Przyciemnianie szyb przepisy, które warto znać

Samochody z przyciemnionymi szybami zwracają uwagę innych kierowców przede wszystkim dlatego, że znacznie lepiej się prezentują. Przyciemnione szyby dodają autu elegancji i indywidualizmu. Jeszcze kilka lat temu przyciemnione szyby charakterystyczne były dla samochodów wysokich rangą urzędników i fanów tuningu. Obecnie przyciemnienia szyb jest coraz powszechniej stosowane ze względu na niewielką cenę i płynące z tego korzyści, m.in. zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy oraz prywatności.

Dlaczego warto przyciemnić szyby?

Korzyści wynikające z przyciemniania szyb zauważyli już producenci samochodów i wszystkie auta wyprodukowane po 2000 roku mają szyby przyciemniane fabrycznie. Przyciemniana jest szyba przednia i dwie przednie szyby boczne. To właśnie z tego powodu nie są one całkowicie przezroczyste i mają lekkie zabarwienie niebieskie lub zielone. Przyciemnienie jest tak małe, że wielu kierowców go nie zauważa, mimo to zwiększa bezpieczeństwo.

Jeszcze parę lat temu przyciemniane szyby były charakterystyczne dla aut tuningowanych, obecnie coraz więcej kierowców decyduje się przyciemnić szyby w samochodzie przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo.

Przyciemniona szyba przednia skutecznie odbija promienie słoneczne i chroni kierowcę przed nagłym oślepianiem przez pojazdy jadące z naprzeciwka. Dodatkowo szyby skutecznie pochłaniają promienie UVA i UVB, które niekorzystnie działają na skórę. Jest to szczególnie korzystne dla kierowców, którzy pokonują codziennie długie trasy.

Ciemne szyby zwiększają także komfort termiczny w samochodzie. Szyby przepuszczają światło, ale nie przepuszczają promieni słonecznych, dzięki temu wnętrze auta nagrzewa się znacznie wolniej, rzadziej trzeba włączać klimatyzację.

Przyciemnienie szyby tylnej i bocznych tylnych skutecznie chroni wnętrze auta przed osobami wścibskimi i drobnymi złodziejaszkami. Z zewnątrz nie mogą zobaczyć, kto siedzi w aucie lub co znajduje się na tylnych siedzeniach. To właśnie z tego względu wszystkie VIP-y jeżdżą na tylnych siedzeniach samochodów z przyciemnionymi szybami.

Oklejenie szyb auta przyciemnianą folią wzmacnia ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, a podczas wypadku szyba nie rozpryskuje się na drobne kawałki i nie powoduje dodatkowych obrażeń.

przyciemnianie szyb w samochodzie

Czy oklejanie szyb jest zgodne z prawem?

Wielu kierowców zastanawia się, czy przyciemnianie szyb jest legalne? Tak, zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej przyciemnianie szyb w samochodzie jest dozwolone, ale musi być wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. W Polsce regulują to dwa akty prawne:

  • Prawo o ruchu drogowym,
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury.

Prawo o ruchu drogowym (art. 66, ust. 1 pkt 5 tylko ogólnie określa warunki, które musi spełniać samochód dopuszczony do ruchu drogowego, by zapewnić bezpieczeństwo kierowcy i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Bardziej szczegółowe przepisy w sprawie warunków technicznych pojazdów zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. W paragrafie 8 ust 5 określone są warunki, jakie muszą spełniać przyciemnione szyby w samochodzie. I tak szyba czołowa musi mieć minimalną przepuszczalność światła nie mniejszą niż 75%. W przypadku przednich szyb bocznych przepływ światła nie może być mniejszy niż 70%. Dodatkowym warunkiem są dwa lusterka boczne.

Nie ma za to żadnych ograniczeń dotyczących szyby tylnej i obu bocznych szyb tylnych. W praktyce oznacza to, że przyciemnienie szyb może wynosić nawet 100%.

Jak wykonać przyciemnienie szyb?

Najpopularniejszą metodą jest zastosowanie folii przyciemniającej, która musi posiadać atest ISiC wydany przez Instytut Szkła i Ceramiki Budowlanej. Przyklejanie folii zawsze wykonywane jest po stronie wewnętrznej szyb. Dzięki temu folia nie jest narażona na uszkodzenia w czasie skrobania lub wyniku uderzenia kamienia. Przyciemnianie szyb może zostać wykonane tylko na szybach idealnie gładkich, wszelkie rysy, drobne uszkodzenia eliminują możliwość idealnego naklejenia folii.

Przyciemnianie szyb samochodowych powinno być wykonane w warsztacie świadczącym tego typu usługi. Jest to rozwiązanie wygodne przede wszystkim ze względu na czas trwania usługi, w zależności od wielkości auta jest to 3-5 godzin. Po wykonaniu przyciemnienia, warsztat umieszcza na szybie naklejkę z potwierdzeniem atestu oraz wydaje wkładkę do dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Oba te poświadczenia niezbędne są podczas kontroli drogowej, ich brak może skutkować mandatem w wysokości od 50 do 200 zł, policjant może także zabrać dowód rejestracyjny.

Przyciemniania szyb samochodowych można dokonać także metodą piecowej metalizacji szkła tlenkami tytanu. Metoda ta jest kilka razy droższa i wymaga oddania auta do warsztatu na minimum 2 dni.

Przyciemnienie szyb to dobry sposób na poprawienie bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, warunkiem jest jednak przestrzeganie przepisów prawnych. Odpowiednie przyciemnienie szyb przednich bocznych i szyby czołowej w niczym nie zaburza pola widzenia kierowcy. Zlecając usługę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy folia przyciemniająca posiada odpowiednie atesty a warsztat uprawnienia.

Materiał powstał we współpracy z przyciemnianie.waw.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem