Korzystasz z darmowego Slacka? Nie mamy dobrych wieści.

Slack to popularna wśród firm usługa służąca do wewnętrznej komunikacji, w tym czatów i wideorozmów. Pozwala on organizować konwersacje w formie kanałów na wzór popularnego niegdyś komunikatora IRC. Stojąca za Slackiem firma Salesforce zapowiedziała w ostatnim czasie zmiany, które z pewnością nie przypadną do gustu wielu użytkownikom.

Slack podrożeje

Poza wersją darmową (Free), Slack oferuje trzy płatne subskrypcje: Pro, Business+ oraz Enterprise GRID. Plany te różnią się możliwościami i – oczywiście – ceną. Cena Slacka Pro, najbardziej powszechna spośród odpłatnych subskrypcji, ulegnie podwyżce. Nie zmienią się natomiast ceny abonamentów za wyższe plany: Business+ oraz Enterprise GRID.

Okres subskrypcjiStara cenaNowa cena
Roczna6,67 USD7,25 USD
Miesięczna8 USD8,75 USD
Zmiana ceny abonamentu Slack za pojedyncze konto.

Choć podwyżka wydaje się niewielka, może ona poważnie odbić się na kieszeni organizacji, w ramach których ze Slacka korzystają setki lub nawet tysiące pracowników.

Warto przy tym pamiętać, że jest to pierwsza zmiana ceny abonamentu od wielu lat i można ją zrozumieć w warunkach szalejącej inflacji.

Podwyżki ceny abonamentu Slack można uniknąć

ale trzeba się spieszyć. Wykupienie rocznej subskrypcji Slacka Pro przed datą wejścia podwyżki w życie – 1 września 2022 – pozwoli zamrozić cenę na dotychczasowym poziomie na jeden rok.

Nowy limit w wersji darmowej

Dotychczas w wersji darmowej Slack przechowywał 10.000 ostatnich wiadomości oraz oferował 5 GB przestrzeni na pliki w ramach organizacji. Od 1 września limity te zostaną zniesione, możliwe będzie przechowywanie nieograniczonej liczby wiadomości oraz plików, ale jedynie z ostatnich 90 dni. Pozostałe dane zostaną zarchiwizowane, a ich odzyskanie będzie możliwe jedynie po wykupieniu płatnej subskrypcji.

Dla części użytkowników Slacka zmiana ta będzie z pewnością pozytywna. Inaczej spojrzą natomiast na nią te organizacje, gdzie dotychczasowe limity były zupełnie wystarczające. Utracony zostanie dostęp rownież do przypiętych w ramach kanału plików i wiadomości starszych niż 90 dni, co całkowicie przekreśli możliwość użytkowania Slacka jako formy wewnętrznej bazy wiedzy. Podobnie z komunikatami wysyłanymi przez zintegrowane aplikacje – Slack może bowiem służyć nie tylko jako narzędzie do komunikacji międzyludzkiej, ale także do odbierania wiadomości z innych usług, np. komunikatów o błędzie w systemie IT lub nadchodzących wydarzeniach w kalendarzu. Rozbudowane możliwości integracyjne od lat stanowią zresztą jedną z większych zalet tego komunikatora.

Na pocieszenie użytkownicy darmowej wersji Slacka otrzymają dostęp do klipów audio i wideo oraz ustawień retencji wiadomości i plików. Obie funkcje były dotychczas zarezerwowane dla abonentów odpłatnych wersji usługi.

Co teraz?

Choć twórcy Slacka nazywają zapowiedziane w darmowej wersji aplikacji zmiany uproszczeniem, realnie mogą one stać się znaczącym utrudnieniem w dalszym korzystaniu z usługi dla znaczącej grupy jej użytkowników. Brak możliwości wyboru pomiędzy limitem 10.000 wiadomości a limitem 90-dniowym wydaje się być próbą wymuszenia przejścia na jeden z płatnych abonamentów. Najprawdopodobniej na Slacka Pro, który dziwnym trafem akurat podrożał.

Zapowiedziane zmiany w wersji darmowej oraz podwyżka cen abonamentu wersji Pro wchodzą w życie 1 września. Więcej o nich przeczytać można na oficjalnej stronie Slacka.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem