Jakie filtry powinien zawierać dobry oczyszczacz powietrza?

Mid adult man setting up the air purifier using a mobile app.

Jakość powietrza, szczególnie jesienią i zimą pozostawia wiele do życzenia. Zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie odczuwane w dużych ośrodkach miejskich, choć również poza nimi ciężko znaleźć tereny wolne od smogu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest obecnie zakup oczyszczacza powietrza. Dzięki temu urządzeniu możesz zapewnić sobie i swojej rodzinie komfort oddychania powietrzem wolnym od mikro zanieczyszczeń. Dowiedz się, na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem oczyszczacza.

Oczyszczacz powietrza – czym jest i jak działa?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które ma na celu poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki specjalnemu systemowi filtrów zamontowanych wewnątrz urządzenia. Oczyszczacz zasysa powietrze, które przechodzi przez filtry zatrzymujące zanieczyszczenia. W ten sposób można poprawić jakość wdychanego powietrza we własnym domu, co jest szczególnie ważne w przypadku alergików i astmatyków. To jednak nie koniec. Oczyszczacz może też pochłaniać przykre zapachy, dym tytoniowy, czy patogeny krążące w powietrzu (np. zarodniki pleśni czy wirusy). W zależności od modelu powietrze może zostać też nawilżone i poddane jonizacji. Dzięki urządzeniom renomowanych marek takich jak np. Dyson oczyszczacz powietrza, możliwa jest zdecydowana poprawa jakości powietrza w domu, a tym samym podniesienie jakości i komfortu życia.

Filtry do oczyszczacza – niezbędne parametry

Wzrost jakości powietrza jest możliwy dzięki oczyszczaczom. Czy jednak każdy oczyszczacz działa tak samo? Wszystko zależy od zastosowanych filtrów i ich zdolności do zatrzymywania cząsteczek. Najkorzystniejsze dla zdrowia, pochłaniające najmniejsze cząsteczki o wielkości nawet 0,1 mikrometra, są filtry HEPA. Mogą one pochłaniać nawet do 100% pyłów PM 2.5 i PM 10. Najlepsze są filtry z oznaczeniem HEPA h13. Filtr ten nie tylko oczyszcza powietrze ze smogu, ale również zarodników pleśni i grzybów, a także pyłków i roztoczy.

Innym rodzajem filtra jest tzw. filtr węglowy.  Dodatkową barierę ochronną stanowi węgiel aktywny, który doskonale neutralizuje zanieczyszczenia, zwiększając tym samym wydajność filtra wstępnego. Filtr węglowy pochłania brzydkie zapachy oraz neutralizuje dym papierosowy. Niezwykle ważna jest regularna wymiana filtrów, które zagwarantują czyste powietrze. Większość modeli posiada wbudowany czujnik, który informuje nas, kiedy filtr należy wymienić na nowy. Nowym rozwiązaniem jest filtr katalityczny, który zatrzymuje, a następnie rozkłada szkodliwe dla zdrowia cząsteczki formaldehydu. 

Przed zakupem oczyszczacza warto zwrócić uwagę na filtry i ich zdolność do zatrzymywania zanieczyszczeń, także tych najmniejszych. Jednym z najczęściej polecanych jest Dyson oczyszczacz powietrza – opinie na temat tego urządzenia są bardzo pozytywne, co świadczy o jego skuteczności. Jeśli zależy Ci na urządzeniu wielofunkcjonalnym, wybierz takie, które posiada dodatkową opcję nawilżania i jonizacji powietrza.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem