Mieszkanie, akademik czy stancja – jak wybrać lokum dla studenta?

jak wybrać lokum dla studenta

Kończą się egzaminy maturalne, więc wkrótce duża część nowych absolwentów szkół średnich rozpocznie gorączkowe poszukiwania dachu nad głową w okresie studiów. Na akademik, stancję lub wynajem mieszkania decydują się przede wszystkim osoby, które wybrały studia w innym mieście, a codzienny dojazd nie wchodzi w grę. Jakie są obecnie koszty zakwaterowania w akademiku? Jak wynająć mieszkanie dla studenta? Co jest tańsze, a co lepsze? Tylko świeże informacje!

Mieszkań dla studentów można szukać wieloma kanałami, w których znajdziesz aktualne oferty. Pierwszym i często skutecznym wyborem jest zapytanie znajomych. Wiele osób ma rodzinę mieszkającą w różnych częściach kraju i niewykluczone, że w ten sposób znajdziesz tani lokal u życzliwych ludzi. Można też pytać na Facebooku, Twitterze czy Instagramie, w gazetach lub na portalach z ogłoszeniami. Innym źródłem ofert są tablice ogłoszeń na uczelni czy osiedlu akademickim.

Lokum dla studenta

Przy wyborze mieszkania znaczenie ma nie tylko niska cena najmu i lokalizacja w pobliżu uczelni, ale również jego standard. Przez wiele lat mieszkania studenckie miały niski standard, gdyż najemcom często zależało przede wszystkim na swobodzie, jaką dawał wynajem mieszkania, a wyposażenie wnętrza rodem z PRL nie było problemem. Obecnie w związku z większym ruchem na rynku wynajmu nieruchomości ze względu na napływ uchodźców z Ukrainy w większych ośrodkach akademickich zainteresowaniem cieszą się nawet lokale o niskim standardzie.

Przez długie lata najpopularniejsze były duże mieszkania wynajmowane na pokoje. W każdym z nich mieszkało 1-3 studentów, co pozwalało obniżyć koszty wynajmu. Poranne kolejki do łazienki czy ciasnota w kuchni nie były jednak łatwe do zniesienia. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się mikrokawalerki. Wielu deweloperów buduje małe mieszkanka z myślą o studentach.

Jakie mieszkanie dla studenta?

Mimo zmian na rynku nieruchomości za najważniejsze wyposażenie mieszkania dla studenta uznaje się tradycyjnie wygodne łóżko, biurko, szafę oraz dobry internet. Niezbędny jest także sprzęt AGD, czyli pralka, kuchenka, lodówka. Cena kawalerki zależy od wielu czynników, m.in. od miasta i dzielnicy. Stawka wynosi od ok. 1,5 tys. zł w Łodzi do ok. 2,6 tys. zł w Warszawie. Taniej jest również w takich miastach, jak Rzeszów, Szczecin, Lublin. Ale to tylko czynsz, dlatego trzeba uwzględnić nawet kilkaset złotych dodatkowo za rachunki.

Znacznie tańsze są mieszkania nieremontowane, najczęściej w blokach na dużych osiedlach lub kamienicach czynszowych. Jeżeli szukasz wyższego standardu, możesz rozejrzeć się za mieszkaniem położonym w starym bloku, ale wyremontowanym. Droższą alternatywą jest wynajem mieszkania na osiedlu deweloperskim. Na cenę wynajmu wpływ ma także infrastruktura otaczająca blok. Lokale położone na terenach zielonych, w cichej i spokojnej okolicy oraz dobrze skomunikowane z centrum są zazwyczaj droższe.

Koszty zakwaterowania w akademiku

O przyznanie miejsca w akademiku uczelnianym mogą ubiegać się wszyscy studenci tej szkoły, a także często w ramach wolnych miejsc studenci innych uczelni. Co roku ceny ustalają władze uczelni. Wcześniej akceptują je rady mieszkańców oraz Samorząd Studentów. Aby ubiegać się o akademik należy w dziale socjalnym złożyć odpowiedni wniosek oraz aktualne oświadczenie o dochodach. W procesie ubiegania się o miejsce w akademiku brane są pod uwagę m.in. takie kryteria, jak dochód na osobę w rodzinie, sieroctwo lub półsieroctwo, samotne wychowywanie dziecka czy odległość od stałego miejsca zamieszkania.

Uwzględniając duże ośrodki akademickie, w roku 2022/23 miejsce w akademiku kosztuje od 310 zł na Uniwersytecie Szczecińskim do 1251 zł na Uniwersytecie Wrocławskim. Mniej kosztowne dla studentów są akademiki w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie i Katowicach. Najdroższa opcja zakwaterowania w akademiku Uniwersytetu Warszawskiego wynosi 810 zł. Student może ubiegać się o dofinansowanie do akademika czy kwatery prywatnej. Otrzymują je osoby, które spełniają określone wymogi do uzyskania pomocy materialnej.

Własne mieszkanie czy akademik?

Znacznie droższe są miejsca w akademikach prywatnych. Np. w Warszawie dostępne są wygodnie wyposażone mieszkania studenckie jedno- i dwuosobowe z aneksem kuchennym, gdzie media wliczone są w cenę czynszu, a ochrona pracuje całą dobę. Do dyspozycji mieszkańców jest szybkie Wi-Fi, strefa nauki, pralnie, strefa telewizyjna, patio i świetnie wyposażona siłownia. W akademikach można wziąć udział w popołudniowych aktywnościach, takich jak wspólne seanse filmowe, gra na Play Station 5 oraz w planszówki. Cena w zależności od standardu wynosi od ok. 1,5 tys. zł do ponad 2,5 tys. za pokój miesięcznie.

Jeśli student nie dostał miejsca w akademiku lub nie chce tam zamieszkać ze względu na skromne warunki bytowe bądź gwar w pokojach i częściach wspólnych, a kawalerka jest dla niego zbyt kosztowna, powinien rozejrzeć się za stancją, czyli pokojem w mieszkaniu. Ceny na rynku wtórnym są nieco niższe od kawalerek. Według jednego z portali ogłoszeniowych, pokój za mniej niż 1000 zł czynszu miesięcznie wynajmą studenci w Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i Katowicach. W Rzeszowie kosztuje to od 1000 zł w górę. 

Na uwagę zasługuje Warszawa ze stawką od 1290 zł, co według portalu jest efektem dużej konkurencji na rynku, choć tańsze mieszkanie może znajdować się bardzo daleko od uczelni.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem