Praca w IT – wcale nie musisz zostać programistą

programista

Zapotrzebowanie w sektorze IT ciągle rośnie. Jest to spowodowane szybkim rozwojem mediów oraz uwarunkowane działaniem naszego internetowego świata. Dlatego wciąż poszukiwani są specjaliści, którzy mogliby zacząć pracować w kolejnych działach IT praktycznie od zaraz. W tej branży możemy znaleźć najwięcej przyszłościowych stanowisk, dlatego dla wielu osób tworzy ona punkt wiążący z ich karierą. Poszukując dobrych warunków pracy, warto zastanowić się nad pracą w IT, która otwiera przed nami nowe perspektywy każdego dnia. Jednak co warto wiedzieć o niej wcześniej?

Szerokie możliwości

W dobrze prosperującej firmie znajdziemy wiele różnych działów, które tworząc jeden organizm, muszą ze sobą ściśle współpracować. Większość osób posiada zupełnie inne umiejętności oraz zajmuje się odrębnymi zadaniami. Choć wielu zdaje się sądzić, że w branży IT pracują wyłącznie programiści, należy także pamiętać o pracownikach zajmujących się zarządzaniem projektami, grafikach, handlowcach czy testerach oprogramowań, bez których sprawne działanie firmy nie byłoby możliwe. Na niektórych stanowiskach będą liczyć się przede wszystkim nasze umiejętności miękkie, na innych szybkość zdobywania nowej wiedzy. Specjaliście do spraw sprzedaży nie może zabraknąć pewności siebie czy znajomości marketingowego świata. Z kolei project manager powinien efektywnie zarządzać grupą oraz swobodnie wydawać kolejne zadania. Na wyższych stanowiskach ważne będzie także dobre zorganizowanie czy poczucie odpowiedzialności. nną opcją jest zatrudnienie się jako tester oprogramowania bądź gier. Liczba ogłoszeń na tego typu stanowiska pokazuje, że jest to pożądany na rynku pracy zawód: https://www.gowork.pl/praca/tester;st.

Mamy szansę na zdobycie miejsca pracy w IT nawet w sytuacji, gdy brakuje nam doświadczenia. Z pomocą przychodzą różne kursy internetowe, dzięki którym uzyskamy nie tylko certyfikat, ale przede wszystkim podstawową wiedzę oraz przydatne umiejętności. To świetna okazja na sprawdzenie swoich sił w świecie IT dla początkujących. Przekonamy się, w czym czujemy się najlepiej, a na czym będziemy musieli jeszcze popracować.

programowanie-praca

Przyszłościowe profesje

Programista to jeden z najbardziej przyszłościowych i rozwojowych zawodów na rynku pracy. Specjaliści są wciąż poszukiwania i nietrudno o znalezienie kolejnych ofert, z którymi możemy bliżej zapoznać się na stronie https://www.gowork.pl/praca/programista-python;st. Programowanie w Pythonie staje się coraz częściej poszukiwaną umiejętnością wśród pracowników, dlatego wyspecjalizowane w tym osoby mogą cieszyć się szerokim wyborem miejsc zatrudnienia. Znajomość specjalistycznego tego języka i biegłe posługiwanie się nim są kluczowymi zdolnościami, które posiada każdy programista Python. Przekłada się to oczywiście na wysokość zarobków takiego fachowca, a wahają się one od średnio ponad 4 tys. zł do prawie 9 tys. zł “na rękę”. Wszystko zależy od stopnia stanowiska, regionu, wielkości firmy czy stażu pracy. Kolejną zaletą stanowiska programisty Pythona jest możliwość pracy hybrydowej lub zdalnej.

Chcąc zostać programistą, należy pamiętać, że jest to praca, której skuteczne działanie opiera się na specjalistycznej wiedzy. Dobre warunki pracy są zdeterminowane także indywidualnym podejściem do wykonywania obowiązków. Kluczem jest samodyscyplina w bezustannym dokształcaniu się, ponieważ rozwój branży IT przebiega niesamowicie szybko. Dlatego, jeśli chcemy wykonywać naszą pracę na najwyższym poziomie, powinniśmy przede wszystkim postawić na zwiększanie swoich kompetencji. Musimy liczyć się także z dyspozycyjnością – w przypadku sytuacji awaryjnych to właśnie my jesteśmy zobowiązani do szybkiej reakcji.

Zakres obowiązków poszczególnych działów jest naprawdę szeroki, dlatego myśląc o pracy w IT, nie musimy ograniczać się jedynie do zostania programistą. Jednak do grupy najściślej współpracujących z tymi specjalistami należą testerzy oprogramowania lub testerzy manualni. Ich praca polega na wyłapywaniu wszelkich błędów popełnionych np. przez twórców projektów webowych. Do obowiązków testera oprogramowania będzie należeć pisanie programów komputerowych automatycznie wyszukujących usterek w systemie. Z kolei tester manualny zajmuje się szukaniem błędów poprzez “przeklikiwanie” się w nowopowstałym oprogramowaniu i sprawdzanie jego funkcjonalności. Należy to do bardziej czasochłonnych zajęć, jednak nie zawsze wymagana jest znajomość języka oprogramowania. Obie te profesje są równie opłacalne, ponieważ doświadczenie specjaliści mogą zarabiać średnio 10 tys. zł brutto.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem