Obecnie prawo europejskie nakazuje, aby każdy samochód na terenie UE posiadał sprawny katalizator. Wynika to ze względów środowiskowych. Niemniej jednak z urządzenia tego warto korzystać również przez wzgląd na dobro samochodu. Zatem czym jest katalizator w aucie i jak jest zbudowany? Na jakiej zasadzie działa to urządzenie?
Budowa katalizatora samochodowego
Klasyczny katalizator samochodowy wygląda bardzo niepozornie. W zasadzie przypomina metalową puszkę. Wierzchnią warstwę tworzy stalowa obudowa. Poniżej są warstwy zabezpieczające. Natomiast najważniejszym elementem każdego katalizatora jest wkład, nazywany również rdzeniem. Przyjmuje on formę kanalików, wykonanych z metalu, ewentualnie z ceramiki. Jednak nie materiał wykonania kanalików jest najważniejszy. O wiele istotniejsze jest to, jakim materiałem są one wyłożone. Otóż jest to jeden z metali szlachetnych. Może to być pallad, ale też rod lub platyna. Dzisiaj katalizator samochodowy zwykle umieszczony jest w kolektorze wydechowym. Wszystko ze względu na wysoką temperaturę, jaka tam panuje. Dlaczego jest ona ważna? O tym w dalszej części tekstu.
Jak działa katalizator samochodowy?
Najważniejszym zadaniem katalizatora samochodowego jest oczyszczanie spalin. Metale szlachetne wykazują właściwości, dzięki którym łatwo wchodzą w reakcję ze spalinami. Tym sposobem spaliny docierające do kolektora wydechowego przechodzą przez katalizator i są tam neutralizowane. Do reakcji dochodzi w naprawdę błyskawicznym tempie, dzięki czemu spaliny emitowane do otoczenia są mniej szkodliwe od tych, które wychodzą bezpośrednio z silnika.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, katalizator umieszczony jest w kolektorze wydechowym. Dawniej montowano go zwykle w rurze wydechowej. Z czasem jednak odkryto, że bardzo duże znaczenie dla efektywności pracy katalizatora, czyli neutralizacji toksyn zawartych w spalinach, ma temperatura. Im jest ona wyższa, tym szybciej dochodzi do nagrzania katalizatora i większa ilość toksyn zostaje unieszkodliwiona. Natomiast kolektor znajduje się bliżej silnika niż rura wydechowa. W rurze spaliny są już mocno schłodzone.
Warto dbać o sprawność katalizatora samochodowego, gdyż jego awaria może spowodować przykre konsekwencje. Przede wszystkim niesprawny katalizator samochodowy może być przyczyną otrzymania mandatu. Poza tym podróż z zepsutym sprzętem do oczyszczania spalin staje się nieznośna, zarówno dla właściciela samochodu, jak i całego otoczenia. Całe szczęście zwykle katalizatory samochodowe służą sprawnie przez ponad 100 tys. kilometrów jazdy.