Na czym polega gospodarka odpadami? Poznaj najważniejsze etapy

Gospodarka odpadami to szereg związanych ze sobą i następujących po sobie procesów, które finalnie mają prowadzić do zmniejszenia ilości odpadów i zredukowania ich negatywnego wpływu na stan środowiska przyrodniczego.

Gospodarowanie odpadami przebiega zatem etapowo i obejmuje zbiórkę, odbiór i transport śmieci, utylizację i recykling odpadów oraz ich składowanie i magazynowanie. Gospodarka odpadami uwzględnia również monitorowanie odpadów i nadzór nad wszystkimi etapami postępowania z wytworzonymi śmieciami. Jak wyglądają poszczególne etapy gospodarki odpadami?

Zbiórka, odbiór i transport odpadów

Selektywna zbiórka odpadów ma na celu wstępne przygotowanie gromadzonych śmieci do ich ponownego wykorzystania lub ewentualnego ich unieszkodliwienia, jeśli odpady nie mogą być poddane przetworzeniu. Dla efektywnego zarządzania odpadami kluczowe znaczenie ma segregacja odpadów u źródła, a więc w miejscu ich powstawania oraz właściwe zabezpieczenie odpadów, które stanowią potencjalne zagrożenie dla ludzi, ich zdrowia i życia oraz środowiska. Ze względów bezpieczeństwa również odbiór, przeładunek i transport odpadów niebezpiecznych obarczony jest największą ilością restrykcji. Obecnie coraz większą wagę przywiązuje się również do optymalizacji procesów logistycznych związanych z transportem odpadów, czemu mają służyć m.in. stacje przeładunkowe oraz czynności związanych ze zmniejszeniem objętości odpadów np. dzięki prasokontenerom. Racjonalne gospodarowanie odpadami nie może bowiem ograniczać się jedynie do zebrania jak największej ilości śmieci i przetransportowaniu ich do zakładów utylizacji czy na wysypiska, ale koncentrować musi się na wykorzystaniu metod najkorzystniejszych z punktu widzenia ekonomii i ekologii.

Recykling i utylizacja odpadów w specjalistycznych instalacjach

Transport odpadów ma na celu przemieszczenie ich do miejsca, gdzie będą ponownie wykorzystane na drodze odzysku surowców lub energii bądź unieszkodliwione. Te skomplikowane procesy gospodarowania odpadami realizowane są przez wyspecjalizowane zakłady przetwarzania i utylizacji odpadów, które dysponują odpowiednimi instalacjami i zaawansowaną technologią, nieodzowną do opłacalnego i bezpiecznego dla środowiska odzysku surowców wtórnych na dużą skalę. Odzysk odpadów pozwala ponownie spożytkować materiały w celach przemysłowych i nieprzemysłowych, np. produkcji kompostu czy biopaliw, natomiast utylizacja prowadzone przez specjalistyczne zakłady zmierza do takiego chemicznego, fizycznego lub biologicznego ich przekształcenia, aby przestały stanowić zagrożenie dla ludzi i ekosystemu. Zarówno w przypadku recyklingu, jak i utylizacji odpadów kluczowe znaczenie ma dostępność do nowoczesnych technologii, ponieważ one najskuteczniej minimalizują środowiskowe, finansowe i wszelkie inne koszty przekształcania odpadów. Jak pokazuje przykład działającej na terenie Polski firmy zarządzającej odpadami – Stena Recycling – to właśnie badania nad rozwojem nowych technologii recyklingu odpadów przynieść mogą największe korzyści na polu gospodarowania odpadami. Stena Recycling z roku na rok prezentuje nowe i coraz skuteczniejsze metody odzysku tworzyw sztucznych, metali, odpadów niebezpiecznych, a także promuje idee zrównoważonego recyklingu, urban mining, projektowanie dla recyklingu.

Artykuł powstał we współpracy z Stena Recycling

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem