Kiedy zmiana ubezpieczyciela OC nie jest możliwa?

zmiana ubezpieczyciela kiedy niemożliwa

Polskie prawo pozwala zmienić ubezpieczyciela w trakcie trwania polisy OC. Często warto poszukać korzystniejszej oferty oszczędzając setki, a nawet tysiące złotych. Zmiana ubezpieczyciela jest możliwa tylko pod pewnymi warunkami.

Czy zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa w dowolnym momencie?

Aby zmiana ubezpieczyciela była możliwa, musi nastąpić jedna z trzech sytuacji, do których należą:

  • zakup używanego samochodu posiadającego polisę OC,
  • podwójne ubezpieczenie OC pojazdu,
  • upływający termin obowiązywania dotychczasowej umowy.

W praktyce zmiana ubezpieczyciela może więc nastąpić w każdym momencie trwania umowy, ale muszą zaistnieć specjalne okoliczności. Po kupieniu używanego auta świeżo upieczony właściciel musi liczyć się z rekalkulacją składki ubezpieczeniowej. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy poprzedni posiadacz pojazdu legitymował się pokaźnymi zniżkami, które nie przysługują nowemu właścicielowi. Rekalkulacja może zadziałać także w drugą stronę i zapewnić kierowcy bardziej korzystne warunki. Najlepszym wyborem jest jednak zakup własnej polisy, co umożliwi skorzystanie z najlepiej dopasowanej do potrzeb użytkownika oferty.

Podwójne ubezpieczenie OC następuje w sytuacji, gdy kierowca nabył nową polisę, lecz nie zrezygnował z poprzedniej. Na szczęście tę pomyłkę da się szybko naprawić, wypowiadając umowę. Opłata będzie wówczas naliczona wyłącznie za dni, w których polisa rzeczywiście obowiązywała. Ponadto, każdy kierowca może zrezygnować z ubezpieczenia, gdy zbliża się koniec jego obowiązywania. W przeciwnym razie polisa zostanie automatycznie przedłużona! Wypowiedzenia należy dokonać najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania umowy.

Dlaczego warto rozważyć zmianę ubezpieczyciela?

Zmiana ubezpieczyciela OC służy oczywiście znalezieniu korzystniejszej oferty. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe przygotowuje dla kierowcy indywidualną propozycję, wynikającą z przysługujących mu zniżek i własnej polityki cenowej. Jednak nie warto zwracać uwagi wyłącznie na koszt polisy, bo ubezpieczyciele oferują także dodatkowe bonusy. Zaliczają się do nich m.in. darmowa zielona karta, bezpośrednia likwidacja szkód i podstawowy pakiet Assistance.

W jaki sposób wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Wypowiedzenie umowy o ubezpieczenie OC może odbyć się na kilka sposobów. Wszystkie zakładają jednak wypełnienie specjalnego druku, w którym znaleźć się muszę dane właścicieli pojazdu, numer rejestracyjny oraz numer polisy. Pismo można dostarczyć do ubezpieczyciela osobiście, ale także drogą mailową lub tradycyjną pocztą. Liczy się data wysłania listu.

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Planowana zmiana polisy OC to okazja do zapoznania się ze wszystkimi dostępnymi ofertami, celem wyboru najkorzystniejszej. Pomocne bywają w tym rankingi ubezpieczeniowe, pod warunkiem, że są aktualne i zawierają rzetelne dane. Najlepiej skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego KioskPolis. Porównywarka daje możliwość czytelnego zestawienia ofert i dokładnej analizy. Więcej informacji na temat wyboru ubezpieczenia OC i sposobów na obniżenie składki można znaleźć pod adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

Artykuł powstał we współpracy z kiospolis.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem