Czy warto kolekcjonować stare monety?

Czy warto kolekcjonować stare monety?

Kolekcjonowanie monet jest wspaniałym i rozwijającym hobby. Poszukiwanie ciekawych egzemplarzy i poszerzanie wiedzy o numizmatyce jest wciągające i sprawia, że trudno poprzestać na zaledwie kilku monetach w swoim zbiorze. Kolekcjonowanie starych monet może być także inwestycją, na której przy odpowiedniej wiedzy i odrobinie szczęścia można zarobić. Dla wielu, ten rodzaj inwestycji przeradza się w prawdziwą pasję. Od czego zacząć i czy warto kolekcjonować stare monety?

Stare monety a monety kolekcjonerskie

Monety towarzyszą ludzkości od czasów, kiedy pieniądze stały się środkiem płatniczym. Ich wartość zmienia się z biegiem lat. W momencie, kiedy monety wychodzą z obiegu zyskują wartość kolekcjonerską, która stale się zmienia i zależy od wielu różnych czynników.
Każda moneta może zostać uznana za swoistego świadka historii. Numizmatyka i kolekcjonerstwo monet jest hobby znanym ludzkości od wielu wieków. Według przekazów monety kolekcjonowano już w antyku. Za pośrednictwem starych monet możemy poznać nie tylko wygląd pieniędzy charakterystycznych dla danego czasu i regionu. Wizerunki osób i inne przedstawienia na awersach i rewersach monet ukazują nam o wiele więcej treści o czasach kiedy powstały. Wraz ze zdobywaniem wiedzy, tematyka i treści zawarte na
monetach stają się coraz bardziej czytelne i interesujące. Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowych aukcji sprzedaży wartościowych monet, np.: https://aukcje.numimarket.pl/aukcje/.

Numizmatyka współczesna zakłada także zbieranie monet kolekcjonerskich, które mają wartość zgodną z nominałem, jednak od samego początku ich przeznaczeniem jest kolekcjonerstwo. Tego typu egzemplarze w Polsce emituje przede wszystkim Narodowy Bank Polski. Inne znane instytucje wytwarzające monety kolekcjonerskie to: The Perth Mint czy Royal Mint. Monety kolekcjonerskie emitowane są w związku z rocznicami i ważnymi wydarzeniami. Wraz z upływem czasu zyskują na wartości – można je uznać za inwestycję. Są także prawdziwą gratką dla kolekcjonerów.

Od czego zależy wartość monet z kolekcji numizmatycznych?

Monety znajdujące się w kolekcjach o światowej sławie mogą osiągnąć niebotyczne wartości. Są to jednak egzemplarze niedostępne dla większości kolekcjonerów i pasjonatów numizmatyki. Czy da się zainwestować w stare monety tak, aby mieć pewność zysku? Jest kilka czynników, które mogą uwiarygodnić zysk. Nie da się jednak oszacować dokładnie ile dany egzemplarz monety będzie wart po upływie kilku lub kilkunastu lat. Śledząc aukcje i wartość monet po pewnym czasie można nauczyć się wyceniać ich wartość. Ta umiejętność
z pewnością ułatwić nam może zakup starych i ciekawych kolekcjonersko monet w atrakcyjnych cenach. Są również specjalne miejsca i strony, które zajmują się profesjonalną wyceną, np.: https://aukcje.numimarket.pl/wycena/.

Potencjalny zysk na monetach z numizmatycznych kolekcji zależy od kilku czynników, o których należy pamiętać przy każdym nowym zakupie.
Są to:

  • rodzaj kruszcu z jakiego wykonana jest moneta, najcenniejsze monety są ze srebra i złota,
  • wielkości nakładu konkretnej monety, im niższy tym wyższa cena,
  • ilość monet danego nominału z danego czasu dostępna na rynku,
  • ważna jest też historia związana z powstaniem monety,
  • temat, projekt graficzny i jakość wykonania.


W przypadku kiedy zależy nam na wartości inwestycyjnej danej monety kryteria zakupu będą różnić się od zakupu przeznaczonego do kolekcji numizmatycznej. W tym drugim wypadku zakup starych monet ma inne przeznaczenie, a ich wartość nie jest liczona jedynie w pieniądzach. Niezależnie od tego czy chcemy inwestować w stare monety czy monety kolekcjonerskie warto kupować je w sprawdzonych źródłach jak, dzięki temu zyskujemy pewność co do ich autentyczności.

Dlaczego warto inwestować w stare monety?

Dlaczego warto inwestować w stare monety?

Niezależnie od tego czy numizmatykę traktujemy jako alternatywną formę inwestycji czy hobby warto zainteresować się możliwościami jakie daje kolekcjonowanie monet. Warto pamiętać o tym, że monety i grawerunki na nich bardzo często są prawdziwymi arcydziełami, a ich tematyka jest tak szeroka, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kolekcjonowanie starych monet, ale także monet typowo kolekcjonerskich z
ciekawego hobby może stać się także formą inwestycji. Bez wątpienia najlepszym wyjściem jest sytuacja, kiedy zyski przynosi inwestycja w naszą pasję. Na szczęście monety mogą być także formą całkiem intratnej inwestycji dla amatorów, którzy szukają alternatywnych metod lokowania własnego kapitału.

Czytaj więcej: czym jest paysafecard online?

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Brak połączenia z internetem