Biznes w piłce nożnej – najlepiej zarządzane kluby

biznes w piłce nożnej

Nie od dziś wiadomo, że współczesna piłka nożna to nie tylko sport pełen emocji, ale również wielkich pieniędzy. Biznes dla niektórych klubów jest równie ważny co osiągnięcia sportowe. Jak wyglądają najlepiej zarządzane kluby piłkarskie na świecie?

Skąd kluby biorą pieniądze?

Jednym z najważniejszych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć na starcie tego artykułu, jest kwestia tego, skąd brać pieniądze. Kluby piłkarskie na całym świecie dzielą się zyski ze względu na właścicieli, bazę kibiców, nowoczesny stadion, a także ruchy na rynku transferowym.

Zacznijmy jednak od początku. Aktualnie w świecie europejskiej piłki aktywna jest tak zwana polityka Finansowego Fair Play. Oznacza ona, że kluby powinny mniej więcej pilnować swoich budżetów, aby wydawać tyle, ile zarobiły. Dopuszczalne są oczywiście w tym przypadku limity, które trzeba utrzymywać, nawet w przypadku przekroczenia progów. Tym samym w danym okresie rozliczeniowym klub piłkarski może osiągnąć nawet 30 milionów straty, ale po przekroczeniu tej wartości mogą pojawić się kontrole, a także kary. Kluby znalazły jednak wiele sposobów, aby obchodzić takie regulacje. Jednym z nich są oczywiście umowy sponsorskie, a także bogaci właściciele. Bogaty właściciel jest w stanie przekazać swoje pieniądze firmie, która potencjalnie może wykupić sponsoring, co napędza klubowy budżet. Świetle przepisów prawnych nie jest to do końca dobra zagrywka, o czym przekonać się może Manchester City. Obywatele mają wiele zarzutów dotyczących właśnie takich umów reklamowych na przestrzeni lat. Doszło nawet do sytuacji, w której na podstawie danych Manchester City uzyskiwał lepsze umowy finansowe niż Manchester United. Pomimo tego, że to ekipa z czerwonej części tego miasta ma zdecydowanie większą bazę kibiców.

Podsumowując, kluby mogą brać pieniądze przede wszystkim od bogatych właścicieli, a także swoich kibiców. Bazy fanów na całym świecie to właśnie jedne z najważniejszych aspektów dotyczących funkcjonowania klubów piłkarskich o globalnych zasięgach. W tym zakresie warto wyróżnić takie drużyny jak Real Madryt, FC Barcelona czy Manchester United, które na całym świecie mają swoich kibiców i są to gigantyczne liczbe.

co wpływa na możliwość finansowania klubów

Co wpływa na możliwości finansowe klubów?

  • Baza kibiców
  • Nowoczesny stadion
  • Sprzedaż koszulek
  • Właściciel
  • Ruchy transferowe

SuperGame na piłkę nożną!

Na stronie Superbet dostępna jest kampania SuperGame. W tym przypadku nie musisz ryzykować swoim budżetem, ale jedynie wystarczy, że wytypujesz dokładny wynik pięciu wybranych rywalizacji i weźmiesz udział w grze o główną nagrodę. Zadanie wydaje się łatwe, jednak tylko na pierwszy rzut oka. Kolejne rundy tej gry odbywają się regularnie co tydzień, a liczba zwycięzców pokazuje, że trafienie nie jest łatwym zadaniem. Jeśli jednak weźmiesz udział w tej rozgrywce, to pamiętaj, że jest to zupełnie darmowe i wystarczy ci jedynie aktywne konto na stronie Superbet.

Jakie kluby są najlepiej zarządzane?

Poszukując odpowiedzi na to pytanie, warto zajrzeć na angielskie boiska. Premier League to rozgrywki, które gwarantują największy zastrzyk finansowy w tym momencie. Nie od dziś w mediach pojawiają się informacje dotyczące tego, że tak naprawdę lepiej jest utrzymać się w Premier League, niż wygrać Ligę Mistrzów. Oczywiście patrząc na to tylko ze względu na wynik finansowy dotyczący praw telewizyjnych za pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii.

Tym samym kluby z ligi angielskiej mają o wiele łatwiejsze zadania dotyczące funkcjonowania na najwyższym poziomie. Tech naprawdę gospodarka klubów. Premier lig jest napędzana przez prawa telewizyjne, co pozwala tym drużynom na o wiele mocniejsze ruchy na rynku transferowym. Obecnie do grona najbardziej bogatych drużyn na świecie należą Newcastle, Manchester United, Manchester City, Chelsea, Liverpool czy Arsenal. Tego można dodać jeszcze takie drużyny jak Real Madryt, Bayern Monachium czy Paris Saint Germain. Mimo wszystko tendencja wskazuje jednak na to, że w najbliższych latach to właśnie kluby z Anglii powinny wieść prym, jeśli chodzi o finansowe aspekty zarządzania w piłce nożnej. Właśnie dlatego jakiś czas temu pojawiły się próby dotyczące utworzenia Superligi. W ten sposób właściciele Realu Madryt, Juventusu czy Barcelony starali się w jakiś sposób zniwelować różnice finansowe. Wszyscy zgodnie zdają sobie sprawę, że aktualne warunki finansowe dotyczące występów w Lidze Mistrzów nie są tak dobre, jak mogłyby być w przypadku utworzenia Superligi.

Czołowe kluby z ligi angielskiej można uznać za najlepiej zarządzane na świecie, na co wskazują ich wyniki finansowe. Tak naprawdę włodarze tych drużyn mają jednak przed sobą łatwe zadanie ze względu na gigantyczne wpływy i rozpoznawalność.

Innym bardzo ciekawym przykładem dotyczącym odpowiedniego zarządzania jest Real Madryt. Ekipa Królewskich to najlepsza drużyna w historii piłki nożnej. Zarządzanie klubem w Hiszpanii nie jest jednak obecnie łatwym zadaniem, o czym przekonują się między innymi fani Barcelony. Ich klub w pewnym momencie znalazł się na skraju bankructwa i obecnie trwają procesy, aby odwrócić niekorzystne położenie. Nie jest jednak przypadkiem to, że Barcelona bardzo oszczędza na rynku transferowym i decyduje się bardziej na kolejne wypożyczenia, aniżeli gigantyczne transfery, jak miało to miejsce w przyszłości. Nie ma też wątpliwości, że zarządzanie klubem w Hiszpanii nie jest łatwym zadaniem ze względu na aktualnie panujące tam przepisy. Właśnie dlatego warto wyróżnić ekipę Realu Madryt, która nie tylko co roku dokonuje spektakularnych wzmocnień i galaktycznych ruchów transferowych, ale również finansuje nowy stadion. Projekt Santiago Bernabeu wskazuje, że będzie to najbardziej nowoczesny stadion na całym świecie. Real Madryt dzięki temu będzie mógł czerpać zyski i ze względu na organizację kolejnych wydarzeń, ale również zwiększy się pojemność kibiców. Wpływy z biletów są niezwykle istotne dla klubów, które występują w Hiszpanii.

najlepiej zarządzane kluby na świecie

Najlepiej zarządzane kluby na świecie:

  • Real Madryt
  • Bayern Monachium
  • Manchester United
  • Brighton
  • Arsenal

Więcej na temat biznesu i nie tylko w piłkarskim wydaniu znajdziesz na naszej stronie.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Artykuł partnera. Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak połączenia z internetem