Smartfon fotograficzny – jak wybrać najlepszy?

smartfon fotograficzny

Smartfony fotograficzne cieszą się coraz większą popularnością, gdyż łączą w sobie wiele funkcji multimedialnych z optyką charakterystyczną dla najlepszych aparatów fotograficznych. Dzięki dużej rozdzielczości oraz jasności obiektywu aparatu głównego otrzymujesz fotografie o bardzo dobrej jakości, a dodatkowe obiektywy pozwalają na robienie jeszcze lepszych zdjęć typu makro czy szerokokątnych. W co jeszcze powinien być wyposażony dobrej klasy smartfon fotograficzny? Pomagamy wybrać najlepsze!

Jaki smartfon do zdjęć wybrać? To zależy ile masz pieniędzy i na jakiej jakości zdjęć ci zależy. Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze smartfona do zdjęć jest rozdzielczość aparatu. Im wyższa, tym lepiej. Rozdzielczość powinna iść w parze z innymi parametrami aparatu, jak np. jasność obiektywu. Ważny jest duży, przejrzysty wyświetlacz, który pełni rolę monitora, ale także wykorzystasz go do przeglądania wykonanych zdjęć czy wstępnej ich obróbki.

Smartfon fotograficzny – czym się wyróżnia?

Smartfon z dobrym aparatem fotograficznym szerokokątnym pozwala na robienie fotografii panoramicznych. Obiektyw makro jest doskonałym rozwiązaniem dla amatorów robienia zdjęć na maksymalnych zbliżeniach, a dzięki funkcji głębi wykonywanie portretów z rozmytym tłem nie jest problemem. Inną ważną funkcjonalnością jest optyczna stabilizacja obrazu. Dzięki redukcji drgań zdjęcia wychodzą wyjątkowo ostre. Fotosmartfony z aparatem powyżej 48 Mpix umożliwiają robienie doskonałych zdjęć.

Najlepsze smartfony fotograficzne są wyposażone w kamerę przednią, dzięki której można robić nie tylko piękne zdjęcia krajobrazów, ale także selfie. Kamera przednia przydaje się podczas wideorozmów i konferencji, najlepiej jeśli posiada rozdzielczość na poziomie przynajmniej 10 Mpix (w najlepszych modelach sięga nawet 30-40 Mpix). Niektóre modele mają oprogramowanie, które wspomaga retusz zdjęć oraz umożliwia dodawanie naklejek czy animacji.

Smartfon z dobrym aparatem fotograficznym pozwala kręci filmy o wysokiej jakości, a egzemplarze z najwyższej półki w standardzie 8K. Kamera, która pozwala zarejestrować odpowiednio dużą ilość klatek na sekundę, kręci z efektem slow motion. Bardzo ważna jest także pamięć wewnętrzna. Smartfon do robienia zdjęć powinien mieć co najmniej 128 GB wbudowanej pamięci, 8-rdzeniowy CPU, przynajmniej 4 GB pamięci operacyjnej oraz miejsce na kartę pamięci microSD.

Smartfon z dobrym aparatem fotograficznym – jak wybrać ten jedyny?

Podsumowując, telefony z najlepszymi aparatami powinny mieć jasny obiektyw, optyczną stabilizację obrazu (OIS), sprawny mechanizm pomiaru ostrości i dodatkowe obiektywy (szerokokątny, makro czy teleobiektyw zapewniający lepszy zoom). Generalnie jednak ilość obiektywów nie jest wyznacznikiem jakości zdjęć. Dobrze dobrana przez producenta konfiguracja zapewnia szerszą funkcjonalność oraz większe możliwości podczas fotografowania różnych scen.

Dobry aparat do zdjęć powinien ponadto posiadać oprogramowanie z trybem nocnym, funkcję zapisywania zdjęć w formacie RAW, dobrze doświetlającą lampę flash, pojemną pamięć do zapisywania zdjęć i filmów, obsługę kart pamięci oraz nagrywanie wideo w 4K UHD, najlepiej w 60 fps. Smartfon z najlepszym aparatem może nagrywać w jakości 6K lub nawet 8K. W ofertach trzeba szukać podwójnych lub potrójnych zestawów kamer. Dobre smartfony mają teleobiektywy, obiektywy ultraszerokokątne i makro oraz zoom optyczny z funkcją rozmycia tła (bokeh).

Ranking smartfonów fotograficznych – którzy producenci przodują?

W literaturze fachowej oraz na portalach i w popularnych pismach dostępne są różne rankingi popularności smartfonów. Rynek jest bardzo dynamiczny, gdyż część telefonów kupowanych jest w sklepach, część u operatora, a niektóre sprowadzane są z zagranicy. Według raportu IDC (International Data Corporation), w 2022 roku najwięcej smartfonów sprzedał koreański Samsung – 21,6 proc. Na drugim miejscu jest amerykańskie Apple – 18,8 proc., a na kolejnych chińskie Xiaomi – 12,7 proc., OPPO – 8,6 proc. oraz vivo – 8,2 proc. Ranking smartfonów fotograficznych otwierają Huawei, Samsung, Apple oraz Google Pixel. Są to producenci przodujący w dziedzinie mobilnej fotografii.

Najlepsze smartfony fotograficzne – x najciekawszych

Najtańszy telefon z dobrym aparatem można kupić już za ok. 1000 zł, co oznacza bardzo dobry stosunek jakości zdjęć i filmów do ceny. Największym atutem telefonu jest aparat główny o rozdzielczości 64 MPx, do tego dochodzi selfie 8 MPx i obiektyw B&W o rozdzielczości 2 MPx. Dzięki technologii obrazowania ProLight i algorytmowi nocnemu umożliwia robienie niezłych zdjęć nocnych, a tryb fotografii ulicznej pomoże uchwycić wyraźne obrazy w ruchu.

Za mniej niż 3000 zł kupimy sprzęt z 6,7-calowym ekranem, baterią o pojemności 4500 mAh, którą można naładować w kilkanaście minut, dzięki opcji Fast Charge do 150 W. Wydajność zapewnia 8-rdzeniowy procesor Dimensity 8100 oraz 12 GB pamięci RAM. Wysoką jakość zdjęć i filmów uzyskano dzięki obiektywowi rozdzielczości 50 Mpix oraz dużej przysłonie f/1,88.

Natomiast za cenę ok. 4000 zł kupimy amerykański flagowiec, który zdaniem recenzentów posiada obecnie najlepszy aparat na rynku. Smartfon oferuje 6,1-calowy ekran, 5G, bluetooth 5.3 oraz najnowsze Wi-Fi 6. Zdjęcia i filmy są idealne, choć telefon ma tylko dwa obiektywy o rozdzielczości 12 Mpix. W smartfonie jest wiele super technologii, w tym rozmycie drugiego planu czy tryb nocny.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem