Co więcej, sprawdzają się w przypadku zatrzymania pojazdu w miejscu, w którym brakuje dodatkowego źródła światła. To właśnie dzięki nim można oświetlić dany pojazd i dać sygnał zbliżającym się samochodom do zredukowanie prędkości i bezpiecznego przejechania obok zaparkowanego samochodu. W przypadku, kiedy dany pojazd podróżuje wraz z przyczepą lub też zespół pojazdów nie przekracza 6 m długości, wystarczy włączyć światła postojowe tylko od strony jezdni. W momencie, kiedy dany pojazd ma powyżej 6 metrów, oświetlamy go po obu stronach. Światła postojowe uruchamiane są w podobny sposób jak kierunkowskazy, przy czym też możemy je włączyć na wyłączonym silniku. Zwykle światła postojowe oznaczone są jako “P” z odchodzącymi promieniami. Samochodowe światła postojowe mają barwę białą z przodu i czerwoną lub pomarańczową z tyłu.

Światła pozycyjne, a postojowe – różnica

Warto poznać różnice, jakie charakterystyczne są dla świateł postojowych i pozycyjnych, a także wiedzieć, kiedy należy poprawnie używać. W polskim prawie oświetlenie postojowe nie jest tożsame z oświetleniem pozycyjnym, choć sama zasada działania jest do siebie niezwykle podobna. I tak zgodnie z aktualnymi przepisami, światła postojowe zarezerwowane są dla samochodu o długości mniejszej niż 6 m i szerokości mniejsze niż 2 m. Co więcej, światła postojowe muszą być białe z przodu lub czerwone z tyłu. w przypadku, kiedy są one połączone z kierunkowskazami, wymagana jest, by miały barwę żółtą. Co więcej, światła postojowe występują parami, a mianowicie po 2 z przodu i z tyłu. Można je też zgodnie z prawem wyłączyć tylko po jednym z boków pojazdu. Według aktualnych przepisów światła te powinny znajdować się nie dalej niż 40 cm od bocznego obrysu samochodu, co więcej możliwe jest ich uruchomienie bez konieczności włączenia jakichkolwiek innych świateł pojazdu. Światła te muszą też działać w przypadku, kiedy żadne inne oświetlenie w samochodzie nie funkcjonuje. Światła pozycyjne bardzo często wykorzystywane są na przykład w przypadku holowania innego pojazdu. Włącza się je również wtedy, kiedy widoczność jest nie najlepsza. Holowany samochód, zamiast świateł mijania musi mieć wtedy włączone światła pozycyjne. Tego typu światła odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ światła mijania mogłyby oślepić kierowcę w pojeździe holującym, zaś te pozycyjne oznaczają pozycję danego pojazdu przez co też nie utrudniają procesu holowania.

Materiał powstał we współpracy z Deler.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem