Pomoc w rekrutacji specjalistów IT jest na wagę złota

Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na wiele branż, które ze względu na obostrzenia i chęć ochrony zdrowia zarówno pracowników, jak i klientów, zdecydowały się na czasowe wstrzymanie swojej działalności. Choć dla rynku IT kryzys pandemiczny nie był aż tak poważny, nawet w tym dynamicznie rozwijającym się sektorze, który był przystosowany do pracy zdalnej, da się odczuć skutki związane z COVID-19. Znalezienie specjalistów z różnych gałęzi IT stało się w ostatnim czasie utrudnione, głównie ze względu na trudności związane z rekrutacją stałą. Tradycyjny sposób wyszukiwania wykwalifikowanych pracowników stracił na znaczeniu, jednak na rynku pojawiają się ciekawe alternatywy w postaci firm outsourcingowych specjalizujących się w rekrutacji deweloperów i programistów.

Rekrutacja w branży IT a pandemia – z czego wynikają problemy związane ze znajdowaniem specjalistów z tego sektora?

Mimo wielu ekspertyz i szumu informacyjnego wokół kryzysu pandemicznego, trudno jednoznacznie przewidzieć, kiedy nasze życie wróci do jako takiej normalności. Znacznie utrudnia to prowadzenie własnego biznesu, nawet jeśli związany jest on z branżą IT. Pracownicy tego sektora są co prawda przystosowani do pracy zdalnej, a wykorzystanie specjalistycznych narzędzi znacznie ułatwia home office. Problem pojawia się jednak, gdy ktoś zrezygnuje z dotychczasowej pracy i należy jak najszybciej znaleźć wykwalifikowanego specjalistę na jego miejsce. Trudności pojawią się nie tylko we wdrożeniu takiego dewelopera czy programisty, by możliwe szybko stał się integralną częścią zespołu. Tradycyjne metody związane z rekrutacją IT są w ostatnim czasie znacząco utrudnione (oczywiście przez pandemię), dlatego wielu pracodawców decyduje się na outsourcing w tej kwestii.

Pojęcie to jest znane w sektorze Information Technology od dawna, a w ciągu ostatnich kilku lat rozwinęły się firmy, takie jak https://mindworkers.pl/, które specjalizują się w outsourcingu przy okazji rekrutacji. Organizacje te dysponują ogromną wiedzą doświadczonych pracowników, którzy mają na swoim koncie dziesiątki rekrutacji. Oprócz tego stosują specjalistyczne narzędzia pozwalające określić kompetencje aplikujących kandydatów, by wybrać tych, którzy spełniać będą wymagania przyszłego pracodawcy. Znacząco ułatwi to proces poszerzenia umiejętności zespołu i zwiększania kadr, a to wszystko bez konieczności angażowania w proces rekrutacji własnych pracowników.

Jakie firmy mogą skorzystać z outsourcingu w rekrutacji specjalistów IT?

Zlecanie rekrutacji zewnętrznym podmiotom ma wiele zalet, a w branży IT rozwiązanie to skierowane jest przede wszystkim do mniejszych firm. Mimo wysokich zarobków i wielu atrakcyjnych ofert pracy na rodzimym rynku, spora część specjalistów z tego sektora jest zatrudniona w zagranicznych korporacjach. Z roku na rok znalezienie wykwalifikowanych programistów, deweloperów czy twórców witryn www staje się coraz trudniejsze. Stąd tak duża popularność firm outsourcingowych, które swoją wiedzą i umiejętnościami wspomagać mogą mniejsze przedsiębiorstwa nie mające czasu oraz środków na przeprowadzenie procesu rekrutacji w tradycyjny sposób.

Outsourcing w rekrutacji specjalistów IT to również dobre rozwiązanie dla międzynarodowych korporacji, które miewają problemy z odnalezieniem się na rynku w danym kraju. W takich sytuacjach dobrze jest zdać się na wiedzę i umiejętności rekruterów firmy zewnętrznej, która potrafi przedstawić rekomendację dotyczą kandydatów wpasowujących się we wcześniej ustalony profil danej organizacji.

Zalety związane z outsourcingiem przy rekrutacji w branży IT

Do wspomnianej już oszczędności czasu dochodzi też znaczne zmniejszenie kosztów związanych z organizacją rekrutacji we własnym zakresie. W mniejszych firmach rotacja pracowników nie jest aż tak duża, dlatego poszerzenie zespołu czy znalezienie zastępstwa dla pracownika, który nagle był zmuszony zrezygnować, stanowi spore wyzwanie. Konieczne jest wówczas oddelegowanie części zespołu, by skupiła się na przeglądaniu aplikacji kandydatów i późniejszych rozmowach z potencjalnymi pracownikami. Można również zainwestować w specjalny dział skupiający się tylko na rekrutacjach, jednak w firmach o mniejszej rotacji pracowników będzie wiązało się to z dużymi kosztami utrzymania.

Pracownik IT na jeden projekt? Firma outsourcingowa pomoże Ci go znaleźć

Outsourcing w rekrutacji specjalistów IT pozwala uniknąć dodatkowych wydatków i szybko znaleźć wykwalifikowanego dewelopera, programistę czy twórcę koniecznego do realizacji nowego zlecenia. Często bywa tak, że przy okazji prac nad projektem okazuje się, że aktualny zespół nie ma odpowiedniej wiedzy, by we właściwy sposób zaprojektować dany element. Wtedy pojawia się konieczność znalezienia pracownika, który wspomógłby team tylko w tym konkretnym aspekcie, jednak proces rekrutacji pracownika na czas określony to w dłuższej perspektywie czasu duża strata. W takich sytuacjach zaangażowanie zewnętrznej firmy zajmującej się rekrutacją informatyków na co dzień, pozwoli na szybkie znalezienie specjalisty z dowolnej dziedziny.

Jakich specjalistów można znaleźć dzięki outsourcingowi przy rekrutacji w branży IT?

Dzięki dużej wiedzy i umiejętnościom rekruterów z firm outsourcingowych, znalezienie wykwalifikowanego pracownika z branży IT nie stanowi dużego problemu. Dotyczy to wszystkich specjalizacji z tego sektora – zewnętrzni rekruterzy wybiorą adekwatnych – dla danego software house’u czy innego przedsiębiorstwa związanego z Information Technology – programistów, deweloperów (w tym deweloperów RPA) czy twórców, którzy zjedli zęby na tworzeniu aplikacji mobilnych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by poszerzyć swój zespół o dział QA – testerzy oraz inni pracownicy sektora IT mogą być zatrudnieni zarówno na umowę pracę, jak i porozumieniu B2B. Więcej o formach zatrudnienia na rynku IT przeczytać można w artykule: Elastyczność formy zatrudnienia w branży IT. Rynek pracy zdalnej i zatrudnienia B2B programistów.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem