Polerowanie ekranu telefonu – jak pozbyć się rys domowymi sposobami?

Polerowanie ekranu telefonu

Klucze od domu lub samochodu w torebce czy w plecaku, nożyczki do skórek w kosmetyczce i już problem gotowy! Pomimo zabiegów producentów, którzy stosują nowoczesne technologie i materiały, ekrany smartfonów wciąż są podatne na zadrapania i zarysowania. Ale porysowany ekran to nie koniec świata. Nie musisz go wymieniać ani tym bardziej kupować nowego telefonu. Zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa, masz szansę przywrócić urządzeniu perfekcyjny wygląd za pomocą domowych metod. Jak usunąć rysy z telefonu?

W internecie można spotkać wiele domowych porad na pozbycie się rys z ekranu smarfona.

Niestety, obchodzenie się z urządzeniem w mało delikatny sposób może skończyć się dla niego bardzo źle. Wszelkie płyny, które dostaną się w szczelinę między obudową a ekranem i wnikną w głąb smartfona mogą spowodować spięcie, które uszkodzi telefon. Polerowanie ekranu telefonu przy użyciu różnych past może bardziej zarysować wyświetlacz urządzenia.

Jak pozbyć się rys z telefonu

Najlepszym sposobem jest bardzo delikatne polerowanie ekranu specjalnymi środkami zawierającymi składniki, które wypełnią niewielką rysę. Nieźle w tej roli sprawdzają się pasty polerskie, które producenci reklamują jako magiczne środki na wszelkie rysy. W rzeczywistości pasty zawierają twarde drobinki ścierające i wyrównujące powierzchnię ekranu do poziomu rysy. Tylko dzięki temu rysy na ekranie telefonu przestają być widoczne. 

Specjalne pasty polerskie dostępne są w sklepach z akcesoriami do smartfonów. Niestety, zbyt mocne i długie polerowanie tylko pogarsza sprawę. Ekrany dotykowe w smartfonach składają się z wielu cienkich warstw. Łatwo jest więc zetrzeć delikatne warstwy przy próbie naprawy ekranu, a to z kolei może negatywnie wpłynąć na jakość obrazu i czułość na dotyk. Jednak pasta do polerowania ekranu telefonu nie sprawdzi się w przypadku głębokich rys. 

Istnieją dwa podstawowe rodzaje pasty ściernej na porysowany telefon. Możesz użyć drobnoziarnistej kompozycji do małych zarysowań i pasty nieściernej do głębszych zarysowań. Jeśli ekran jest ceramiczny lub metalowy, możesz rozważyć użycie proszku diamentowego.

Polerowanie ekranu telefonu pastą do zębów

Oprócz specjalnych past polerskich warto pamiętać o domowych metodach. Niestety, one również sprawdzą się jedynie w przypadku niewielkich rys. Eksperci internetowi polecają białą pastę do zębów z małymi drobinkami ścierającymi. Należy użyć niewielkiej ilości, delikatnie pocierając ekran okrężnymi ruchami aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Polerując ekran, powinieneś używać wacika lub delikatnej szmatki, najlepiej z mikrofibry. Pasta wniknie w ubytek, sprawiając, że rysa stanie się niewidoczna.

Usuwanie rys z telefonu i polerowanie ekranu można też wykonać z użyciem sody oczyszczonej. Najpierw wymieszaj w misce sodę oczyszczoną z czystą wodą w proporcji 2 do 1. Całość mieszaj tak długo, aż powstanie gęsta pasta. Nałóż ją na wacik kosmetyczny bądź ściereczkę, a następnie kolistymi ruchami wcieraj w zarysowania na ekranie. Nadmiar mieszanki usuń za pomocą wilgotnej szmatki.

Pasta do polerowania ekranu telefonu

Polerowanie rys na ekranie telefonu możemy przeprowadzić przy użyciu oleju roślinnego. Jeśli chcesz szybko doprowadzić smartfon do względnie dobrego stanu, nanieś odrobinę oleju na szmatkę lub wacik i przetrzyj nim ekran. Rysa zniknie, ale tylko na pewien czas. Jeśli chcesz utrzymać efekt dłużej, musisz powtarzać proces. W podobny sposób wykorzystasz puder dziecięcy. Wsyp puder do wody i mieszaj dotąd, aż uzyskasz gęstą pastę. Następnie nałóż ją na szmatkę i kolistymi ruchami wetrzyj w zarysowania na telefonie. Podobnie jak w przypadku innych metod, nadmiar produktu zetrzyj wilgotną ścierką.

Można zeszlifować rysę drobnym papierem ściernym albo za pomocą szlifierki. Jednak masa polerska może nie być wystarczająco ścierna, aby usunąć głębsze zarysowania. Spotkaliśmy się również z poradą, aby do wypełnienia rysy na ekranie telefonu użyć bezbarwnego kleju.

Żeby uzyskać najlepsze rezultaty, sprawdź model swojego telefonu, dzięki czemu poznasz rodzaju materiału, z którego wykonany jest ekran. W zależności od modelu być może trzeba będzie sięgnąć po inne rozwiązanie polerujące. Jeśli ekran jest wykonany ze szkła, możesz użyć tlenku ceru, aby nadać ekranowi błyszczące wykończenie. Możesz kupić sproszkowaną wersję tego produktu, a następnie wymieszać proszek w papkę z odrobiną wody i polerować zarysowany obszaru telefonu.

Polerowanie ekranu iPhone

Niektóre modele iPhone’ów są wyposażone w zaawansowane teksturowane matowe szkło na tylnej części obudowy lub wokół aparatów. Podczas standardowego użytkowania na szkle teksturowanym mogą pozostawać ślady po przedmiotach, z którymi iPhone miał kontakt, takich jak dżinsy czy drobiazgi w kieszeni. Telefon należy wyczyścić zaraz po tym, jak wejdzie w kontakt z substancją, która może zostawić ślady lub spowodować uszkodzenia, np. piasek, atrament, kosmetyki, detergent.

Na wstępie odłącz wszystkie przewody i wyłącz telefon. Do czyszczenia używaj miękkiej, lekko wilgotnej, niepylącej ściereczki, np. do czyszczenia okularów. Nie pozwól, aby wilgoć dostała się do jakiegokolwiek otworu w obudowie. Nie używaj sprężonego powietrza.

Smartfony iPhone mają powłokę oleofobową odporną na odciski palców (na tłuszcz). Preparaty do czyszczenia i szorstkie materiały powodują zużywanie powłoki i mogą spowodować zarysowanie urządzenia.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem