Maski chirurgiczne, medyczne i antysmogowe – jaki rodzaj maseczek ochronnych najlepiej chroni przed wirusami?

Zainteresowanie maseczkami ochronnymi stale rośnie od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, a już szczególnie od wprowadzenia obowiązku zakrywania twarzy będąc poza domem. Jednak jeśli już twarz zakrywać musimy, nawet pomimo niewygód z tym związanych, warto robić to tak, by rzeczywiście chronić siebie oraz osoby postronne – używać maseczek skutecznie zatrzymujących wszelkie zarazki. Jakie są rodzaje maseczek ochronnych? Czym różnią się klasy filtrów w nich stosowanych? Czy maski antysmogowe chronią przed wirusami? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Jednorazowe maseczki chirurgiczne

Maseczki jednorazowe czy chronią przed wirusem maseczki antysmogowe maseczki medyczne które wybrać

Ich zadaniem nie jest filtrowanie powietrza, lecz stawianie bariery dla zanieczyszczeń przed przedostaniem się do błon śluzowych – np. dla aerozoli, w których mogą być obecne wirusy, ale nie dla samych wirusów, wystarczająco małych, by móc przeniknąć przez taką przeszkodę. Maseczki chirurgiczne chronią bowiem skutecznie przed cząsteczkami o średnicy powyżej 1 mikrometra (1/50000 ludzkiego włosa), wirusy zaś osiągają średnicę od 20 do 400 nanometrów, co stanowi wartość wielokrotnie mniejszą. Maseczki chirurgiczne nie uchronią nas więc przed zarażeniem podczas bezpośredniej ekspozycji, ale stanowią realną szansę na powstrzymanie pandemii ograniczając rozpylanie mikrokropelek wydzielin zawierających wirusa na przykład podczas kaszlu lub nawet mówienia u osób zarażonych i często nieświadomych jeszcze swojego stanu.

Maseczki tego typu mają trzy określone rodzaje różniące się poziomem filtracji. Najbardziej rozpowszechnione i użytkowane przez medyków podczas zabiegów są maseczki typu II oraz IIR złożone z trzech warstw włókniny polipropylenowej i oferujące skuteczność filtracji na poziomie większym lub równym 98% – większą od typu I, gdzie wynosi ona 95%.

Dużą wadą jednorazowych maseczek chirurgicznych jest ich… jednorazowość. Szybko nabierają one wilgoci i powinny być zdejmowane już po kilkunastu minutach od założenia. Próby ich osuszenia nie są skuteczne, a zużyte maseczki powinny czym prędzej trafić do kosza. Maseczki tego typu nie zapewniają również pełnej szczelności luźno przylegając do twarzy noszącego.

Maseczki antysmogowe i medyczne

maseczki antysmogowe medyczne

Ich zadaniem jest powstrzymanie pyłów i aerozoli przed przedostaniem się do organizmu noszącego. Zbudowane są z materiału o bardzo gęstym splocie w celu zapewnienia szczelności oraz z charakterystycznego filtra oczyszczającego wchłaniane i wydychane powietrze. Dużą zaletą jest możliwość wielorazowego użytku, ale należy pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich maseczek a jedynie tych z oznaczeniem R, jak również o konieczności regularnej wymiany filtra minimum raz na miesiąc. Maseczki jednorazowe oznaczane są jako NR i nie powinne być noszone dłużej niż osiem godzin.

Dla skuteczności ochrony zapewnianej przez maseczki antysmogowe i medyczne kluczową rolę gra klasa zastosowanego filtra. W przypadku krajów Unii Europejskiej stosowane są następujące oznaczenia:

  • FFP1 – ochrona przed mikropyłkami na poziomie 80%
  • FFP2 – ochrona przed mikropyłkami na poziomie 94%
  • FFP3 – ochrona przed mikropyłkami na poziomie 99%

Możemy również spotkać się z nieco innymi oznaczeniami pochodzącymi z USA:

  • N95 – ochrona przed mikrocząsteczkami na poziomie 95%
  • N99 – ochrona przed mikrocząsteczkami na poziomie 99%
  • N100 – ochrona przed mikrocząsteczkami na poziomie 99,7%

Zgodnie ze stanowiskiem WHO, realną barierę dla wirusów stanowią jedynie filtry klasy FFP2 i FFP3 lub co najmniej N95. Maseczki wyposażone w filtry FFP1 zatrzymują jedynie nietoksyczne pyły, bezproblemowo przepuszczając przy tym wszelkie wirusy.

Maseczki antysmogowe – czy są skuteczne przeciwko wirusom?

Maseczki antysmogowe tworzone są często z identycznych materiałów jak maseczki medyczne, stosuje się w nich również dokładnie takie same oznaczenia filtrów. Warto zwracać więc uwagę przede wszystkim nie na nazewnictwo (antysmogowe / medyczne), ale na jakość wykonania oraz spełniane certyfikaty wyrażane w klasach filtrów, a także nabywać maseczki od zaufanych dostawców.

Różnego rodzaju maski antysmogowe znajdziecie w sklepie Oddech to Życie – https://www.oddechtozycie.pl/kategoria-produktu/maski-antysmogowe/

Złudne poczucie bezpieczeństwa

koronawirus jaki rodzaj maseczki wybrać maseczki jednorazowe medyczne chirurgiczne antysmogowe

Pamiętajmy również, że żadna, nawet najlepsza maseczka nie zapewni ochrony przed wirusami jeśli nie będzie odpowiednio zakładana, noszona i zdejmowana. Konieczne jest każdorazowe sprawdzanie przylegania do twarzy oraz mycie i dezynfekcja rąk po dotknięciu maseczki, szczególnie w przypadku tych przeznaczonych do wielokrotnego użytku. Nie należy używać produktów niezgodnie z zaleceniami (np. używać przez dłuższy czas maseczki chirurgicznej), gdyż takie działania przyniosą jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa, w rzeczywistości mogąc nawet zwiększyć ryzyko zakażenia. Konieczne jest także przestrzeganie wszelkich innych zasad bezpieczeństwa, utrzymywanie odległości od osób postronnych, częste i dokładne mycie rąk, stosowanie żeli antybakteryjnych. Jedynie skumulowane środki ostrożności pozwolą zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Artykuł powstał we współpracy z oddechtozycie.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem