Fotografia dronowa – porady i techniki dla początkujących

fotografia dronowa

Do niedawna wykonywanie zdjęć lotniczych możliwe było wyłącznie z samolotów lub balonów, przez co była to technika tyleż kosztowna, co unikalna. Wraz z pojawieniem się niedrogich dronów amatorzy fotografii otrzymali możliwość unoszenia się w przestworza i robienia własnych widoków z lotu ptaka. Samo wzniesienie się w przestworza nie zagwarantuje jednak znakomitej fotografii. O czym trzeba pamiętać, aby fotografowanie z drona było udane?

Fotografowaniem dronem umożliwia rejestrowanie widoków, których nie można zobaczyć z poziomu gruntu. Nie zalecamy losowego latania dronem nad przypadkowymi obiektami w celu odnalezienia odpowiedniego obiektu. Niewykluczone, że wyczerpiesz baterie w poszukiwaniu ciekawych ujęć i niczego sensownego nie znajdziesz. Dlatego przede wszystkim zaplanuj z wyprzedzeniem miejsca, gdzie będziesz fotografował, aby zidentyfikować potencjalne kompozycje.

Zakup pierwszego drona

W zależności od tego, jakie zdjęcia zamierzasz robić, zdecyduj, która cecha sprzętu jest najważniejsza. Jeżeli zamierzasz kupić drona wyposażonego w kamerę, nie musisz kierować się maksymalnym udźwigiem urządzenia. Natomiast warto zwrócić na to uwagę, jeśli chcesz dobrać do drona inne kamery niż dołączona przez producenta. Ważną cechą jest także pojemność akumulatora. Niektóre pozwalają na kilka minut pracy, a inne ponad pół godziny bez potrzeby ładowania.

Przy fotografowaniu z powietrza liczy się również maksymalny zasięg operowania urządzeniem. Prawo określa gdzie i jak wysoko możemy latać dronami, ale niezależnie od tego duży zasięg pełni ważną rolę. Cecha ta jest szczególnie istotna dla osób wykonujących zdjęcia z bardzo wysoka i na tzw. otwartej przestrzeni, czyli np. na polach, lasach czy w górach.

Jak wybrać najlepszego drona do fotografii?

Drony wysokiej klasy nie mają większego problemu z zachowaniem poziomu i pionu nawet przy sporym wietrze. Producenci często decydują się na ułatwienie zadania kamerze, dając nam możliwość zamontowania jej na specjalnym gimbalu. Poza stabilizatorami w dronie i ewentualną funkcją redukcji wstrząsów w kamerze jest to jeden ze sposobów na nagrywanie stabilnych, spokojnych ujęć.

Kupując drony do fotografii, trzeba zwrócić uwagę na tryby automatyczne. Dron, wykorzystując system GPS oraz obraz z kamery, potrafi zidentyfikować jeden punkt w przestrzeni i samoistnie go okrążać, przybliżać się do niego czy wznosić obok. Wybierając dron do fotografii z trybami automatycznymi, możemy nie tylko usprawnić i ułatwić sobie pracę, ale również wykonać ujęcia, które kiedyś dostępne były tylko w profesjonalnych filmach.

Fotografia dronowa

Najlepszym rozwiązaniem jest fotografowanie dronem w ustawieniach JPG oraz RAW. Robiąc zdjęcia dronem w obu formatach, otrzymasz świetnie wyglądające mniejsze pliki JPG i wyższej jakości większe pliki RAW, które możesz poddać edycji. Różne profile kolorów i style dodają nasycenia i kontrastu do obrazów JPG, dzięki czemu są bardziej atrakcyjne wizualnie. Zdjęcia RAW pozostaną niezmienione przez ustawienia kolorów, gdyż ulepszenia dodane po zrobieniu zdjęcia nie są rejestrowane bezpośrednio przez czujnik aparatu.

Podstawowym manewrem lotu dronem jest ujęcie śledzące, który przyciągnie uwagę widzów. Ten podstawowy ruch przydaje się podczas lotu obok obiektu. Obracając gimbalem wzdłuż osi odchylenia, podczas gdy dron unosi się, otrzymasz ujęcie panoramiczne. Dzięki temu pokażesz wiele obiektów w scenie i podkreślisz związki między nimi. 

Innym dynamicznym manewrem latania jest orbita, gdzie dron obraca się wokół obiektu, stale nabierając wysokości. Natomiast używając trybu POI (ang. Point of Interest) w dronach DJI, otrzymasz doskonałe nagranie, gdzie urządzenie powoli okrąża obiekt, a jednocześnie dostosowuje kąt kamery, aby utrzymać obiekt w kadrze.

Fotografia krajobrazu

Dron do fotografii daje możliwość rejestrowania ciekawych miejsc czy obiektów z perspektywy nieosiągalnej z ziemi. Ujęcie wykonane z wysokości kilkudziesięciu metrów nad powierzchnią ziemi czy taflą wody może być wyjątkowe. Ale eksperymentuj z wysokością. Nie musisz lecieć do 100 metrów, aby uzyskać dobre zdjęcia z drona. Spróbuj sfotografować obiekt z różnych wysokości, aby zobaczyć, jak wpływa na obraz. Najlepsze foto z dronu bywają robione z mniejszych wysokości, czasami zaledwie kilku metrów.

Aby wykonać odpowiednie zdjęcie, dostosuj ustawienia ręcznie. Czułość ISO dronów nie jest tak dobra, jak w lustrzankach cyfrowych, dlatego zawsze kiedy to możliwe utrzymuj ją na jak najniższym poziomie, używając dłuższego czasu otwarcia migawki. W sytuacjach o wysokim kontraście może być konieczne wykonanie wielokrotnych ekspozycji. Alternatywą jest użycie trybu fotografowania HDR (High Dynamic Range), który rejestruje serię ekspozycji i automatycznie łączy w jeden plik.

Czy telefonem można robić dobre zdjęcia

Smartfon z dobrym aparatem fotograficznym szerokokątnym pozwala nawet na robienie fotografii panoramicznych. Dzięki dużej rozdzielczości oraz jasności obiektywu aparatu głównego otrzymujesz fotografie o bardzo dobrej jakości, a dodatkowe obiektywy pozwalają na robienie jeszcze lepszych zdjęć typu makro czy szerokokątnych. Dzięki redukcji drgań zdjęcia wychodzą wyjątkowo ostre.

Fotosmartfony z aparatem powyżej 48 Mpix umożliwiają robienie doskonałych zdjęć. Najlepsze są wyposażone w kamerę przednią, dzięki której można robić nie tylko piękne zdjęcia krajobrazów, ale także selfie. Niektóre modele mają oprogramowanie, które wspomaga retusz zdjęć.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem