Jak przywrócić pokazywanie pełnych adresów URL w Chrome?

Nowe wersje popularnej przeglądarki Google Chrome nie pokazują już pełnego adresu URL strony internetowej, ukrywając przedrostki HTTP(S) i WWW, a także ścieżki do zasobów. Zmiana ta spotkała się z negatywnym odbiorem szczególnie wśród bardziej zaawansowanych użytkowników. Na szczęście poprzedni widok można w prosty sposób przywrócić. Jak włączyć wyświetlanie całego adresu w Chrome?

Co się zmieniło i dlaczego? Ukryty adres strony w Chrome. 

Google już wcześniej testowało chowanie pełnych adresów URL w pasku adresu przeglądarki Chrome. Przykładowo, zamiast adresu https://magnifier.pl/polecane-przegladarki-2020/ na pasku znajdzie się jedynie domena magnifier.pl wraz z ikoną kłódki informującą o obecności certyfikatu SSL lub – w razie jego braku – komunikatem “strona niezabezpieczona”.

Twórcy przeglądarki tłumaczą, że za zmianą stoją przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Ma ona w założeniu ustrzec użytkowników przed złośliwymi stronami i phishingiem poprzez wyróżnianie jedynie najważniejszego elementu adresu – domeny internetowej. Według jednego z przytaczanych badań, aż 60% użytkowników zostało oszukanych, gdy w pełnym adresie URL znalazła się poszukiwana marka, pomimo niezwiązanej z nią domeny. W ten sposób zachęcony rozpoznawalną marką użytkownik mógłby paść ofiarą wyłudzenia danych.

Wpływ na decyzję o ukryciu pełnych adresów URL mogła mieć także chęć dopasowania desktopowej wersji Chrome do przeglądarek mobilnych. Te w większości na swoich paskach adresów pokazują jedynie domenę witryny.

chrome pełne adresy url

Od wydania 86. wersji Chrome, pełny adres URL jest rozwijany dopiero po najechaniu myszką na pasek adresu przeglądarki. Choć Google wciąż mówi o tej zmianie jako o eksperymencie, bardzo możliwe, że pozostanie ona już na zawsze. O tym jednak zadecydować mają uzyskane wyniki.

Czytaj więcej: Jaką przeglądarkę wybrać? Świat nie kończy się na Chrome

Chrome – jak włączyć wyświetlanie pełnego adresu URL?

Domyślnie ukryte adresy URL w Chrome nie muszą przypaść do gustu wszystkim użytkownikom. Na szczęście zmiana ustawienia na trwałe wyświetlanie pełnego adresu nie wymaga już dziś modyfikacji tzw. flag znajdujących się w ukrytym menu chrome://flags.

jak włączyć pokazywanie pełnych adresów chrome

Wystarczy bowiem kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasku adresu przeglądarki, a następnie wybrać opcję “Zawsze pokazuj całe adresy URL”. W razie chęci powrotu do ukrywania adresów wystarczy odznaczyć wspomniane pole.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak połączenia z internetem