Przekroczenie dozwolonej prędkości jest najczęstszym powodem zatrzymania prawa jazdy. Kwestie tą reguluje Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym – 135 artykuł stanowi, że “Policjant zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym“. Jak wygląda procedura zatrzymania prawa jazdy? Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy w artykule!
Na czym polega zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości?
Obecne przepisy szczegółowo regulują sytuację, w której za przekroczenie prędkości odebrane może być prawo jazdy. Według przepisów kierowca, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o więcej niż 50 km/h otrzymuje mandat, a do tego ma prawo jazdy zatrzymane na 3 miesiące (niezależnie od tego, czy dokument ma przy sobie). Warto wiedzieć, że nie jest to utrata uprawnień do kierowania samochodem, lecz jedynie zatrzymanie ich na ten okres. W praktyce zatrzymanie prawa jazdy za prędkość przebiega tak, że policjant podczas kontroli drogowej po stwierdzeniu przekroczenia prędkości zatrzymuje prawo jazdy, a następnie przesyła dokument do właściwego starosty. Do zatrzymania prawa jazdy może dojść także, jeśli kierowcę złapano na przekroczeniu prędkości przez fotoradar, nie natomiast podczas kontroli drogowej.
Odwołanie od decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy
Istnieje możliwość odwołania się od decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy, aby jednak było to możliwe konieczna jest odpowiednia reakcja podczas kontroli policyjnej. Należy odmówić przyjęcia mandatu, gdyż jego przyjęcie oznacza zgodę z pomiarem, okolicznościami i decyzją funkcjonariuszy. Konstrukcja przepisów sprawia, że starosta w razie wystąpienia przesłanek dotyczących przekroczenia prędkości, jest zobowiązany do wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące. Nie weryfikuje on ustaleń dokonanych przez policję, dlatego odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego nie przyniesie zamierzonego skutku. Kierowca swój wniosek kierować powinien bezpośrednio do sądu. W przypadku wątpliwości warto zgłosić się po pomoc do doświadczonego prawnika – konsultacje związane z odwołaniem się od decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy oferują adwokaci z Poznania: (https://smadwokaci.pl/). Warto również wiedzieć, iż odwołanie zatrzymania prawa jazdy za prędkość ma szansę być skuteczne głównie wtedy, gdy wykazane zostaną błędy dotyczące pomiaru lub ujawnią się nowe fakty dotyczące okoliczności zdarzenia.
Uchwała NSA o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości
W lipcu 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę według której starosta może zatrzymać prawo jazdy na podstawie informacji policji. Wokół zatrzymania prawa jazdy trwała dyskusja, gdyż prawo mówi o konkretnej prędkości, a nie o wskazaniu urządzenia pomiarowego, którego margines błędu wynosi najczęściej około 3 proc. lub +/- 3 km/h. Mowa jest przy tym o poprawnie wykonanych pomiarach, ponieważ przy niewłaściwym użyciu albo montażu urządzenia błąd może być jeszcze większy. Decyzja sądu natomiast sprawiła, że starosta może zatrzymać prawo jazdy nawet kiedy policjantom zarzuca się stosowanie wadliwego sprzętu lub błędne pomiary. Uzasadnieniem tej decyzji jest fakt, że zatrzymanie prawa jazdy ma służyć ochronie bezpieczeństwa.
Jazda bez prawa jazdy po jego zatrzymaniu za przekroczenie prędkości
Odebranie prawa jazdy szczególnie dotkliwe może być dla osób, które na co dzień potrzebują tego dokumentu do wykonywania swojej pracy. Kierowanie pojazdem bez prawa jazdy po jego odebraniu jest możliwe – w przypadku zatrzymania wiąże się jednak z konsekwencjami. Podczas pierwszego takiego zatrzymania prowadzący otrzyma mandat o wysokości 500 złotych, a dodatkowo funkcjonariusze wydłużą okres zatrzymania dokumentu do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie przez policję skutkuje natomiast całkowitym odebraniem uprawnień do kierowania pojazdów, co oznacza, że konieczne będzie po raz kolejny zaliczenie kursu na prawo jazdy, a także zdanie państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego. Więcej na temat odebrania prawa jazdy przeczytać możesz tutaj: (https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-administracyjne/przekroczenie-predkosci-w-terenie-zabudowanym-decyzja-starosty-o-zatrzymaniu-prawa-jazdy/).