Ile kosztuje wzmocnienie sygnału Wi-Fi?

Black wifi router in an office background. 3d illustration

Czasami sygnał Wi-Fi jest niedostatecznie silny, aby móc pozwolić sobie na komfortową pracę – bez przerw i zakłóceń. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia wzmacniającego. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak i czym najlepiej wzmocnić sygnał internetu bezprzewodowego, a także jakie koszty się z tym wiążą.

Dlaczego sygnał Wi-Fi bywa zbyt słaby?

Jeśli zastanawiasz się, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi w domu, to w pierwszej kolejności powinieneś jasno ustalić, co powoduje zakłócenia sygnału. Z pewnością niemożliwe będzie wyeliminowanie ze swojego otoczenia wszystkich opisanych czynników, ale może uda się wykluczyć z użytkowania, lub odsunąć od routera, przynajmniej część z nich. Zakłócenie domowej sieci Wi-Fi spowodowane jest najczęściej przez: kuchenki mikrofalowe, lustra, kamery monitoringu, analogowy telefon bezprzewodowy, zbyt grube ściany, telewizory kineskopowe, inne sygnały Wi-Fi, czy też stare urządzenia elektroniczne posiadające opcję Bluetooth. Jeśli więc twoja karta sieciowa sprawuje się dobrze, a ty ciągle masz problemy z internetem, to koniecznie przeanalizuj powyższe czynniki i postaraj się rozwiązać problem poprzez wyeliminowanie ich z otoczenia routera. W celu jeszcze wydajniejszego zwiększenia sygnału Wi-Fi dobrze jest również zaopatrzyć się we wzmacniacz.

Jaki jest koszt wzmocnienia sygnału Wi-Fi?

Istnieje kilka bardzo dobrych sposobów pozwalających na wzmocnienie sygnału internetu bezprzewodowego w domu. Niektóre z nich – takie jak np. zmiana położenia routera, czy też wymiana urządzenia przez operatora sieci, wcale nie wymagają ponoszenia nakładów finansowych. Jednak wymiana urządzeń, na których odbierany jest sygnał Wi-Fi, na nowsze modele, wiąże się z niemałymi wydatkami. Jeśli problem z zasięgiem jest niewielki, wówczas można skorzystać wyłącznie z rozwiązań tanich lub bezpłatnych. Natomiast jeżeli zależy ci na silnym sygnale, zarówno w domu, jak i np. w przydomowym ogrodzie, wówczas najlepiej będzie zainwestować we wzmacniacz Wi-Fi. Wzmocnienie sygnału również wiąże się z dodatkowym wydatkiem i tak np. zakup repeatera Wi-Fi to koszt w granicy od 50 do nawet 500 zł. 

Wzmocnienie sygnału Wi-Fi

Nie tylko umiejscowienie routera, ale także jego model oraz jakość wpływają na siłę sygnału Wi-Fi. Czasami zakup dobrego sprzętu wiąże się z dużymi kosztami, jednak nie zawsze musi tak być. Jeśli modem i router zapewnia nam dostawca internetu, a urządzenie przestaje działać w sposób prawidłowy lub korzystamy  z niego już długi czas, możemy poprosić o wymianę. Natomiast wymiana sprzętu, który kupiliśmy sami, leży w naszym zakresie – wówczas warto rozważyć zakup routera z wyższej półki cenowej. W dobrej jakości urządzeniach dostępne są liczne anteny wzmacniające sygnał Wi-Fi – najlepiej jest ustawić je w taki sposób, aby wysyłały sygnał w kierunku, który najbardziej cię interesuje. Anten takich nie posiada zazwyczaj router mobilny – i to wtedy najbardziej przyda ci się sprzęt do wzmocnienia sygnału. W celu zwiększenia sygnału warto także przemyśleć zmianę częstotliwości z 2,4GHz na 5 GHz – wówczas zarówno router, jak i nasze urządzenia mobilne muszą obsługiwać taką częstotliwość. Z częstotliwości 2,4GHz korzysta zazwyczaj więcej osób – w tym sąsiadów, więc miana częstotliwości na mniej popularną pozwoli wyeliminować część zakłóceń.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem