Technologie wearable – czym jest i jak ją wykorzystać?

Technologie wearable

Elektronika wearables to niewielkie gadżety, które nosimy na sobie. Dzięki zaimplementowanym najnowszym technologiom wspomagają kontrolowanie stanu zdrowia oraz monitorują postępy na treningach. Są szeroko wykorzystywane w sporcie, outdoorze czy fitnessie, przez co poprawiają komfort życia, a najbardziej zaawansowane spotykane są w wojsku. Obecnie większość producentów smartfonów oferuje urządzenia wearables.

Nowoczesne urządzenia wearables liczą kroki i spalone kalorie, monitorują pracę serca oraz jakość snu. Większość elektroniki noszonej potrafi ze sobą współpracować. Wystarczy zainstalować specjalną aplikację, dzięki której na smartfonie zobaczysz wszystkie analizy pomiarów, jakich dokonuje zegarek. Za jego pomocą możesz sterować muzyką i migawką aparatu telefonu oraz sprawdzisz stan baterii słuchawek bezprzewodowych. Producenci dążą do wydłużenia czasu gotowości urządzeń do pracy, korzystając z osiągnięć, jakie daje energia odnawialna.

Wearable co to jest

Elektronika noszona na ciele to wiele różnych aplikacji oraz niewielkich urządzeń zasilanych bateryjnie z własnym oprogramowaniem i możliwością komunikacji w ramach internetu. Powstaje biżuteria, ubrania, a nawet tatuaże, które wyposażane są w inteligencję i łączność. Jeśli dodatkowo uwzględnimy sprzęt do wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości, otwiera się cała gama nowych możliwości i aplikacji. 

Jedną z kluczowych przyczyn gwałtownego rozwoju technologii jest stały wzrost liczby osób starszych na całym świecie. Coraz więcej ludzi w zaawansowanym wieku wymaga ciągłego monitorowania zdrowia. Jest to konieczność wynikająca również z nasilenia schorzeń spowodowanych stylem życia. Nie bez znaczenia są rosnące koszty tradycyjnej opieki zdrowotnej.

Wearables od zwykłego cyfrowego zegarka różni się możliwością komunikacji z innymi urządzeniami w ramach Internet Of Things (IoT), a także szeroką paletą prowadzonych pomiarów. Czym są wearables? Najpopularniejsze urządzenia to smartwatche, trackery fitness, inteligentne okulary oraz inteligentne bransoletki mierzące podstawowe funkcje życiowe organizmu oraz służące do kontroli aktywności fizycznej człowieka.

Technologia ubieralna

Co to jest technologia wearable? Każde urządzenie służy określonym celom. Technologia noszenia może zbierać dane w czasie rzeczywistym z wielu powodów. W branży płatniczej przykładem wearables są pierścionki czy opaski umożliwiające dokonywanie płatności zbliżeniowych.

Inteligentne urządzenia ubieralne wykorzystują różne technologie, takie jak czujniki, wyświetlacze, układy scalone, komunikację bezprzewodową, obliczenia i przetwarzanie danych, technologie zapewniające oszczędność energii, technologie interakcji z danymi. Opracowanie takich urządzeń może stanowić wyzwanie, gdyż muszą być wytrzymałe, dostosowane do potrzeb użytkownika i nadawać się do… prania lub zdejmowania.

Dlatego podczas projektowania urządzeń ubieralnych inżynierowie skupiają się na integracji czujników, miniaturyzacji i wielofunkcyjności. Czujniki stosowane we wszystkich urządzeniach ubieralnych pozwalają na uzyskanie informacji o aktywności i parametrach fizjologicznych. Użytkownicy mogą korzystać z informacji na temat swojego ogólnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej dzięki pomiarom parametrów takich, jak poziom tlenu we krwi, temperatura ciała czy tętno. Niektóre bardziej zaawansowane gadżety mają nawet wbudowany pomiar EKG, który poinformuje nas, kiedy z naszym sercem dzieje się coś nie tak i skierować nas do lekarza na szczegółowe badania. 

Galaxy Wearable co to

Aplikacja Galaxy Wearable łączy urządzenia do noszenia z urządzeniem mobilnym, zarządza  i monitoruje funkcje urządzeń przenośnych. Dzięki aplikacji możliwe jest podłączanie i odłączanie urządzenia mobilnego oraz aktualizacja oprogramowania. Wearables coraz częściej ratują życie i poprawiają naszą kondycję, jednocześnie obniżając swoją cenę. Dzisiaj najtańsze opaski z monitorem tętna można kupić za ok. 100 zł.

Technologia noszona na ciele

Urządzenia noszone na nadgarstku monitoruje i mierzą wybrane funkcje życiowe zarówno w szpitalu oraz gdy pacjent zostanie wypisany, by móc zdalnie monitorować przez długi czas. Sprzęt przypominający kształtem zegarek na rękę może stanowić wygodną platformę dla sensorów, wyświetlaczy i nadajników bezprzewodowych. Ich coraz bardziej atrakcyjną alternatywą są inteligentne ubrania.

Koszulka z wplecionymi sensorami, która monitoruje tętno, oddech oraz ruch łączy się z otoczeniem za pośrednictwem interfejsu Bluetooth, pozwalając na parowanie z różnymi aplikacjami oraz wieloma akcesoriami. Osoby ćwiczące jogę mogą skorzystać z dobrodziejstw wirtualnego instruktora pod postacią biometrycznych spodni, które mają wbudowane generatory wibracji, pulsujące w okolicach bioder, kolan i kostek. Interesującym rozwiązaniem jest inteligentna, rozciągliwa i wytrzymała odzież wykonana z przewodzącego materiału, który pozwala na detekcję, transmisję i ochronę sygnałów elektronicznych.

Nieustanne prototypowanie produktów jest wynikiem stałego postępu technologii. Inteligentna biżuteria to alternatywa dla tych, którzy chcą wyglądać modnie, a jednocześnie korzystać z dobrodziejstw dostarczanych przez technologie. Przykładem jest urządzenie z wyglądu przypominające wisiorek z kamieniem szlachetnym, które działa jako przenośny rejestrator głosu z funkcjami asystenta. Pozwala użytkownikom na wprowadzanie zdarzeń do kalendarza, tworzenie przypomnień, zapisywanie notatek czy wszelkich nagrań głosu. Urządzenie może także posłużyć do przesyłania wiadomości do innych osób.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem