Praca w IT bez programowania, czyli jak wejść do branży, gdy nie znamy kodu

praca w IT
Fauxels / Pexels

Branża technologii informacyjnych przyciąga coraz więcej osób, które chcą spróbować swoich sił i rozwijać się w tym sektorze. Za całe rzesze nowych kandydatów odpowiadają wysokie zarobki i elastyczność, które zapewnia pracownikom ten obszar rynku.
Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, praca w IT nie jest tylko dla wykwalifikowanych programistów. W branży znajduje zatrudnienie wielu specjalistów z innych dziedzin
, a niektórzy z nich nigdy nie napisali ani jednej linijki kodu.

Dlaczego IT?

Uzależnienie człowieka od technologii jest znakiem dzisiejszych czasów. Otacza nas ona z każdej strony, jednak niewielu ją rozumie. Wiedza technologiczna jest zatem bardzo ceniona i pożądana na rynku pracy, a specjaliści mogą liczyć na wysoką rekompensatę za posiadane kompetencje i ich wpływ na rozwój firmy. Wymyślanie rozwiązań i wytwarzanie nowych technologii to jednak nie tylko wiedza ekspercka z zakresu robotyki czy informatyki, ale również efektywna współpraca z pozostałymi działami. W nich natomiast znajdują się stanowiska zajmowane przez pracowników, którzy wnoszą do firmy inne, wcale nie mniej ważne umiejętności.

Korzyści pracy w IT jest wiele. Najpopularniejszym wabikiem na potencjalnych pracowników są wysokie wynagrodzenia, chociaż nie tylko one sprawiają, że branża cieszy się sporą popularnością. Niektórzy najbardziej cenią sobie stabilność, jaką gwarantuje na rynku pracy, inni jej elastyczność. Pracownicy zatrudnieni w tym sektorze doceniają spore możliwości rozwoju. Zwracają też uwagę na dynamikę pracy, która nie jest monotonna, wymaga logicznego myślenia i nieustannego rozwiązywania nowych problemów. Ofert pracy w IT przybywa, więc pracownicy mają szerokie spektrum możliwości i wyboru odpowiedniej firmy. Bardzo często zdarza się, że swoje obowiązki mogą wykonywać z domu, a czasami z prawie każdego miejsca na świecie. Praca zdalna jest niekwestionowanym atutem branży IT, dla którego niejeden gotów jest się przebranżowić.

Praca zdalna to jeden z atutów branży IT.
Źródło: Mikey Harris / Unsplash

Praca w IT, ale dla kogo?

Oczywiście dla informatyków, ale nie tylko. Praca w IT stoi otworem dla osób niezwiązanych bezpośrednio z programowaniem i innymi obszarami informatyki. U takich kandydatów liczą się umiejętności miękkie, na przykład komunikatywność i kreatywność oraz zdolności analityczne i umiejętność pracy w zespole. W większości przypadków nie muszą też posiadać wykształcenia wyższego. Często wystarczają uzyskane certyfikaty, a kluczową rolę odgrywają ich rzeczywiste kompetencje. To wszystko sprawia, że rynek usług IT otwiera drzwi przed tymi, którzy chcą się przebranżowić, ale niewiele wspólnego mają stricte z informatyką lub programowaniem. Jak w listopadzie 2021 roku donosiła Rzeczpospolita, już prawie połowa ofert z branży IT dotyczyła stanowisk nieprogramistycznych, a wynik ten cały czas rośnie.

Co zamiast programowania?

Obok każdego specjalisty z IT stoi szereg współpracowników, którzy uzupełniają jego pracę i zwiększają jej wydajność. Niektórzy z nich znają podstawy programowania, inni nie mieli z nim nigdy styczności. Jedno jest pewne – każda z tych osób odgrywa ważną rolę w doprowadzaniu nowych technologii do skutku.

Tester oprogramowania

Do wykonywania tego zawodu nie trzeba znać biegle języków programowania, ale nieznajomość ich specyfiki i podstaw jest wykluczona. To jedno ze stanowisk, bez którego branża IT nie mogłaby się obyć. Tester sprawdza kod i odpowiada za prawidłowe działanie systemu. Przeprowadza testy, które sprawdzają poprawność funkcjonowania oprogramowania, a wykryte błędy zgłasza deweloperom. Stanowi to pewnego rodzaju uzupełnienie pracy programisty.

Wyróżniamy 2 rodzaje testerów, a podział wynika ze sposobu testowania. Testerzy manualni zajmują się ręcznym sprawdzaniem oprogramowania. Oznacza to, że osobiście sprawdzają poszczególne elementy programu. Ten typ testowania jest jednak kosztowny i podatny na ludzkie błędy. Aby ich uniknąć, pracodawcy zatrudniają testerów automatyzujących, których zadaniem jest napisanie skryptów i programów sprawdzających kod.

UX/UI designer

Czyli user experience i user interface designer. Na tych stanowiskach kluczową rolę odgrywa poczucie estetyki, ale również cierpliwość i komunikatywność. Swojej szansy w designie mogą szukać absolwenci wielu kierunków studiów, nie tylko związanych z IT. Wśród designerów znajdziemy psychologów i socjologów, ale również grafików komputerowych. Niektórzy z nich nie mają natomiast wykształcenia wyższego, ale doskonale posługują się narzędziami takimi jak Sigma, Sketch, Adobe XD i Google Analytics.

Praca w IT jako UX Designer polega głównie na dbaniu o wyjątkowe wrażenia użytkownika w czasie obsługi strony internetowej. Chodzi przede wszystkim o jej funkcjonalność i wizualność oraz kompatybilność na urządzeniach mobilnych. Zanim UX designer przystąpi do realizacji projektu, czeka go dużo researchu oraz spotkań z potencjalnymi odbiorcami, którzy przedstawią swoje oczekiwania. Bada potrzeby użytkownika i uwzględnia je przy tworzeniu strategii. Później rozpoczyna pracę nad szkicami, które stanowią rozwiązania przekładane na docelowe projekty graficzne. Ostatnim etapem zajmuje się jednak UI designer.

UI designer projektuje interfejs. Jego zadania stanowią kontynuację pracy UX designera, ale wymagają współpracy z programistami. Osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna wykazywać się dużą kreatywnością. Zaprojektowany interfejs musi być przyjemny dla oka, ale również intuicyjny i prosty w obsłudze. UX i UI designerzy bardzo ściśle ze sobą współpracują, dlatego ciężko dokładnie rozgraniczyć ich obowiązki. Te z kolei bardzo często zależą od firmy IT, która ich zatrudnia. Zdarza się, że mniejsze działalności łączą te stanowiska i proponują kandydatom jedną posadę UX/UI designera.

Project Manager

Chaos i dezorganizacja to niepożądane zjawiska w trakcie realizacji projektu, bo przekładają się na wydajność zespołu i ogólną jakość ich pracy. W związku z dynamicznym rozwojem branży IT w ostatnim czasie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników, którzy w roli kierownika doprowadzą projekt od początku do końca i unikną wymienionych zjawisk. W tym celu szukają kandydatów, którzy na stanowisku Project Managera będą zarządzać zadaniami i sprawować nad nimi pieczę.

Stanowisko menadżera projektu ma to do siebie, że wymaga od pracownika wysokich umiejętności komunikacyjnych, bardzo dobrej organizacji i cierpliwości. Skuteczne zarządzanie projektem to przede wszystkim radzenie sobie z ludźmi, które polega na konfrontowaniu celów firmy z możliwościami pracowników, rozwiązywaniem problemów oraz niechcianych konfliktów. Project Manager analizuje rynek, na jaki ma trafić projekt, monitoruje konkurencje i rozdziela zadania wewnątrz zespołu tak, aby praca miała szanse przebiegać efektywnie. Stanowi też pewnego rodzaju łącznik między swoją drużyną a osobami decyzyjnymi.

Helpdesk w IT

Praca w helpdesku jest złożonym i specyficznym zajęciem. To pierwsza linia wsparcia dla klientów przedsiębiorstwa, a osoba zatrudniona w helpdesku powinna odznaczać się szeroką wiedzą z zakresu baz danych, systemów operacyjnych oraz urządzeń teleinformatycznych. Ważna jest też bardzo dobra znajomość języka angielskiego, bo odgrywa on dużą rolę w codziennej obsłudze klientów firmy.

Praca w tym dziale IT ma głównie charakter zewnętrzny. Pracownicy zajmują się udzielaniem informacji oraz niesieniem pomocy klientom, która polega na wyjaśnianiu nieścisłości i rozwiązywaniu pojawiających się problemów. Specjaliści pracujący w helpdesku na bieżąco reagują na zgłaszane awarie i dbają o pokojowe wyjaśnianie nieporozumień powstałych na linii klient-firma. Zdarza się, że ich praca przybiera charakteru wewnętrznego i polega na udzielaniu wsparcia wewnątrz przedsiębiorstwa.

Rekruter IT

Aby rozpocząć przygotowanie jakiegokolwiek projektu, najpierw trzeba rozbudować struktury firmy i postarać się o pracowników, którzy swoim udziałem wniosą jak najwięcej wartości do powierzanych zadań. Poszukiwanie i selekcja odpowiednich kandydatów to obowiązki rekrutera, który zajmuje się pozyskiwaniem kandydatów na stanowiska specjalistyczne w firmach IT.

Rekruter IT rozpoczyna swoja pracę od uzgodnienia z interesariuszami (menadżerem, zarządem), kogo obecnie potrzebuje firma. Ustala z nimi pożądany profil pracownika, po czym przystępuje do przeprowadzania procesów rekrutacyjnych. Przeszukuje bazy kandydatów, przegląda serwisy takie jak LinkedIn i zamieszcza odpowiednie ogłoszenia. Zajmuję się również selekcją nadesłanych CV, a najbardziej obiecujących kandydatów zaprasza do dalszych etapów rekrutacji.

Sourcing i przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych wymagają od rekruterów wielu kompetencji miękkich, ale także wiedzy technicznej, która pozwoli im na sprawną obsługę systemów rekrutacyjnych i weryfikowanie umiejętności kandydatów. Rozwój firmy w dużym stopniu jest uzależniony od działań rekrutera, którego stanowisko cechuje się dużą samodzielnością. Nie odstrasza to jednak specjalistów od HR, którzy chcą znaleźć swoją pierwszą pracę w IT.

Inne możliwości

Im większa jest firma informatyczna, tym większe jest jej zapotrzebowanie na pracowników. Duże korporacje poszukują do zespołu wielu kandydatów, którzy obejmą stanowiska mniej popularne, czasem czysto pomocnicze i będą wspierać pracujących ekspertów. Niektórym firmom zależy również na promocji, a w tym celu zatrudniają specjalistów od marketingu, którzy dotrą do jak największej ilości odbiorców. W branży IT zatrudnienie znajdą również osoby zajmujące się obsługą księgową, administracyjną i prawną.

Co ciekawe, swoich sił w sektorze informatycznym mogą próbować również pisarze. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert dotyczących pisania scenariuszów gier albo projektowania występujących w nich dialogów. Ten przykład idealnie obrazuje, że branża nie zamyka się na nikogo, a praca w IT jest osiągalna także dla ludzi, którzy z programowaniem nie mają nic wspólnego.

Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem