Obecnie ochrona danych w sieci jest realizowana na wiele różnych sposobów, m.in. takich jak zaawansowane programy szyfrujące, zabezpieczenia dwuetapowe, bardziej szczegółowa weryfikacja itp. Wszystkie te rozwiązania mają na celu jak najlepsze zabezpieczenie danych, szczególnie w przypadku gdy są to poufne informacje i tak zwane dane wrażliwe. Choć duża część informacji pozostaje wyłącznie w wersji elektronicznej, to w dalszym ciągu w biurach, instytucjach, korporacjach, firmach, a nawet w jednoosobowych działalnościach gospodarczych produkuje się duże ilości dokumentów w formie papierowej. Umowy, faktury, rachunki, oferty, cenniki i inne nie powinny być wyrzucane bezpośrednio do kosza. To zbyt poufne dane, które nie mogą wpaść w niepowołane ręce. W takim przypadku użycie wysokiej klasy niszczarki jest najlepszym rozwiązaniem. Czym powinno wyróżniać się urządzenie tego typu?
Niszczarki do dokumentów – na co zwracać uwagę?
Wybór konkretnego urządzenia w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia. W każdym przypadku należy jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów technicznych, które decydują m.in. o jego stopniu bezpieczeństwa, a także komforcie użytkowania.
- W pierwszej kolejności warto sprawdzić rodzaj cięcia konkretnej niszczarki. Zasadniczo wyróżnia się dwa typy. Pierwszym z nich są już praktycznie nieużywane niszczarki, które tną kartki papieru na paski. Ze względu na znikomy stopień ochrony danych nie zaleca się korzystania z urządzeń tego typu, zwłaszcza w przypadku, gdy mamy do czynienia z danymi osobowymi. Drugi typ to nowoczesne niszczarki wykorzystujące znacznie bezpieczniejsze cięcie ścinkowe, które niszczy dokument w dużo większym stopniu.
- Kolejną bardzo istotną kwestią są stopnie bezpieczeństwa. Informacje o nich można znaleźć m.in. w instrukcji obsługi konkretnego urządzenia bądź na opakowaniu. Niszczarki zgodne z RODO cechują się stopniem bezpieczeństwa danych nie niższym niż DIN P-4 według normy DIN 66399. Warto wiedzieć, że niszczarki oferujące cięcie paskowe charakteryzują się zaledwie stopniem DIN P-1 lub DIN P-2, czyli nie mogą być wykorzystywane do niszczenia dokumentów zawierających dane osobowe. W zdecydowanej większości niszczarki ścinkowe spełniają tę normę.
Jak wybrać wielkość niszczarki do małego biura i do dużej firmy?
Przy wyborze niszczarki do dokumentów niezwykle ważna jest jej wielkość. Należy ją dopasować nie tylko do liczby osób, która będzie korzystać ze sprzętu, ale również liczby niszczonych dokumentów, a także średniego czasu pracy urządzenia.
- Małe niszczarki cechują się pojemnością około 20 l i niejednokrotnie nie oferują pracy ciągłej. Co to oznacza w praktyce? Po około 2 do 3 cykli pracy silnik w urządzeniu musi się schłodzić, co jest jednoznaczne z około 20- do 30-minutową przerwą w pracy. W przypadku dużej liczby dokumentów cały proces niszczenia znacząco się wydłuża.
- Zdecydowanie wydajniejsze są średniej wielkości niszczarki ścinkowe, które oferują pracę ciągłą. Pojemność urządzenia tego typu zawiera się w zakresie od 20 do 80 l, a co najważniejsze, oferuje ono nieprzerwaną pracę przez przynajmniej godzinę lub dłużej.
- Duże niszczarki ścinkowe o pojemności minimum 100 l są niezwykle przydatne w dużych instytucjach i korporacjach. W zależności od konkretnego modelu mogą pochłonąć nawet 50 kartek naraz. Dodatkowym atutem większych niszczarek jest wydłużona gwarancja na urządzenia oraz na noże.
W Centrum Niszczarek można znaleźć wysokiej klasy modele ścinkowe przeznaczone zarówno do małych, średnich, jak i bardzo dużych biur, dzięki czemu wybór konkretnego urządzenia dopasowanego do potrzeb użytkowników nie stanowi żadnego problemu.
Artykuł powstał we współpracy z centrumniszczarek.pl