Największe samoloty na świecie – jak wyglądają i gdzie się znajdują?

największe samoloty

Obecnie na całym świecie spotkać można wiele rodzajów samolotów, różniących się cechami konstrukcyjnymi, rodzajem napędu lub zastosowaniem. Największe modele zawsze budzą zainteresowanie i podziw.

Jaki jest największy samolot pasażerski?

Airbus A380 to czterosilnikowa, szerokokadłubowa i dwupoziomowa maszyna, będąca największym samolotem pasażerskim na świecie. W przypadku podziału na 3 klasy, w samolocie znaleźć się może do 560 osób, a w przypadku podziału na jedną klasę – aż 853 osoby. Samolot ten został zaprojektowany w sposób umożliwiający pokonywanie niezwykle dalekich tras. Jego zasięg to 15 200 km.

Airbus A380 odbył swoją dziewiczą podróż w 2007 roku. Łącznie wyprodukowano 251 sztuk tego pasażerskiego giganta. Rozpiętość skrzydeł maszyny wynosi 79,8 m, a jej wysokość to 24 m. Długością, model ten ustępuje tylko Boeingowi 747-8. Największy Airbus ma niestety poważne ograniczenia konstrukcyjne, co skutkuje rezygnacją coraz większej liczby linii lotniczych z jego usług. Niewykluczone, że niebawem największy samolot pasażerski spotkamy tylko w muzeum.

Jaki jest największy samolot transportowy na świecie?

Mrija (z ukraińskiego “marzenie”) do 2022 roku cieszył się mianem największego i najcięższego samolotu, jaki kiedykolwiek został zbudowany. Cieszył, ponieważ w 2022 roku został zniszczony przez rosyjskie wojska podczas ataku na lotnisko Kijów-Hostomel. Antonow An-225 jest sześciosilnikowym, największym samolotem transportowym, zbudowanym w stolicy Ukrainy w zakładzie O.K. Antonowa.

Jak dotąd zbudowana została tylko jedna sztuka Antonowa An-225, która odbyła swój dziewiczy lot 21 grudnia 1988 roku. Druga sztuka niestety nigdy nie została dokończona, ale w listopadzie 2022 roku Jewhen Hawrylow (generalny dyrektor koncernu Antonow) poinformował, że trwa budowa kolejnego, największego samolotu na świecie “Mrija”. Informacja przekazana przez Ukraińców mówiła, że An-225 będzie zbudowany z części modelu zniszczonego podczas wojny. 

Antonow An-225 zbudowany został, aby przetransportować radziecki odpowiednik wahadłowca kosmicznego. Był on przewożony na grzbiecie Antonowa, a części rakiety transportowane były w ogromnym kadłubie. Największy samolot świata może pomieścić na pokładzie do 250 ton ładunku. Rozpiętość samolotu wynosi aż 88,4 m, wysokość 18,1 m, a długość 84 m. Maszyna posiada 32 koła i 6 silników. Z pełnymi zbiornikami paliwa, może przelecieć około 4500 km.

Jaki jest najdłuższy samolot pasażerski?

Boeing 747-8 jest amerykańskim, szerokokadłubowym samolotem dalekiego zasięgu, noszącym miano najdłuższego samolotu pasażerskiego na świecie. Model ten został po raz pierwszy zaprezentowany w lutym 2011 roku, a jego pierwszy lot odbył się w marcu tego samego roku w Everett.

Boeing 747-8 pomieścić może maksymalnie 605 pasażerów, ale lata zazwyczaj w konfiguracji dla 524 osób. Inaczej nazywany jest Jumbo Jet-em. Charakteryzuje go zasięg wynoszący aż 14 815 km. Jego rozpiętość skrzydeł to 68,5 m, wysokość to 19,4 m, a długość kadłuba to 76,3 m. Jak dotąd, wyprodukowano 125 sztuk tego modelu, które są cały czas użytkowane przez wiele linii lotniczych.

Jaki jest największy samolot transportowy, będący stale w użyciu?

Ponieważ Antonow An-225 został w 2022 roku zniszczony, nie może on się pochwalić mianem największego samolotu transportowego będącego w użyciu. Został on bowiem zdetronizowany przez starszego brata, An-124 Rusłan, który po raz pierwszy odbył lot w grudniu 1982 roku. Jego seryjną produkcję rozpoczęto jednak dopiero w 1984 roku. W tym samym czasie pozbawił miana największego samolotu, amerykańskiego Lockheeda C-5 Galaxy.

An-124 Rusłan jest czterosilnikowym samolotem transportowym, produkowanym tak jak An-225 przez zakład Olega Antonowa. Rusłan charakteryzuje się rozpiętością skrzydeł wynoszącą 73,3 m, długością 69,1 m oraz wagą wynoszącą 175 ton i ładownością do 150 ton. W pełni zatankowany, jest w stanie odbyć lot nawet na 16 tysięcy kilometrów. Łącznie zbudowano 55 sztuk tego samolotu, ale w stałym użyciu pozostają na dzień dzisiejszy jedynie 33 maszyny.

Total
0
Shares

Brak połączenia z internetem