Żmudne siedzenie przed podręcznikami, nerwowe powtarzanie materiału w kółko, czy czytanie po raz kolejny tego samego tekstu nie przynosi żadnego efektu. Już od dawna wiadomo, że szkolne metody nauki nie sprzyjają przyswajaniu informacji. Dużo lepiej sprawdzają się m.in. fiszki czy rozkładanie powtórek w czasie, tzw. SRS. Okazuje się, że możemy pójść jeszcze dalej i uczyć się niemalże bez wysiłku. Poznaj 3 sposoby, które umożliwią Ci łatwe przyswajanie wiedzy.
Nauka poprzez zabawę, czyli aplikacje
Chcesz się uczyć, ale masz dość nudnych materiałów? Wykorzystanie aplikacji może być w Twoim przypadku doskonałym rozwiązaniem! Sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku języków obcych, jednak warto także dać im szansę, edukując się z innych dziedzin. Dzięki nim można łatwo dowiadywać się nowych rzeczy, pomimo tego, że mózg nie traktuje takiej sesji nauki jako przykrego obowiązku. Całość odbywa się na zasadzie grywalizacji, np. w formie gier edukacyjnych lub quizów, które chętnie rozwiązywałbyś(-abyś) nawet wówczas, jeśli nie dotyczyłyby zagadnienia, którego musisz się nauczyć.
Dzięki temu, że nauka z aplikacjami jest tak przyjemna, jej efekty widoczne już po krótkim czasie. Co więcej, nie znikają tak szybko jak w przypadku ćwiczeń z książką, ponieważ wiążą się z emocjami. To z kolei ułatwia przenoszenie zdobytej wiedzy z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. W konsekwencji regularne sesje nauki z taką aplikacją pozwolą Ci na szybsze przyswajanie nowych słów, konstrukcji językowych, zagadnień matematycznych czy umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu, np. inwestycji lub programowania.
Nauka z audiobooków
Uczenie się z audiobooków to świetny sposób na zdobywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności w różnych dziedzinach. Co ważne, niemalże bezwysiłkowy. Wystarczy włączyć wybrany materiał w słuchawkach podczas jazdy samochodem, mycia naczyń, czy po prostu leżenia na kanapie. Słuchając audiobooków, nauczysz się wielu różnych rzeczy — od historii, po biznes i rozwój osobisty. Ponadto pozwalają one na naukę w dowolnym czasie i miejscu. Nie musisz nosić ze sobą ciężkich materiałów ani myśleć o tym, aby zabrać notatki. Z tego względu są szczególnie korzystne dla osób, które nie mają czasu lub możliwości na regularne czytanie książek. Rozważ także korzystanie z audiobooków, jeśli zależy Ci na łatwiejszym przyswajaniu wiedzy. Słuchając, lepiej zrozumiesz kontekst i intencje autora niż czytając sam tekst.
Skąd wziąć dobre audiobooki? Przede wszystkim ze sprawdzonych źródeł. Unikaj darmowych materiałów niewiadomego pochodzenia. Znacznie lepiej jest wpisać w wyszukiwarkę frazę “audiobooki sklep” i przejść na stronę z dużą ilością pozytywnych opinii, np. na Audioteka.com. To sprawi, że nie zmarnujesz swojego czasu na słuchanie informacji, które okażą się nieprawdziwe lub zdezaktualizowane.
Przyswajanie wiedzy z filmów
Filmy to nie tylko rozrywka, ale również doskonałe źródło wiedzy i inspiracji. Oglądanie filmów edukacyjnych lub fabularnych, które posiadają elementy edukacyjne, może więc realnie pomóc Ci w nauce, a także rozwijaniu wiedzy w różnych dziedzinach. Ponadto jeśli sięgniesz po pozycje, które Cię interesują, będą dla Ciebie formą relaksu, w trakcie którego dowiesz się czegoś pożytecznego. Po jakie warto więc sięgnąć? W zależności od Twoich potrzeb świetnie mogą sprawdzić się:
- filmy dokumentalne — pozwolą na poznanie różnych zagadnień i problemów społecznych, ekonomicznych czy politycznych; dzięki nim poszerzysz swoje horyzonty i lepiej zrozumiesz świat;
- filmy biograficzne i historyczne — pozwalą na poznanie życia znanych ludzi, zdarzeń historycznych czy kulturowych; dzięki temu, że przedstawiają prawdziwe historie, są bardzo interesujące i inspirujące;
- filmy edukacyjne i popularnonaukowe — pozwalają na zgłębianie różnych dziedzin nauki, takich jak astronomia, biologia, czy fizyka; często tłumaczą skomplikowane zagadnienia w sposób przystępny nawet dla laików.
Artykuł partnera.